כאבים בחדירה – מה הסיבות ואיך אפשר לטפל

מאת צוות המומחים הרב-תחומי של איה מדיקל

כאבים בזמן קיום יחסי מין הוא נושא המטריד נשים רבות ועשוי להופיע בשלבי חיים שונים. לעיתים מדובר בכאב זמני שעשוי לחלוף מעצמו או באמצעות טיפול נקודתי. סיבות אפשריות לכאב כזה הן: יובש בנרתיק, דלקות חוזרות, פטרת, זיהומים וגירויים מקומיים ועוד. אך, במידה והכאבים הופכים לכרוניים ואינם חולפים, חשוב לאבחן ולטפל בהם בהקדם. במאמר זה סקרנו עבורכם מספר סיבות נפוצות לכאב כרוני בעת קיום יחסי מין ודרכי הטיפול בהן.

אנדומטריוזיס

כ-15% מהנשים המתלוננות על כאבים קשים בזמן הווסת, סובלות ממחלה כרונית בשם אנדומטריוזיס – מצב שבו רירית הרחם מופיעה גם במקומות מחוץ לרחם בהם היא לא אמורה להיות (בחצוצרות, בשחלות ובחלל  האגן וכד'). כאבים בעת קיום יחסי מין, הם תסמין אופייני מאוד לסובלות מהמחלה.

ניתן לטפל באנדומטריוזיס באמצעות תרופות המדכאות את הפעילות ההורמונלית שמגרה את רקמת רירית הרחם, אך חשוב לציין כי הטיפול התרופתי אינו מרפא את המחלה, אלא תורם להקלה ולשליטה בתסמיניה.

אפשרות טיפולית נוספת היא ניתוח להסרת מוקדי האנדומטריוזיס.

למאמר מפורט אודות אנדומטריוזיס ודרכי הטיפול

גודש ורידי האגן

כאב בזמן קיום יחסי מין ואחריו, עלול להעיד על גודש בורידי האגן – תופעה נפוצה שמתפרצת בעיקר לאחר הריון ופעמים רבות אינה מאובחנת. מדובר בגודש שנוצר בשל תפקוד לקוי של שסתומי הוורידים וניתן לזהותו בבירור בצילום CT.

שיטת הטיפול בוורידים אלה היא בניתוח לפרוסקופי או בצנתור.

למאמר מפורט אודות גודש ורידי האגן ודרכי הטיפול

שרירנים ברחם

השרירנים ברחם הם גידולים שפירים נפוצים, בעיקר בקרב נשים מעל גיל 50. לרוב, אין בהם סכנה. כאשר ישנו שרירן גדול שגורם לפגיעה באיכות החיים, כגון כאב בעת קיום יחסי מין, ניתן לטפל בו במגוון דרכים:

  • התקן הורמונלי שעשוי לשפר את התחושה
  • הסרתו באמצעות ניתוח
  • צינתור (אמבוליזציה) שמטרתו למנוע אספקת דם לשרירן עד להתכווצותו וספיגתו בגוף.
  • כריתת רחם (מומלצת רק במקרים נדירים, במיוחד בחשד לגידול ממאיר, וכמוצא אחרון).

למאמר מפורט אודות שרירנים ברחם

צניחת רצפת האגן

תופעה אופיינית לנשים מבוגרות או לכאלו שעברו לידות קשות, סובלות מעודף משקל, או עסקו בנשיאת חפצים כבדים במשך זמן רב. הדבר נוצר בעקבות היחלשות שרירים ורקמות החיבור ובכך  חולשת  רצפת  האגן. התלונה הנפוצה של נשים הסובלות מכך היא תחושת לחץ ובלט באיזור הנרתיק. חלק מהנשים ידווחו גם על כאבים בקיום יחסי מין.

הטיפול תלוי בחומרת הצניחה: בשלב ההתחלתי של הצניחה – ניתן להאט או לעצור את התהליך בעזרת תרגילי פיזיותרפיה שמטרתם לחזק את השרירים באיזור. תרגול פיזיותרפי חשוב גם לאחר ניתוח משקם של רצפת האגן על מנת שתוצאות הניתוח יישמרו.

בשלב מתקדם יותר של הצניחה יכולים להיות כמה פתרונות, בהתאם למצב, שהיעילים בהם הם החדרת תומכן סיליקון לתוך הנרתיק או ניתוח משקם של רצפת האגן.

למאמר מפורט אודות צניחת רצפת האגן ודרכי הטיפול

וסטיבולדיניה (וסטיבוליטיס)

כ-16% מהנשים סובלות מכאב כרוני בפתח הנרתיק שהולך ומחמיר בהיעדר טיפול ונעשה מורגש עם הזמן בכל נגיעה באיזור ובטח בזמן קיום יחסי מין.

לאחר אבחון נכון, אפשרויות הטיפול מגוונות, כאשר המתקדמת בהם היא טיפול באמצעות לייזר בעוצמה נמוכה.

במידה ואין ברירה והכאב הוא בלתי נסבל, נמשך חצי שנה לפחות ולא מושפע מטיפולים אחרים, ניתן לבצע ניתוח להסרת איזור מבוא העריה, ובכך לאפשר חדירה רכה ונטולת כאב לנרתיק.

עוד על וסטיבולדיניה.

————————————-

מלבד שלל הסיבות שהזכרנו, כאבים כרוניים עשויים לנבוע גם בשל טראומה נפשית, עודף תאי עצב בפות, קרעים משמעותיים שנוצרו בלידה, ניתוחים שבוצעו באיזור ועוד.

לסיכום, על מנת לפתור את בעיית הכאבים בחדירה, חשוב לפנות לרופא נשים מומחה שיוכל לאבחן במדויק ולטפל בנושא בהקדם בדרך המתאימה. כל בעיה והפתרון המתאים לה.

צוות המומחים של "איה מדיקל" דוגל בשיטת ה-Group Practice, לפיה צוות מומחים בתחום רפואת הנשים מתייעץ אחד בשני. כל אחד תורם מתחום התמחותו וכך ניתן לאבחן את מקור הבעיה בצורה המדויקת ביותר ולטפל בה ביעילות מקסימלית.

לפרטים התקשרי: 1700-500-710