מאמרים נוספים

HPV-test בדיקות לאיתור סרטן צוואר הרחם

מידי שנה נפטרות בין 70 ל-80 נשים מסרטן צוואר הרחם, כאשר רוב מקרי סרטן צוואר הרחם נגרמים כתוצאה מהדבקות בווירוס הפפילומה. הדרך היעילה היחידה לשפר את הסטטיסטיקה הזו היא אבחון מוקדם. כשהמחלה מאובחנת בשלב מוקדם, סיכויי ההחלמה גבוהים הרבה יותר.

אבחון סרטן צוואר הרחם בשלב מוקדם – גילוי נגעים טרום סרטניים

בדיקה לאיתור סרטן צוואר הרחם HPV - test
מטרת הבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם עד לא מזמן הייתה, איתור שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם. הבדיקה הנפוצה ביותר לאיתור תאים טרום סרטניים היא בדיקת “פאפ”. במידה והבדיקה מזהה את השינויים בתאים, מבוצעת בדיקה מעמיקה יותר הנקראת קולפוסקופיה וזו הייתה הדרך הטובה ביותר למנוע את ההתפתחות של סרטן צוואר הרחם.
משרד הבריאות ממליץ לבצע את בדיקת “פאפ “הזאת אחת לשלוש שנים. במהלך הבדיקה הגינקולוג נוטל מספר תאים מצוואר הרחם, ואלה נשלחים לבדיקת מעבדה. המחקרים מראים כי הבדיקה הזאת סובלת מחוסר רגישות מספקת. בין 20% ל-40% מהנשים שיש להן תאים טרום-סרטניים מקבלות תשובה שלילית. בעקבות התוצאות השגויות הן לא מופנות לטיפול ומסתכנות בהתפתחות סרטן צוואר הרחם שיתגלה רק בשלב מתקדם.

בדיקת HPV-test

לאחרונה נמצאה דרך מדויקת הרבה יותר לזהות את הנשים שנמצאות בקבוצת סיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם. הבדיקה החדשה נקראת HPV-test והרגישות שלה עומדת על 95%. רוב מקרי סרטן צוואר הרחם נגרמים כתוצאה מהדבקות בווירוס הפפילומה האנושית. הבדיקה החדשה היא בדיקת דנ”א שמאתרת ומסווגת את נגיפי הפפילומה בצוואר הרחם. כלומר, בדיקת פאפ רגילה מאתרת רק תאים טרום-סרטניים, אך עלולה גם לא לזהות את הימצאותם. לעומת זאת, בדיקת HPV החדשה מאתרת ברגישות גבוה ביותר את הימצאותו של הגורם לשינויים הטרום סרטניים להתפתחות המחלה. איתור גורמי הסיכון למחלה מאפשר לבצע בדיקות מעמיקות ובמידת הצורך טיפולים מניעתיים ובכך לצמצם בצורה משמעותית ביותר את הסיכוי להתפתחות סרטן צוואר הרחם.

חשיבות ביצוע HPV-test

תוצאה השלילית של בדיקת HPV-test משמעותה, סיכון נמוך מאוד להתפתחות סרטן צוואר הרחם, בעוד שתוצאה שלילית של בדיקת “פאפ” עשויה להטעות ולגרום לאובדן זמן יקר, בו ניתן היה למנוע את התפתחותה של המחלה ולטפל בה. מחקרים ארוכי טווח הראו פער עצום בין מספר החולות בשתי קבוצות: אלה שעברו בדיקת “פאפ” ואלה שעברו בדיקת HPV-test.
למרות חשיבותה הרבה במניעת תחלואת סרטן צוואר הרחם ויכולתה לעזור לאלפי נשים, הבדיקה עדיין לא מבוצעת בכל קופות החולים.

אבחון
במרפאה האבחון מתבצע על ידי הבדיקות לגילוי השינויים הטרום סרטניים של צוואר הרחם :
בדיקה ציטולוגית : PAP SMEAR ובדיקת HPV TYPING
בדיקת קולפוסקופית – בדיקה בעזרת מיקרוסקופ ייעודי שמאפשר איתור האזורים בצוואר הרחם החשודים לשינויים טרום סרטניים. ההפנייה לבדיקת קולפוסקופיה מיועדת לנשים עם ממצאים לא תקינים בבדיקת הפאפ, או נשים עם תלונות מחשידות ללא ממצא נוסף. לאחר איתור המקום נלקחת דגימת רקמה (ביופסיה) להערכה היסטולוגית.

טיפול
במרפאה ניתן טיפול על ידי צוות רופאים מיומן וציוד משוכלל הכולל קולפוסקופ, מכשיר אלקטרוקואגולציה ומכשיר לייזר, באמצעותם ניתנים כל סוגי הטיפולים הדרושים לנשים עם שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם.
מרבית הטיפולים מתבצעים בהרדמה מקומית במסגרת מרפאת צוואר הרחם. במידת הצורך ניתן טיפול בהרדמה כללית במסגרת אישפוזית.
במידת הצורך אנו מבצעים ביופסיה של צוואר הרחם או קוניזציה שהיא כריתת חרוט של צוואר הרחם לצורך אבחנה וטיפול במצבים טרום סרטניים בצוואר הרחם.

מרכז “איה מדיקל” ממליץ לכל הנשים לבצע את הבדיקה HPV-test, בדיקה מהימנה לזיהוי נגיף הפפילומה. ביצוע הבדיקה ובמידת הצורך גם טיפול משלים, העשוי למנוע התפתחות סרטן צוואר הרחם ולהציל חיים! חשוב לא להסתמך על הבדיקות המיושנות ולהיעזר בשיטות המתקדמות ביותר לשמירה על הבריאות ואיכות החיים. רופאי “איה מדיקל” מבטיחים לכל המטופלות את הטיפול המתקדם והמקצועי ביותר.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט