סובלת מיובש בנרתיק? 4 סיבות נפוצות ומה אפשר לעשות.

כמעט כל הנשים, בשלב מסוים בחייהן, יסבלו מתופעה של יובש נרתיקי. מדובר בבעיה פתירה לחלוטין וכאשר אינה מטופלת גורמת לאי נוחות רבה: כאב בקיום יחסי מין, תחושת צריבה, גרד ולעיתים אף דימומים. כמו כן יש  קשר בין יובש ואטרופיה נרתיקית לבין דלקות חוזרות. יחד עם זאת, מסתבר כי רק כ-5%-10% מהנשים מטפלות בבעיה! הן האישה והן הרופא, לא תמיד יעלו את הנושא, מסיבותיהם שלהם, וחבל.

אם את סובלת מיובש נרתיקי, אנחנו ממליצים לך בחום, להימנות על אלו שמטפלות ונהנות משיפור באיכות חייהן. במאמר זה נסקור 4 סיבות נפוצות ליובש נרתיקי ואת דרכי הטיפול בו:

1. גיל המעבר

זוהי הסיבה הנפוצה ביותר ליובש נרתיקי. בגיל המעבר, לאחר הפסקת הווסת, ישנה ירידה ברמת האסטרוגן (הורמון המין הנשי), ונשים רבות יסבלו בגילאים אלה מיובש נרתיקי מכאיב שעלול אף לגרום להפסקה של הפעילות המינית. במקרים אלה ניתן לטפל ביעילות באמצעות משחה מקומית, נרות או כדורים שמכילים אסטרוגן, על פי החלטת הרופא המטפל. במקרים בהם יש איסור על השימוש באסטרוגן קיימים תחליפים יעילים.

2. טיפול תרופתי

גלולות למניעת הריון, תרופות לטיפול בדיכאון, תרופות אנטי-הורמונליות לטיפול במצבים רפואיים שונים (כגון טיפול בשרירנים, אנדומטריוזיס ועוד), כימותרפיה, תרופות לטיפול באלרגיות, אסטמה ועוד, עלולות ליצור מצב המדמה את גיל המעבר או גורם ליובש בגוף, המוביל למצב של יובש בנרתיק.

במקרים אלה מומלץ לבחון האם יש אלטרנטיבה לטיפול התרופתי הקיים, או להשתמש בטיפול זה לתקופה קצרה עד להשגת הטבה מספקת שתאפשר לעבור לטיפול מסוג אחר. במידה ואין אפשרות כזו, הרופא ימליץ על דרך להשגת הקלה ביובש, במקביל לטיפול התרופתי.

3. ניתוח לכריתת רחם ושחלות

ככלל, באיה מדיקל, אנו ממליצים להימנע מניתוחים לכריתת רחם שאינם הכרחיים, ולשקול אופציות טיפוליות חילופיות. לעיתים אין מנוס, ובמידה ונדרש ניתוח לכריתת הרחם והשחלות הוא עלול להוביל למצב של יובש נרתיקי. במקרים אלה על הרופא המטפל להציע טיפול הורמונלי לפתרון הבעיה.

4. לידה והנקה

יובש נרתיקי, ברמה כזו או אחרת, מורגש לרוב לאחר הלידה ובזמן הנקה, וצפוי לחלוף בסיומה של התקופה. אם היובש מפריע לך, אין זה אומר שעלייך להפסיק להניק בשל כך. בדרך כלל ניתן יהיה לטפל בנושא באמצעות משחה ייעודית, המותרת לשימוש בזמן ההנקה.

חשוב לזכור – בחלק מהמקרים, התופעה לא תחלוף מעצמה, וגם אם כן – חבל לסבול עד אז. אם את סובלת מיובש נרתיקי, פני אלינו לקבלת טיפול יעיל ומותאם לך אישית, על ידי רופאי נשים מומחים בתחום: 03-7646930

 

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט