כאבי אגן – ממה הם נובעים?

כאבי אגן – ממה הם נובעים?

נשים רבות מתלוננות על כאבים באיזור האגן – הבטן התחתונה. במידה והכאבים מתמשכים או חוזרים לעיתים קרובות, חשוב מאוד לבדוק ולוודא את מקורם.

במאמר זה נסקור מספר סיבות נפוצות לכאבים אלה, שאבחונם המוקדם יסייע לקבלת טיפול יעיל ומהיר ויחסוך מהאישה סבל רב.

גודש ורידי האגן

מצב זה נוצר כאשר שסתומי הוורידים באיזור האגן מתפקדים באופן לקוי. התופעה מתפרצת פעמים רבות לאחר הריונות ולא תמיד מאובחנת בשל מודעות נמוכה בקרב חלק מהרופאים. כך קורה שהאישה סובלת זמן רב ללא פתרון לכאב. הכאבים האופיינים לתסמונת הם כאבים בבטן התחתונה, לעיתים בעיקר בצד שמאל, כאשר הכאב עשוי להקרין גם לגב התחתון ואיזור הירכיים. בדרך כלל הכאב מחמיר לקראת הערב, אחרי עמידה ממושכת או הליכה. לעיתים סובלת האישה גם מכאב בזמן קיום יחסי מין ולאחריהם. הכאבים עשויים להחמיר גם לקראת הווסת.

לפרטים נוספים אודות תסמונת גודש ורידי האגן

אנדומטריוזיס או אדנומיזיס

כאבי אגן חזקים המופיעים בעיקר סביב המחזור החודשי, עשויים להעיד על אנדומטריוזיס או אדנומיזיס, תופעות שאופייניות לנשים בגיל הפוריות. תאים המצפים את הרחם נודדים למקומות אחרים בגוף ויוצרים מוקדים לכאב. תסמינים נוספים שעלולים להופיע: כאבים בגב התחתון, כאבים בעת קיום יחסי מין, כאבים בפעולת מעיים / מתן שתן ועוד.

לפרטים נוספים אודות אנדומטריוזיס

הידבקויות אגניות

הידבקויות בין אברי האגן עלולות לגרום לכאבים כרוניים באיזור הבטן, כאבים ביחסי מין והפרעות במערכת העיכול והשתן. בין הגורמים להיווצרות ההידבקויות: דלקות (ביניהן דלקות מעי כמו קרוהן, דלקת מעי כיבית ועוד), ניתוחים קודמים באיזור, הפסקת הריון, אנדומטריוזיס וזיהומים שונים כגון קלמידיה, זיבה, שחפת ועוד. בחלק מהמטופולת ההדבקויות גורמות גם לבעיית פוריות ובמקרים קיצוניים אף לחסימת מעיים.

לפרטים נוספים אודות הידבקויות אגניות

שרירן ברחם

שרירן ברחם הוא גידול שמופיע כמעט אצל כל אישה חמישית, ולרוב הוא שפיר. תחושות של לחץ וכובד בבטן התחתונה עשויות להעיד על הימצאותו, כמו גם תסמינים נוספים כגון דימום וסתי מוגבר ולחץ על שלפוחית השתן ופי הטבעת. פעמים רבות השרירן אינו מורגש, אך אם הוא גורם לחוסר נוחות וסבל מתמשך או אם הוא גדל בקצב מהיר, מפריע לפוריות או גורם לדימום רב מומלץ להסירו.

לפרטים נוספים אודות שרירנים ברחם

צוות הרופאים הרב-תחומי באיה מדיקל  בקיא במגוון הגורמים והטיפולים המתקדמים ביותר לכאבי אגן כרוניים. אל תמשיכי לסבול, פני אלינו לאבחון וטיפול.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט