הפלות חוזרות

הפלה היא מנת חלקם של זוגות רבים, בעיקר בהריון הראשון. אובדן הריון הוא חוויה קשה, אך בדרך כלל עוצמתו מיטשטשת עם הכניסה להיריון הבא. הבעיה הופכת למשמעותית יותר כאשר בני הזוג חווים הפלות חוזרות. מהן הפלות חוזרות, מה גורם להן ואיך אפשר לברר את הבעיה, לטפל בה ולמנוע הפלה נוספת?

מהן הפלות חוזרות?

הפלה הינה הסיבוך הנפוץ ביותר בהריון. רוב ההפלות הספונטניות מתרחשות עד השבוע ה-10 והשכיחות הולכת ויורדת עם התקדמות ההיריון. כ-15% מההריונות הראשונים מסתיימים בהפלה, וההערכה היא שבין 1%-5% מהזוגות בגיל הפוריות חווים תופעה של הפלות חוזרות. ההגדרה של הפלות חוזרות היא 2-3 הפלות ספונטניות רצופות. הפלות חוזרות הן תופעה מתסכלת וקשה לבני הזוג, לפיכך חשוב שהם יעברו בירור למציאת הגורם לתופעה, ככל שהדבר ניתן ויקבלו טיפול הולם שימנע הפלות נוספות.

הגורמים להפלות חוזרות

הפרעות כרומוזומליות

בקרב 2%-4% מהזוגות שחווים הפלות חוזרות נמצאה הפרעה כרומוזומלית אצל אחד מבני הזוג או שניהם. במקרים אלה חשוב לבצע בדיקה כרומוזומלית של כל אחד מבני הזוג כדי לברר אם האנומליה הכרומוזומלית שלהם מועברת לעובר. חשובה גם הבדיקה הגנטית של העובר שנפל ולכן חשוב לדרוש בדיקה זו

בעיות מבניות

חלק מההפלות החוזרות קורות כתוצאה מבעיות מבניות ברחם הכוללות: רחם דו קרני, מחיצה ברחם, הידבקויות כתוצאה מגרידות או הוצאת מיומות, אי ספיקה של צוואר הרחם ועוד פגמים שונים בחלל הרחם  כגון שרירנים, פוליפים שניתנים לתיקון בהתערבות כירורגית/פולשנית.

הפרעות הורמונליות

בחלק ממקרי ההפלות החוזרות נמצא שהאם סובלת מבעיות הורמונליות ובעיקר מהפרעות בתפקוד בלוטת התריס וכן מסוכרת בלתי מאוזנת. כמו כן, נמצא קשר בין ההפלות לבין מחסור בהורמון הפרוגסטרון בתחילת ההריון.

גורמים חיסוניים – אוטואימוניים

במקרים בהם האם מפתחת נוגדנים שפוגמים באספקת הדם לעובר, מעכבים את התפתחותו ואף גורמים להפלה חוזרת.

טרומבופיליה

נטייה גנטית של האם לקרישיות יתר ולהתפתחות של תרומבוזיס בכלי דם. השילוב בין הטרומבופיליה להורמונים שמשתחררים בזמן ההיריון, יוצר קרישה בכלי הדם הקטנים בשליה ופוגע בעובר.

זיהומים

אין הוכחה ברורה לכך שזיהומים גורמים להפלות חוזרות למרות שנמצא קשר בין הדברים.

אבחון ובירור הגורם להפלות החוזרות

לפני הכול עולה השאלה מתי יש להתחיל את הבירור בנושא הפלות חוזרות. התשובה לכך תלויה  בגיל האם ובהיסטוריית הפוריות של בני הזוג. לזוג צעיר שאין לו היסטוריה של בעיות פריון מומלץ להגיע לבירור לאחר 3 הפלות חוזרות. לנשים שגילן 35 ומעלה ולזוגות עם בעיות פוריות מומלץ להתחיל בבירור כבר אחרי 2 הפלות חוזרות.

הבירור כולל אנמנזה וסקירת היסטוריה רפואית ומיילדותית של בני הזוג, בדיקה גופנית הכוללת לעיתים גם לקיחת דגימות מהנרתיק וצוואר הרחם על מנת לשלול גורם זיהומי. בני הזוג יעברו ייעוץ גנטי, בירור הורמונלי, בדיקת קריוטיפ לאבחון כרומוזומלי, בדיקת קרישיות יתר וכן בדיקות  אולטרסאונד גינקולוגי, צילום רחם לעיתים  בדיקת  MRIו לאבחון מומי רחם גם בדיקת היסטרוסקופיה לבחינת מבנה הרחם וצוואר הרחם. בירור מקיף כזה יכול להימשך בין 10-6 שבועות.

טיפול בהפלות חוזרות מבוסס על אבחון הגורם לבעיה. לפיכך, אם אובחן פגם גנטי אצל אחד מבני הזוג או אצל שניהם – יבוצע ייעוץ גנטי  ויומלץ על בדיקת מי שפיר בהריון הבא. פתרונות גנטיים מתקדמים כגון:אבחון טרום השרשה של העובר , בדיקת צ'יפ גנטי או בדיקת סיסיי שיליה מוקדמת יש מקרים שאין להם פתרון גנטי ואז ההמלצה תהיה תרומת ביציות או זרע. אם האבחנה היא בעיה מבנית כמו רחם מחיצתי או דו קרני – יבוצע טיפול כירורגי לתיקון הבעיה. במקרים של הפרעות הורמונליות – יינתן טיפול הורמונלי לאיזון. כאשר אובחנו נוגדנים אוטואימוניים או טרומבופילה – יינתן טיפול תרופתי בתרופות נוגדות קרישה. במקרים בהם נמצאו בעובר סטיות כרומוזומליות – בדרך כלל תהיה פרוגנוזה טובה לגבי ההריונות הבאים ולא יינתן טיפול.

רופאי "איה מדיקל" צברו ניסיון רב בביצוע באבחון ברור וטיפול בהפלות חוזרות  כוללים מעקבים קפדניים. הניסיון הרפואי המקצועי והיחס האישי של רופאי המרכז מבטיחים לכל אישה את הטיפול הטוב ביותר לכל אורך הדרך עד ללידה.