מיומה – שרירן ברחם

הגידול הנפוץ ביותר ברחם המופיע אצל כמעט כל אישה חמישית, נקרא מיומה או בעברית שרירן. השרירן הוא גידול שפיר ולרב לא ממאיר. שרירנים ברחם מופיעים בעיקר בנשים בגילאים 30 עד 50. השרירן נוצר מהתעבות והתפתחות רקמה רגילה. כשמו כן הוא, השרירן נוצר משריר הרחם אשר יוצר גוש בודד, או מספר גושים, בתוך דופן הרחם. השרירנים יכולים לבלוט אל  תוך חלל הרחם או להופיע על פני דופן הרחם , שהם פונים כלפי חלל הבטן. עדיין לא יודעים בדיוק מה גורם להיווצרות שרירנים, או מיומות ברחם. ישנם מחקרים הסבורים כי נטילת הורמונים עלולה להביא להתפתחות שרירנים.

מה מרגישים כאשר נוצר שרירן ברחם?

מרבית הנשים שברחמן התפתח שרירן כלל אינן מודעות לקיומו ואינן חשות בו כלל. יחד עם זאת אצל חלק מהנשים מופיעים תסמינים המעידים על המצאות שרירן. התסמין השכיח ביותר הוא דימום וסתי מוגבר, ולעיתים עלולה אף להתפתח אנמיה כתוצאה מאבוד דם רב בתקופת המחזור החודשי.  תופעות נוספות מהן עלולות הנשים לסבול הן: לחץ על שלפוחית השתן, תחושת צורך במתן שתן לעיתים תכופות, או לחץ על פי הטבעת. יש ונגרמת עצירות שאינה עוברת. יש נשים המתלוננות על תחושת לחץ וכובד בבטן התחתונה. לעיתים מתפתחים מספר שרירנים בו זמנית ברחם, במקרים אלו עלולה הבטן להתנפח ולגדול עד שלעיתים האישה נראית בהריון.

מה הסיכוי ששרירן יהפוך לגידול ממאיר?

השרירנים הם גידולים שפירים ורק במקרים ממש נדירים שרירן עלול להפוך לגידול ממאיר. עם זאת, יש הסבורים כי שרירנים הגדלים במהירות גדולה עלולים להפוך לממאירים.

כיצד מאבחנים המצאות שרירן ברחם?

גניקולוג מאבחן בבדיקה תוך רחמית הימצאות שרירן, אך לעיתים יבקש הרופא לשלוח את האישה לברור נוסף בבדיקת אולטרא סאונד.

האם חייבים להוציא את השרירן?

ההחלטה על דרך הטיפול בשרירנים נגזרת מגודל השרירן, מיקומו וקצב צמיחתו, וכן  מגילה של האישה. לנשים הנמצאות לקראת גיל המעבר ובסוף תקופת הפריון שלהן, שגופן מייצר פחות הורמון אסטרוגן, לרב ימליצו שלא לעבור ניתוח להוצאת השרירנים. זאת כיוון שסביר להניח שלא רק שהשרירן לא ימשיך לגדול, אלא יש אף סיכוי שהוא יקטן. נשים צעירות שהשרירן מפריע להם להיכנס להריון, או שהוא גורם להן לכאבים קשים או לדימום קשה המביא לאנמיה מומלץ לעבור פרוצדורה של הסרת השרירן.  כאשר שרירן צומח בקצב מהיר-  אז סביר להניח כי יומלץ להסירו. כיוון שמרבית השרירנים אינם גורמים לשום אי נוחות או סבל לאישה, לכן תמיד לא חייבים בהוצאת השרירן.

מהן הדרכים לכריתת השרירן

לרוב מתבצעת כריתת השרירן בניתוח הכולל הרדמה כללית, בניתוח כזה ניתן לכרות מספר שרירנים באותה פרוצדורה. ניתוח כזה יתבצע או בגישה לפרסקופית או בפתיחת הבטן ואשפוז. במקרים אחרים יחליט הרופא על ביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית, שיטה בה כורתים את השרירן בגישה דרך הנרתיק. פרוצדורה זו אינה מחייבת הרדמה מלאה וניתן לבצעה בצורה אמבולטורית,  כאשר המנותחת יכולה להשתחרר בו ביום.

טיפולים לא פולשניים

בשנים האחרונות החלו לטפל בשרירנים גם באמצעות טיפול תרופתי המביא להקטנת השרירן ולעיתים אף מצליח להעלים אותו. הטיפול הוא טיפול הורמונלי, אשר מביא לירידה בפעולת השחלות, מסייע בהפסקת ייצור האסטרוגן בגוף האישה וכתוצאה מכך מקטין את השרירן.הטיפול התרופתי נמשך כחצי שנה. לטיפול תופעות לוואי. טיפול חדשני נוסף הוא חסימת כלי הדם מהם ניזון השרירן (אמבוליזציה) . במטרה לנוון את הגידול.

רופאי איה מדיקל מכירים ומומחים בביצוע כל שיטות הטיפול הקיימות וימליצו על הפרוצדורה המתאימה לכל אישה על פי נתוניה והמקרה הספיציפי שלה.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט