עשרה דברים על ניתוח קיסרי

ד”ר קובי כהן, מומחה ברפואת נשים וכירורגיה גיניקולוגית , מנהל הרפואי של מרכז איה מדיקל

דר’ כהן מציג עשרה דברים על ניתוח קיסרי:

  1. הסברה היא שניתוח קיסרי נקרא כך משום שיוליוס קיסר נולד כך.
  2. לפני 2 עשורים שיעור הניתוחים הקיסריים היה בין 5-10 אחוזים. כיום שיעור הניתוחים מכלל הלידות עומד על 20-25 אחוזים.
  3. שיעור הסבוכים לאחר ניתוח קיסרי,למרות שיפור משמעותי בטכנולוגיה הניתוחית, עדיין גבוה בהרבה משיעור הסיבוכים לאחר לידה רגילה .
  4. יולדת המבקשת ללדת בלידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי קודם (בעברית גם חתך דופן), מעלה את הסיכון לקרע ברחם פי 3 ביחס ליולדת שלא עברה ניתוח קיסרי בעבר. במקרה של קרע ברחם בלידה נרתיקית לאחר קיסרי, הסיכון למות העובר גדול פי – 10 .
  5. ככל שיולדת עוברת מספר ניתוחים קיסריים גדול יותר, עולה שכיחותם של סיבוכים כמו: שלית פתח (שליה המכסה את צואר הרחם ואינה מאפשרת לידה רגילה ויש סכון לדימום), שליה נעוצה בדופן הרחם ואינה נפרדת לאחר הלידה (מצב העלול לגרם לכריתת רחם ,קרע ברחם דימומים,מתן דם וזיהומים)
  6. הרדמה אפידוראלית בחתך דופן עדיפה על הרדמה כללית גם ליולדת וגם לעובר. במצב זה, קיימים פחות סיבוכים ריאתיים, הניוד קצר יותר וכן נמנע דיכוי מרכז הנשימה של היילוד .
  7. תהליך ההתאוששות מניתוח קיסרי דומה להתאוששות מכל ניתוח בטן אחר בכל הנוגע לכאבים, לניידות לאחר ניתוח, לפעילות המעיים לאחר ניתוח וכן הלאה. התאוששות מלידה רגילה מהירה בהרבה יותר.
  8. ישנם חילוקי דעות לגבי למרווח הזמן שמומלץ בין ניתח קיסרי לבין הריון הבא. הדעות השונות מדברות על תקופה שבין 6 חודשים לשנה.
  9. ניתוח קיסרי יזום מבוצע בשבועות 38 עד 39 להריון (לא לפני), למנע בעיות של אי בשלות ריאותיו של הילוד. כאשר יש צורך דחוף, הניתוח מבוצע בכל שבוע .
  10. המצבים שבהם יומלץ ליולדת לעבר חתך דופן כוללים: 2 ניתוחים קיסריים בעבר , חשד לעובר גדול, עובר במנח רחבי, עובר במנח עכוז, צניחת חבל טבור, מום רחמי מולד, שלית פתח, וכמובן במצבי חרום כמו סבל עוברי או זיהום.

בשנים האחרונות, נלקחת בחשבון יותר ויותר רצונה של היולדת ללדת בניתוח קיסרי. היום, רוב המיילדים מכבדים את רצון האישה, כמובן לאחר שהסבירו לה את כל הסיכונים והסיבוכים האפשריים.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט