מאמרים נוספים

מיומה ברחם – שרירן ברחם

מיומה ברחם היא תופעה בה מתפתחים  גושים שפירים ברחם האשה. שגושים שפירים אלו, הנקראים שרירנים, מתפתחים אצל כמחצית מהנשים, כאשר חלק ניכר מהן אפילו לא מודע כלל להימצאותם. השרירנים האלה מכונים מיומות והן נפוצות בעיקר בקרב נשים אחרי גיל 50, אך גם מספר הנשים הצעירות שמתגלה אצלן מיומה ברחם הוא גבוה מאוד.

מיומה ברחם

מהי מיומה ברחם?

מיומה ברחם היא אוסף של תאי שריר שהתפתחו וגדלו בצורה לא מבוקרת. אף שהמנגנון הזה מזכיר התפתחות של גידולים ממאירים, המיומות הן גידולים שפירים, ואינם מהווים סיכון רפואי. הסיכוי שמיומה ברחם יתפתח לגידול ממאיר מוערך ב- 0.5% סיכוי בלבד. המיומה ברחם מתפתחת בדופן שריר הרחם ובמקרים רבים אצל אותה אישה מתגלים מספר מיומות בגדלים שונים. לרוב המיומות ברחם  קטנות מאוד ולא גורמות לשינויים נראים לעין, כאבים או בעיות בריאותיות אחרות. אך ישנם מקרים בהם המיומות ברחם גורמות, כאמור, לגידול ניכר של הרחם היות והמיומה גורמת לרחם לגדול. מאפיינים את גודל המיומה בהתאם לגודל של הרחם בהשוואה לרחם הריוני. כך מיומה  יכולה לגרום לרחם לגדול לגודל של 15 שבועות, 20 שבועות וכו’. כמובן, אלה מקרים חריגים, בהם המיומה ברחם גדולה מאוד וגורמת לשינויים משמעותיים בגוף האישה.

תסמינים נוספים שעשויים להופיע בעקבות מיומה ברחם, הם כאבים, לחץ על השלפוחית והרקטום, דימום וסתי מוגבר או לא סדיר, אי פריון והפלות חוזרות. התופעות האלה מצריכות כמובן בירור מעמיק, שכולל לרוב בדיקת אולטרסאונד, בדיקת דם ולעיתים קרובות גם היסטרוסקופיה אבחנתית. אם בבדיקות מסתבר שהסיבה לכל אלה הם מיומות בדופן הרחם, יש צורך לטפל.

באיזה מיומות מומלץ לטפל?

ההתייחסות הטיפולית למיומה נגזרת מסוג המיומה, גודלה, מיקומה והשפעתה על גוף האישה. ישנן מיומות שאינן גדלות ואינן גוררות השלכות כלשהן. במקרים קלים כאלה, די במעקב גינקולוגי תקופתי הבוחן את סטטוס המיומה. לעומת זאת, ישנם מקרים בהם מיומה ברחם יכולה לפגוע באיכות החיים של האישה ואף להוות סיכון בריאותי, לדוגמה:

  • מיומות גדולות שלוחצות על איברים פנימיים כגון מעיים, שלפוחית השתן ועוד.
  • מיומות שגדלות בקצב מואץ.
  • מיומות שגורמות לדימומים קשים וחריגים.
  • מיומות המשפיעות על פריון האישה.

טיפול במיומה ברחם

ישנו מגוון רחב של טיפול במיומות ברחם, ותוכנית הטיפול מותאמת לכל אישה בהתאם לגילה, תכנית הילודה שלה, גודל המיומה ברחם, הרקע הרפואי שלה וכו’. בין הטיפולים ניתן למנות תרופות, שחלקן נועדו להקל על התסמינים של המיומה ברחם, כמו כאבים ודימומים וחלקן יכולות לסייע בכיווץ המיומה ברחם. גם התקן הורמונאלי יכול להקל על התסמיני המיומה ברחם, בזכות שחרור של הורמון הפרוגסטרון לחלל הרחם. כשמדובר במיומות קטנות ברחם, ניתן לפעמים לפתור את הבעיה באמצעות חימום מבוקר ומקומי. כשמתקבלת ההחלטה להסיר את המיומה ברחם, ניתן לעשות זאת או באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית או ניתוח זעיר-פולשני. שיטת טיפול נוספת: אמבוליזציה של המיומה. זוהי פעולת צנתור הגורמת להפסקה באספקת הדם למיומה ובכך להקטנתו באופן משמעותי.רק במקרים חמורים ביותר, ולאחר שהאישה השלימה את תכנית הילודה שלה, וכששום אופציה אחרת לא מתאימה יתכן ויומלץ על כריתת הרחם עם המיומה.

מיומה ברחם או רחם שרירני אינם מהווים היום סיבה לכריתת רחם. ניתן בהחלט לטפל באופן מבודד במיומה עצמה ולשמר את שלמות הרחם. “שימור הרחם” הוא ערך חשוב ביותר המונח כ”נר” לרגלי רופאי איה מדיקל. שלמות הרחם חשובה בשימור הפיזיולוגיה של רצפת האגן. ראי כתבות נוספות אצלנו באתר.

רופאי “איה מדיקל” צברו ניסיון רב באבחון וטיפול במיומות. המומחיות  הידע, הניסיון בשיטות החדשניות והמכשור המתקדם מאפשר לכל אישה לקבל את הטיפול הטוב ביותר, עם שרות ויחס אישי.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט