גידול ברחם

כששומעים את המילה גידול ברחם, מרבית נשים תיכנסנה מיד לפאניקה ותחשובנה על הנורא מכל כלומר סרטן ברחם. אך יש לדעת כי מרבית הגידולים ברחם בפרט, או בגוף בכלל הם גידולים שפירים, בלתי ממאירים שאינם מסוכנים וגם לא יתפתחו לסרטן. עם זאת, הגידולים השפירים הם מצבור של תאים שגדל באופן בלתי מבוקר, אך לא שולח שום גרורות לאברים אחרים. גידולים שפירים מופיעים אצל נשים ברחם, בצוואר הרחם, בשחלות, בנרתיק ובפות.  גידולים כאלה יכולים להיות ממקור שריר הרחם ואז ייקראו מיומה, שרירן או פיברומה. אם הגידולים הם ממקור רירית הרחם או הנרתיק הם יקראו פוליפ. אם המקור שומני – הגידול יקרא לימפומה ועוד. חלק מהגידולים השפירים יתגלו בכל בדיקה שגרתית אצל גניקולוג. למרות שמרבית הגידולים שפירים ובלתי ממאירים.

לכן, מומלץ לכל אישה לערוך לפחות פעם אחת בשנה בדיקה שגרתית אצל גניקולוג. כי במידה והגידול אינו שפיר, חייבים לאבחן אותו עוד בשלבים הראשונים של התפתחותו.

מתי יש צורך לפנות לבדיקה גניקולוגית

התופעות השכיחות ביותר שעל כל אישה לשים לב אליהן, ובאם הן מופיעות עליה להיבדק למרות, כפי שכבר נאמר, מקור התופעות ככל הנראה יתברר להיות גידול שפיר ברחם ולא גידול ממאיר:

דימום מרובה בזמן המחזור החודשי או מחזור בלתי סדיר

תופעה זו היא הגורם מספר אחד של פניות נשים לייעוץ גניקולוגי. כאשר אומרים דימום מרובה, הכוונה לדימום הנמשך יותר מ-7 ימים, או שמצריך החלפה תכופה מאד של תחבושות היגייניות, טמפונים, או זליגת דם לסדינים בלילה, או אבחון מצב של אנמיה כתוצאה מאיבוד דם. דימום רב בדרך כלל מעיד על אי סדירות הורמונלית והאישה תטופל באמצעות תרופות הורמונליות. לעיתים נדרשת התערבות כירורגית בה מתבצעת פעולת צריבה של רירית הרחם. טרם מתן טיפול, הגניקולוג יבחן את כל האפשריות האחרות שעלולות לגרום לדימום כגון: פוליפ ברחם, שרירן או גידולים ממאירים.

הופעת כאבים בקיום יחסי מין

כאב המופיע בעת החדירה לנרתיק יכול להצביע על מצבים דלקתיים ועצביים במבוא העריה, או על תופעת הוסטיבוליטיס, שהיא שכיחה למדי הגורמת לכאב ואודם במבוא הנרתיק, וניתן לטפל בה בדרכים רבות. גורם נוסף המביא לכאבים בעת קיום יחסי מין, היא מחלת אנדומטריוזיס. מחלה המאופיינת בכך שרקמת רירית הרחם נמצאת מחוץ למקומה בחלל הרחם. התופעות האופייניות לאנדומטריוזיס הם כאבי מחזור, כאבים בזמן המגע המיני, לעיתים יופיעו כאבי אגן. לעיתים מחלת האנדומטריוזיס פוגעת בפוריות האישה. הטיפול במחלה הוא תרופתי לעיתים נדרשת התערבות כירורגית.

כאבי מחזור

גם כאבים בזמן המחזור החודשי עשויים עלולים להיגרם ממחלת האנדומטריוזיס. במצבים הפשוטים מטפלים בתרופות נוגדות כאב, ישנם מקרים הדורשים טיפול משולב של גלולות או טיפולים הורמונליים. כאבי מחזור חודשי הם תופעה שכל אישה מכירה והם בחינת תהליך רגיל וטבעי המלווה את הוסת, אך כאבים קשים מאד עלולים להעיד על מצב רפואי הדורש התערבות כירורגית.

דימום לאחר קיום יחסים

אם מופיע דימום לאחר קיום יחסי מין, הוא לרוב נובע משינויים בלתי מזיקים בצוואר הרחם, אבל עלול גם להעיד על גידול ברחם, או בצוואר הרחם. דימום קבוע לאחר קיום יחסי מין, מצריך ברור רפואי. באם הרופא ימצא גידול שפיר לעיתים הוא רק יעקוב אחריו. ולעיתים תלוי בכל מקרה לגופו, תתבצע צריבה של הגידול. פעולה זו מתבצעת בהרדמה מקומית בלבד.בכל מקרה של דמם לאחר יחסים האשה צריכה לעבור בדיקת פאפ מתקדמת (פאפ דק), וקולפוסקופיה.

גידולים על השפתיים

בשפתיים, בפות, בפרינאום או בנרתיק עשויים להופיע יבלות או כיבים. תופעה זו מקורה במחלה זיהומית או דלקתית. הכיבים או היבלות יש מהם סכנת הדבקת בן הזוג, הם גם עוברים בהדבקה. הופעת כיב או יבלת מצריכים ברור רפואי ואבחנה. זיהומים כאלה עלולים להיות הרפס-גניטלי, הופעת סיפיליס (עגבת) או יבלת (קונדילומה הנגרמת מוירוס הפפילומה).

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט