שרירן ברחם – מיומה

שרירן ברחם הנו הגידול הנפוץ ביותר ברחם והוא מתפתח  אצל כמעט כל אישה חמישית. השרירן הוא גידול שפיר ולרוב אינו ממאיר. שרירנים ברחם מופיעים בעיקר בנשים בגילאים 30 עד 50.  השרירן נוצר משריר הרחם, כאשר הוא יכול לבלוט אל  תוך חלל הרחם, להופיע על פני דופן הרחם או לפנות כלפי חלל הבטן.

שרירן ברחם

הקשר בין שרירן ברחם לגורמים שונים הקשורים בהווצרותו

כאמור, לא ברור מה בדיוק גורם להיווצרות שרירן ברחם, אך לאורך השנים עלו ממצאים שונים הקושרים בין שרירן ברחם לבין מספר גורמים:

  • שינויים גנטיים – בחלק גדול מהשרירנים נמצאו שינויים גנטיים, בעיקר באזורים שמקודדים לתאי השריר של הרחם.
  • תורשה וגזע – קיים סיכון מוגבר להיווצרות שרירן ברחם אצל נשים עם היסטוריה משפחתית של שרירני רחם.
  • הורמונים – נמצא קשר בין רמת ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון לבין היווצרות שרירנים ברחם. בשרירנים רחמיים נמצא ריכוז גבוה של אסטרוגן וקולטנים לאסטרוגן לעומת ריכוזם ברקמת שריר תקינה של הרחם.
  • השמנה- ישנם מחקרים המצביעים על כך שהשמנה מגבירה סיכון להתפתחות שרירן ברחם, למרות שהקשר בין שרירנים להשמנה. לא הוכח באופן ודאי.
  • גורמים מפחיתי סיכון – ישנם מחקרים לפיהם הריונות, לידות ונטילת גלולות למניעת הריון מפחיתים סיכון להתפתחות שרירנים ברחם.

מה מרגישים כאשר נוצר שרירן ברחם?

מרבית הנשים שברחמן התפתח שרירן, אינן מודעות לקיומו ואינן חשות בו. אצל חלק מהנשים מופיעים תסמינים המעידים על המצאות שרירן ברחם. התסמין השכיח ביותר הוא דימום וסתי מוגבר ולעיתים עלולה אף להתפתח אנמיה כתוצאה מאבוד דם רב בתקופת המחזור החודשי.  תופעות נוספות מהן עלולות הנשים לסבול הן: לחץ על שלפוחית השתן, תחושת צורך במתן שתן לעיתים תכופות, לחץ על פי הטבעת. בחלק מהמקרים נשים סובלות מעצירות, יש נשים המתלוננות על תחושת לחץ וכובד בבטן התחתונה. לעיתים מתפתחים מספר שרירנים ברחם בו זמנית, במקרים אלו עלולה הבטן להתנפח ולגדול עד שלעיתים האישה נראית בהריון.

מה הסיכוי ששרירן ברחם יהפוך לגידול ממאיר?

השרירן ברחם הוא גידול שפיר ורק במקרים ממש נדירים השרירן עלול להפוך לגידול ממאיר. עם זאת, יש הסבורים כי שרירנים ברחם הגדלים במהירות גדולה עלולים להפוך לממאירים.

כיצד מאבחנים המצאות שרירן ברחם?

הרופא הגניקולוג מאבחן את המצאותו של שרירן ברחם, על ידי בדיקה תוך רחמית, בבדיקת אולטרה סאונד. באיה מדיקל, כל ייעוץ כולל בדיקת אולטראסאונד של הגינקולוג.

האם חייבים להוציא את השרירן ברחם?

ההחלטה על דרך הטיפול בשרירנים ברחם נגזרת מגודל השרירן, מיקומו וקצב צמיחתו וכן מגילה של האישה.

  • מרבית השרירנים ברחם אינם גורמים לאי נוחות או סבל לאישה, על כן אין צורך להוציא את השרירן  מהרחם.
  • נשים הנמצאות לקראת גיל המעבר ובסוף תקופת הפריון שלהן, שגופן מייצר פחות הורמון אסטרוגן, על פי רב ההמלצה היא שלא לעבור ניתוח להוצאת השרירנים מהרחם, כיוון שלרוב השרירן  ברחם לא ימשיך לגדול ויש אף סיכוי שיקטן.
  • נשים צעירות שהשרירן ברחם מפריע להן להיכנס להריון, או שהוא גורם להן לכאבים קשים ו\או לדימום קשה הגורם לאנמיה, מומלץ לעבור פרוצדורה של הסרת השרירן מהרחם, .
  • כאשר שרירן ברחם צומח בקצב מהיר בדרך כלל יומלץ להסירו.

מהן הדרכים לכריתת השרירן ברחם

כריתת השרירן מהרחם מתבצעת ברוב המקרים בניתוח ובהרדמה כללית, בניתוח ניתן לכרות מספר שרירנים באותה פרוצדורה. ניתן לבצע את ניתוח  בגישה לפרסקופית או בפתיחת הבטן ואשפוז. במקרים אחרים יחליט הרופא על ביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית, שיטה בה כורתים את השרירן מהרחם על ידי ההסיטרוסקופ בגישה דרך הנרתיק. פרוצדורה זו מתבצעת גם בהרדמה מלאה,

טיפולים לא פולשניים בשרירן ברחם

בשנים האחרונות החלו לטפל בשרירנים ברחם גם בטיפול תרופתי המאפשר הקטנת השרירן עד העלמתו. מדובר בטיפול הורמונלי הגורם לירידה בפעולת השחלות, וכך מסייע בהפסקת ייצור האסטרוגן בגוף האישה. כתוצאה מרמות אסטרוגן נמוכות קטן השרירן ברחם. טיפול חדשני נוסף הוא חסימת כלי הדם מהם ניזון השרירן –אמבוליזציה, במטרה לגרום לניוון הגידול.

צוות רופאי איה מדיקל  הנם מומחים ובעלי ניסיון בתחומי הטיפל בשרירנים ברחם ובביצוע כל שיטות הטיפול הקיימות, באמצעות טכנולוגיות מתקדמות. הרופאים מתאימים  לכל אישה באופן אישי את הטיפול המתאים לה על פי הנתונים הרפואיים. כל זאת על ידי טיפול רפואי מקצועי שרות ויחס אישי.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם