שחלות פוליציסטיות – הסבר ודרכי טיפול

תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא  הפרעה הפוגעת באיכות חייהן של נשים רבות. לרוב הנשים מתלוננות על מחזור לא סדיר ובעיות פריון, אך ישנו מגוון רחב נוסף של בעיות בריאותיות הקשורות לקיום ההפרעה. הנשים הלוקות בה סובלות מהפרעה הורמונלית שמשפיעה בין היתר על העור והמשקל, תנגודת גבוהה לאינסולין שמגבירה את הסיכון לחלות בסוכרת מסוג 2, סיכון מוגבר להתפתחות סרטן רירית הרחם ומחלות כלי הדם.

תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא תסמונת אנדוקרינית, ונכון להיום לא ניתן לקבוע בבירור מה הסיבה להתפתחות המחלה. כפי שניתן להשיג משם התסמונת הבעיה המובילה שלה היא ליקוי בתפקוד השחלות שבא לידי ביטוי גם במבנה שלה. אצל נשים בריאות בכל מחזור חודשי גדלים בשחלה זקיקים שמכילים ביציות. לקראת הביוץ מהזקיק הבשל יוצאת ביצית שיכולה להיות מופרית באותו חודש. שאר הזקיקים מפסיקים להתפתח. אצל אישה שסובלת מתסמונת השחלות הפוליציסטיות תהליך הבשלת הזקיקים נפגע. השחלה מוגדלת ויש בה חללים ציסטיים רבים שהם בעצם זקיקים, שאך אף אחד מהם לא הגיע להבשלה ולביוץ. פגיעה בתהליך תקין של הבשלת הזקיקים והביוץ גורמת לבעיות במחזור החודשי ובעיות הפריון, המזוהות כל כך עם התסמונת.

תסמינים של שחלות פוליציסטיות

  • העדר חלקי או מלא של הביוץ
  • מחזור לא סדיר
  • רמה גבוהה של הורמונים זכריים בדם
  • שיעור יתר
  • השמנה שמתבטאת בעיקר באזור הבטן והמותניים
  • עור שמן שנוטה לאקנה בכל גיל
  • הפרשה מוגברת של האינסולין

 

לא כל התסמינים חייבים לבוא לידי ביטוי ביחד, כך ישנן נשים שסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות אך נמצאות במשקל תקין. התסמין המשותף לכל המטופחות הוא כמובן תפקוד לקוי של השחלות שמאובחן בבדיקות אולטרה סאונד.

הפרעה הורמונאלית

ברוב המקרים מאופיינת תסמונת השחלות הפוליציסטיות ברמה גבוהה של הורמונים זכריים בדם. רמה גבוהה של הורמונים אלה באה לידי ביטוי בעור שמן שנוטה לאקנה, שיעור יתר והשמנה. משקל יתר עלול להוות בעיה בפני עצמה, היות והוא מהווה גורם סיכון להתפתחות מחלות קרדיולוגיות, אורתופדיות ועוד. שיעור יתר ועור שמן בצורה חריגה מהווים בעיקר בעיה אסתטית ולא בריאותית, אך הם פוגעים מאוד באיכות חייה של האישה.

תנגודת לאינסולין

תנגודת גבוהה לאינסולין היא אחד הסימפטומים של התסמונת, שכאמור הינה תסמונת רב-מערכתית. תנגודת גבוהה לאינסולין גורמת להפרשתו המוגברת ע”י הלבלב ומגבירה בצורה משמעותית את הסיכון להתפתחות הסוכרת מסוג 2. כמו כן, עודף אינסולין בגוף פוגע ברירית הרחם ובכך מגביר את הסיכון להתפתחות סרטן רירית הרחם. גם הדפנות הפנימיים של כלי הדם מושפעים לרעה מרמה גבוהה מדי של האינסולין, וכך גובר הסיכון למחלות לב וכלי הדם. חלק מהנשים שסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות מקבלות טיפול תרופתי ב”מטפורמין” על מנת לאזן את רמת האינסולין בדם ולהפחית את הסיכון לסיבוכים.

הטיפול השמרני

לתסמונת הזאת ביטויים רבים וגם חומרת הביטוי של כל סימפטום שונה מאישה לאישה. לכן הטיפול השמרני בתסמונת השחלות הפוליציסטיות מתמקד בטיפול בכל סימפטום.  תכנית הטיפולים נקבעת בהתאם למצבה של כל אישה, ביטוי המחלה אצלה, חומרת הביטוי של כל סימפטום ותוכנית הילודה של האישה.

במקרים רבים הרופא ממליץ על נטילת גלולות נגד הריון שגם מדכאות את יצור ההורמונים הזכריים בגוף. נטילת הגלולות מאפשרת להגיע למחזור סדיר ולהפחית את חומרת הביטוי של התסמינים האחרים. בחלק מהמקרים לאחר הפסקת נטילת הגלולות מתרחש הביוץ ומתאפשר הריון טבעי.

באמצעות תרופות ייעודיות ניתן גם לאזן את רמת האינסולין בדם וגם להפחית את רמת השומניות של העור ולפתור את בעיית האקנה. כשהמטרה העיקרית של הטיפול בתסמונת היא היריון, מופנית האישה לטיפול ההורמונאלי שמטרתו לעודד את ההשלמה התקינה של תהליך הבשלת הזקיקים ולהגיע לביוץ.

החיסרון העיקרי של הטיפול השמרני מסוג זה הוא כמובן בפתרון הסימפטום בלבד ולא טיפול בתסמונת עצמה, וגם תופעות לוואי של הטיפול התרופתי.

הטיפול הניתוחי

לתסמונת השחלות הפוליציסטיות קיים גם פתרון ניתוחי, שאומנם מתמקד בשחלות בלבד, אך במרבית המקרים נותן פתרון כולל לתסמונת. במהלך הניתוח בגישה זעיר פולשנית (באמצעות חתכים קטנים בדופן הבטן), מוחדר לחלל הבטן מכשור שמאפשר לבצע נקבים או חתכים קטנים במעטפת החיצונית של השחלות. המטופלת משוחררת לביתה כבר ביום הניתוח, וההתאוששות הכללית אורכת ימים בודדים בלבד. הניתוח הלפרוסקופי ברקמת השחלה דורש מיומנות רבה מצד המנתח, אך יעילותו גבוהה מאוד, הן בפתרון הבעיות הגינקולוגיות, הסדרת המחזור והשגת הביוץ וההיריון הטבעי, והן בפתרון הסימפטומים הנלווים של המחלה, כולל רמת ההורמונים הזכריים, רמת האינסולין ואפילו משקל ומצב העור.

נכון להיום נהוג להפנות את האישה לאופציה הניתוחית רק לאחר כישלון הטיפול השמרני, אך בעקבות המחקרים המוכיחים את השיפור הניכר באיכות חייה של האישה לאחר הניתוח, בחלק מהמקרים יש לשקול את האופציה הניתוחית גם כאלטרנטיבה לטיפול התרופתי.

רופאי המרכז “איה מדיקל” הם בעלי ניסיון רב בטיפול בנשים רבות שסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות, ויש ביכולתם ידע, ניסיון ומיומנויות הדרושים להתאמת תכנית הטיפול האופטימאלית לכל אישה. היום תסמונת השחלות הפוליציסטיות אינה גזר דין, אלא סיבה לפנות לרופא מומחה שיכול לעזור בהתמודדות עם ביטויה השונים של המחלה.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט