רירית הרחם ופיריון – האם נמצאה המשוכה האחרונה?

רירית הרחם ופיריון – האם נמצאה המשוכה האחרונה?

מדוע אחוזי ההצלחה של טיפולי פוריות עומדים על כשליש מהטיפולים במקום על 100% ואיך רירית הרחם קשורה לזה? סקירת מחקרים ופריצות דרך!

מאת: ד”ר דן לוין, מנהל תחום טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית ושימור פוריות במרכז לרפואת נשים מתקדמת, “איה מדיקל”

לא אחת בטיפולי הפריה חוץ גופית, לאחר החזרת העוברים לרחם והמתנה מורטת עצבים לבדיקה האם יש הריון, הרופאים ובני הזוג, חווים מפח נפש, כישלון ואכזבה. “אבל העוברים היו יפהפיים”, יאמרו הרופאים והמטופלות “והיה כזה סיכוי גבוה להתפתחותם, אז למה אין היריון”?

התקדמות והתפתחות טיפולי הפוריות מאז הולדת “תינוקת המבחנה” הראשונה בשנות ה- 70 היתה מזהירה. לראייה, שתי תגליות הקשורות לתחום הפוריות זיכו מדענים בשני פרסי נובל: הראשון על פיצוח מבנה החלבון GnRH)), הורמון בעל תפקיד מרכזי בתהליך ההפרייה. השני ניתן למדענים ש”המציאו” את תהליך ההפריה החוץ גופית.

לאורך השנים, למדנו לשאוב מהשחלות ביציות בשיטות פשוטות ובטוחות. למנוע ביטול טיפולים בגלל ביוץ מוקדם. להפרות ביציות בזרע שבעבר לא היה מצליח להפרות, בגלל בעיות תנועתיות או ריכוז נמוך של זרע, על ידי  הזרקתו ישירות לביצית. אנחנו יודעים “לגדל עוברים”, במדגרים מיוחדים ובתמיסות פיזיולוגיות המדמים את הרחם. ואנחנו יודעים לזהות עובר “מצטיין” ולאתר עוברים לא תקינים.

לכן נשאלת השאלה, מדוע אחוזי ההצלחה עומדים על כשליש מהטיפולים במקום על  100% ?

התהליך הביולוגי של ההתעברות, או במילים אחרות תהליכי ההפריה, מורכבים ומושפעים מגורמים רבים: העובר, רירית הרחם וגורמים נוספים תורמים או פוגעים בהצלחת התהליך.

בכל הנוגע לעובר, אנחנו יודעים לקבוע, במידה רבה של ודאות, מה סיכויי ההצלחה  של עוברים שונים ‘להשתרש’ ברחם, על ידי  סממנים שונים, כמו: מספר התאים של העובר, סימטריות ושלמות תאי העובר, מהירות חלוקתם ועוד. בריקוד הטנגו של ההשרשה, רירית הרחם היא בת הזוג של העובר, ויכולת הקליטה שלה חשובה לא פחות, אם לא יותר מכישרונו של העובר להשתרש. כמו בטנגו שיתוף הפעולה ביניהם הוא שם המשחק.

איכות העוברים, תלויה בעיקר באיכות הביציות והזרע. נושא שנחקר רבות בשנים האחרונות ועדיין נותר תלוי בעיקר בגיל הביציות, כלומר בגיל האישה. מאידך, רירית הרחם הפכה לנושא המחקר החם ביותר בשנים האחרונות ! רירית הרחם, המצויה בחלל הרחם, נוצרת בכל חודש מחדש, בהשפעת הורמונים שונים ונושרת בזמן מחזור הווסת. תפקידה לקלוט העובר המתפתח ולשמש, בהמשך, כגורם המקשר בין שליית העובר לרחם האם.

בשנים האחרונות, מחקרים שונים מנסים לגלות איזה רירית רחם (בהיבטים של חלבונים, גנים וחומרים שונים) תמשוך את העובר ותשמש כמצע אופטימלי לקליטתו, או תדחה אותו.  עד כה נמצא במחקרים קליניים, כי במידה מסוימת עובי הרירית והמראה שלה משמשים כסמנים חיוביים, או שליליים, לקליטת ההריון.  מחקרים מדעיים המתמקדים בגנטיקה של תהליך ההשרשה מנסים למצוא את החיבור בין רירית הרחם לעובר מתפתח.  כלומר, איזה מבנה ייחודי במעטפת העובר יתאים לקולטנים ספציפיים ברירית הרחם. כך שההתאמה תסייע לחיבור ביניהם ולהשרשת העובר ברחם.

ב- 1950 התפרסם המאמר הראשון שהגדיר בנוקשות את “חלון ההזדמנויות” של ההשרשה  וקבע כי הוא מתרחש כל חודש, כשבוע לאחר הביוץ, וכי רק בזמן זה – לא לפני ולא אחרי – רירית הרחם יכולה לקלוט את העובר המתפתח. כיום,  בדגימת רירית רחם, שנלקחת בבדיקה גיניקולוגית פשוטה ובדיקת החלבונים המבטאים גנים שונים ברירית הרחם, אנחנו יודעים לאמר מהו המועד האישי לכל מטופלת, המתאים להחזרת העובר. ההגיון בהחזרת עוברים במועדים שונים, שלא כבעבר,  נובעת מקצב הבשלת רירית הרחם, שמשתנה מאישה לאישה, ומועד הגעתה ל”חלון ההזדמנויות” של ההשרשה.

מחקרים מרתקים שנערכו בישראל על ידי  דר’ ברש ודר’ גרנות  בתחילת שנות ה- 2000 גילו ששריטת רירית הרחם, מביאה לעלייה של 50% במספר ההריונות  בטיפולי הפריה חוץ גופית. הטיפול מוצע כיום – בעולם ובישראל –  לנשים שעברו מספר מחזורי טיפולי הפרייה חוץ גופית ולא הרו.

מחקרים עדכניים יותר זיהו מעל 2,000 חלבונים שונים ברירית הרחם, מתוכם  300 שריכוזם משתנה ומעיד על יכולת הקליטה של הרירית את העובר המתפתח. חלבונים אלו הם הגשר המקשר בין העובר לבין רירית הרחם (חלבוני קישור) ותקשורת נכונה ומתוזמנת היטב ביניהם, תורמת להצלחת טיפולי הפוריות.

ומה צופן בחובו העתיד? העלאת אחוזי ההצלחה על ידי שיפעול ושיפור רירית הרחם ברפואה מותאמת אישית לכל מטופלת. פיענוח תעלומת איכות העוברים והביציות, השפעת הגיל על איכותם והארכת תוחלת הפוריות? יצירת ביציות מתאי עור? ורחמים מלאכותיים כדי לפתור את בעיית הלידות המוקדמות וחלק מההפלות החוזרות.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט