רחם שרירני – מיומה ברחם

הרחם הינו איבר שרירי ב-95% מגודלו, הנמצא תחת השפעת מגוון גורמים ובעיקר תחת השפעה הורמונלית.  השפעה הורמונלית זאת נמשכת כ-40  שנה מיום הופעת הוסת הראשונה ועד גיל המעבר, בו נפסקת כמעט לחלוטין הפעילות ההורמונלית.

תופעה ושמה רחם שרירני

השפעה הורמונלית זאת נמשכת כ-40 שנים מיום הופעת הוסת הראשונה ועד גיל המעבר, בו נפסקת כמעט לחלוטין הפעילות ההורמונלית.
בנוסף מושפע הרחם בתקופה זו מ’אירועים’ הורמונאליים, כגון הריונות ונטילת גלולות למניעת הריון.
אחת התופעות הקשורות להשפעת ההורמונים על הרחם היא שגשוג תאי שריר הרחם. התופעה יכולה להתרחש באופן אחיד בכל תאי שריר הרחם או באופן מוקדי. הסיבה לכך אינה ברורה, אך יש אפשרות סבירה שמדובר בתהליך גנטי שכן שגשוג יתר של שריר הרחם שכיח יותר במשפחות.

 

בנוסף מושפע הרחם בתקופה הפריון מ’אירועים’ הורמונאליים משמעותיים כגון הריונות ונטילת גלולות למניעת הריון.
אחת התופעות הקשורות להשפעת ההורמונים על הרחם היא שגשוג תאי שריר הרחם. התופעה יכולה להתרחש באופן אחיד בכל תאי שריר הרחם או באופן מוקדי, והסיבה לכך אינה ברורה.

כיצד נולד נוצר רחם שרירני?

תאי שריר מסוימים מגיבים לגירויים הורמונליים באופן נמרץ יותר מאחרים. אלה, מתחלקים ומתרבים ויוצרים מעין שרירן – “גידול” שפיר, בעל סבירות נמוכה ביותר לעבור שינוי לגידול ממאיר. כאמור שגשוג שפיר של תאי שריר הרחם יכול להתרחש במוקד יחיד, במספר מוקדים או בכל שריר הרחם.

ההתבטאות של שרירני הרחם תלוי במספר גורמים: מיקומם, מספרם וגודלם.

מיקום השרירנים ברחם

שרירני הרחם יכולים לשגשג בתוך שריר הרחם, להתבלט משריר הרחם לכיוון חלל הרחם או להתבלט משריר הרחם לכיוון חלל הבטן. התפתחות שרירן בתוך דופן הרחם יכולה להמשך שנים רבות ללא אבחנה, שכן התסמינים של מצב זה מעטים יחסית ולא מורגשים. רק עם הגיעו של שרירן הרחם לגודל משמעותי מתחילים להופיע תסמינים שניתן להבחין בהם.

גם התפתחות שרירן המתבלט משריר הרחם לכיוון חלל הבטן עלולה לא להיות מאובחנת במשך שנים רבות עד הגיע השרירן ברחם לגודל משמעותי או עד לגרימת לחץ על אברים סמוכים כמו שלפוחית השתן, המעיים ואחרים. הווריאציה הבעייתית ביותר היא גדילת השרירן לכיוון חלל הרחם שכן עיוות חלל הרחם על ידי השרירן מתבטא בדימומים ויסתיים מוגברים וממושכים, בדימום בין ויסתי, בכאב, בהפרעת פריון ובהפלות טבעיות.

מספר השרירנים ברחם

מספר גדול יותר של שרירנים מגדיל את נפחו הכללי של הרחם ואת שכיחות הופעתם של תסמינים כגון דימומים ויסתיים חזקים ולא סדירים ולחץ על אברים סמוכים.

התסמינים השכיחים ברחם שרירני

דימום ויסתי חזק, דימום בין ויסתי, כאב בטן, כאב ביחסי מין, תפיחות הבטן, הפלות חוזרות, הפרעת פריון.

דרכי אבחון של רחם שרירני

את שרירני הרחם ניתן לאבחן באמצעות בדיקה גינקולוגית שגרתית ובאמצעי הדמיה:

  • בדיקה גינקולוגית תקופתית יכולה לגלות גדילה הדרגתית של נפח הרחם.

אמצעי ההדמיה הטוב ביותר לאבחון שרירני הרחם הוא בדיקת אולטרא סאונד (על-קול) המבוצעת במרפאת הגינקולוג המטפל

השפעת רחם שרירני על חיי המין

מתוך ממצאי מחקרים שנערכו בעבר, עולה כי ישנם מספר מרכיבים שעלולים לגרום לקושי בתפקוד מיני כתוצאה מקיומו של רחם שרירני:

  • הטיפול ברחם שרירני – טיפולים תרופתיים הורמונליים שעלולים לפגוע בחשק המיני.
  • השלכות פיסיולוגיות של רחם שרירני כגון: עייפות, כאבים, חוסר ריכוז וכיו”ב. שרירן ברחם יכול לגרום לתחושת אי נוחות וכאבים בבטן התחתונה, שעלולים להתעצם בעת קיום יחסי מין. תחושות אלו מעיבות מטבע הדברים על הנאתה של האישה, ולעיתים אף יגרמו לה להימנע מקיום מגע מיני מלא.
  • השלכות פסיכולוגיות כתוצאה מרחם שרירני: פגיעה בדימוי עצמי ופיסי, חרדה, דיכאון ועוד. לדוגמה, לעיתים תופיע נפיחות בבטן, שעלולה לפגוע בדימוי הגוף של האישה ולהביא לרתיעתה מקיום יחסי מין מתוך בושה ואי נוחות.

אופן הטיפול ברחם שרירני

במרבית מקרי רחם שרירני אין צורך בטיפול כלשהו, שכן מדובר במצב ‘שקט’, שאינו גורם לתסמינים או בעיות שהוזכרו לעיל.
במקרים בהם התסמינים מצדיקים טיפול, ישנו מגוון גדול של טיפולים תרופתיים ו\או פולשניים אותם ניתן להתאים למטופלת בהתאם לתסמינים, לממצאים ולגיל.
המפתח להצלחת הטיפולים הוא התאמת הטיפול המתאים לכל מקרה ספציפי..

טיפולים תרופתיים ברחם שרירני

אלה ביסודם טיפולים הורמונליים המכוונים לבלום את השפעת האסטרוגן המעודד את שגשוג השרירנים.

טיפולים פולשניים ברחם שרירני

גם קבוצת טיפולים זאת נחלקת לטיפולים ניתוחיים ולטיפולים לא-ניתוחיים.

טיפולים לא ניתוחיים

  • אמבוליזציה של עורקי הרחם – שיטה זאת כרוכה בצנתור עורקי הרחם בדומה לצנתור עורקי הלב או כלי דם אחרים. לאחר זיהוי עורקי הרחם, מזוהים הסעיפים המספקים דם לשרירנים ומוזרק לתוכם חומר בעל צמיגות גבוהה החוסם את אספקת הדם. כתוצאה מכך עוברים השרירנים תהליך מבוקר של נמק והתנוונות.

טיפולים ניתוחיים ברחם שרירני

  • כריתת השרירן בהיסטרוסקופיה: טיפול ניתוחי שמרני כרוך בהרדמה כללית ובמהלכו מוחדר לחלל הרחם, דרך הנרתיק, סיב אופטי הממקם את השרירן ומעריך את ממדיו. בהמשך, מוחדר לרחם אמצעי חיתוך זעיר אשר באמצעות זרם חשמלי מסיר את השרירן. שיטה יעילה זו מתאימה לשרירנים תת-ריריים הנמצאים בתוך חלל הרחם. לא ניתן לטפל בשיטה זו בשרירנים תוך דופניים או כאלו המתבלטים לכיוון חלל הבטן כיוון שאינם נגישים ולא ניתן להגיע אליהם בשיטה זו.
  • כריתת השרירן בלפרוסקופיה: זוהי שיטה הכרוכה בהרדמה כללית ובהחדרת סיב אופטי ומספר כלי ניתוח לחלל הבטן דרך פתחים זעירים בדופן הבטן. לאחר זיהוי מיקום, הגודל ומספר השרירנים, מבוצע חתך בגוף הרחם, דרכו מוסרים השרירנים ובסיום נתפרים שוליו. שיטה זו מתאימה לכל סוגי השרירנים אולם מיושמת בעיקר בשרירנים תוך-דופניים או כאלה המתבלטים לחלל הבטן. בניתוחים אלה נדרשת מיומנות גבוהה וניסיון רב מן המנתח על מנת להשלים את הניתוח בהצלחה וללא סיבוכים.

תופעת שרירני הרחם נפוצה מאד, אולם במרבית המקרים אין צורך בטיפול.
במקרים בהם התסמינים והממצאים מצדיקים התערבות, קיים מגוון גדול של אמצעים שמרניים ופולשניים אותם ניתן להתאים למטופלת לפי מיקום, מספר וממדי השרירנים. גם לגיל המטופלת ולצורך בפריון יש חשיבות בהתאמת הטיפול.
חשיבות קרדינלית מיוחסת לניסיונם של הרופאים בטיפול בשרירני הרחם.

ד”ר דובי לקסמן, מומחה ברפואת נשים, מנהל תחום כירורגיה מתקדמת באיה מדיקל – המרכז לרפואת נשים מתקדמת

רופאי “איה מדיקל” מומחים ומובילים צברו ניסיון רב באבחון וטיפול ברחם שרירני, בכל שיטות הטיפול והאפשרויות  הניתוחיות. המומחיות, הניסיון המכשור הרפואי המתקדם, כל זאת בליווי שרות ויחס אישי.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט