כיצד מתבצע הטיפול של קשירת חצוצרות?

קשירת חצוצרות היא פעולה כירורגית שמהווה  אמצעי המניעה הבטוח ביותר. החצוצרות  הן המקום בו נפגש הזרע הגברי עם הביצית הנקבית ובה בחצוצרה מתרחש תהליך ההפריה. לחצוצרה מבנה דק וצר דרכו עובר הזרע, שם הוא פוגש את הביצית בדרכה אל הרחם. פעולת ההפריה נוצרת כאשר הזרע והביצית נעים זה אל זה ונפגשים בחלקה הרחב של החצוצרה. לאחר תהליך ההפריה הביצית המופרית תמשיך לכיוון הרחם תבצע תהליך השתרשות בו וייווצר הריון. על מנת למנוע את תהליך הפריית הביצית בתוך החצוצרה, ניתן לבצע קשירת חצוצרות ובכך נגרום לעקרות מכנית. הביטחון פה הוא מרבי והפעולה מבוצעת בלפרוסקופיה תוך ניפוח הבטן בגז, ביצוע 3 נקבים , אחד בטבור והחדרת אמצעי ניתוח.

כיצד מתבצע תהליך קשירת החצוצרות

קשירת חצוצרות נחשבת לפרוצדורה כירורגית פשוטה, היא נועדה ליצור חסימה מכנית המונעת את מעבר הביצית ולפיכך מסייעת באי התפתחות הריון. קשירת החצוצרות  מתבצעת בניתוח על ידי גניקולוג מומחה לנושא, הניתוח מחייב הרדמה כללית של המנותחת . כיוון שמדובר בניתוח הנעשה בהרדמה מלאה, מתלווים לפרוצדורה אותם הסיכונים הרגילים הכרוכים בכל ניתוח בטן בהם סכנת דימומים, אפשרויות זיהום, או סיבוכים שונים של תהליך ההרדמה. הפעולה הכירורגית אותה מבצע המנתח היא חסימת הכניסה לחצוצרה. כאמור הניתוח מבוצע ללא פתיחת בטן אלא בלפרוסקופיה והחדרת סיב אופטי לחלל הבטן.

מה היעילות שבחסימת חצוצרות כאמצעי מניעה

האפקטיביות שבקשירת חצוצרות ביחס למניעת הריון גבוהה ביותר ומגיעה לכ- 99% של הצלחה. יש אף מקומות המדווחים על 100% הצלחה במניעת הריונות לאחר פעולת קשירת החצוצרות. עם זאת, יש לזכור כי במקרים בודדים ביותר, עלול להתפתח הריון גם לאחר קיום פרוצדורת קשירת החצוצרות, במקרים הספורים שבהם מתקיים הריון לאחר קשירת חצוצרות קיים סיכון גבוה להריון מחוץ לרחם.

היתרונות והחסרונות בקשירת חצוצרות

פעולת קשירת חצוצרות היא בלתי הפיכה וסופית, המביאה לחוסר פוריות קבוע של האישה לאחר ביצוע הניתוח. הפעולה מיועדת לנשים אשר אינן מעוניינות יותר בכניסה להריון ובלידת ילדים. יתרונה של פעולת קשירת החצוצרות על פני אמצעים אחרים למניעת הריון כגון, התקן תוך רחמי או גלולות הורמונליות, הוא בכך שאין כל צורך בהמשך טיפול כלשהוא לאחר ביצוע הפרוצדורה. הפעולה היא חד פעמית, והיא מעניקה הגנה בפני הריון לכל תקופת חייה של האישה. עם זאת, יש הרואים ביתרון זה דווקא חיסרון, שכן אין כאן אפשרות של דרך חזרה. אישה שבחרה בפעולה של קשירת החצוצרות, לא תוכל לשנות את דעתה לאחר הפעולה וכמעט ולא תוכל להיכנס עוד להריון. אם כי כניסה להריון לאחר קשירת החצוצרות אינה בלתי אפשרית לחלוטין, היא מסובכת מאד ודורשת פעילות כירורגיות מורכבת לפתיחת החצוצרות. סביר מאד כי אישה שתשנה דעתה ותרצה בכל זאת להיכנס להריון,  תזדקק להפריה חוץ גופית.

מתי רצוי לבצע קשירת חצוצרות

ההמלצה המקובלת על ידי רופאים היא לבצע את הפרוצדורה כחלק מהליך ניתוחי אחר, כגון ניתוח גניקולוגי או ניתוח קיסרי. במקרים אלו האישה כבר נמצאת בהרדמה מלאה וניתן להוסיף את הפרוצדורה הכירורגית הנוספת באותה הרדמה.  אנו באיה מדיקל ממליצים לבצע את הליך קשירת החצוצרות לנשים אחרי לידה, בסמוך למועד הלידה, יומיים או שלושה לאחריה, כאשר האישה עוד מאשפזת בבית החולים. במקרים אחרים הקשירה מבוצעת בלפרוסקופיה שהיא פעולה פשוטה יחסית המבוצעת בהרדמה כללית.

קשירת החצוצרות נערכת באיה מדיקל על ידי רופאים גניקולוגים מומחים ובעלי ניסיון רב בתחום.