קרינה תוך ניתוחית סרטן השד –INTRABEAM

חלק ניכר ממקרי סרטן השד מטופלים ע"י שילוב של ניתוח והקרנה. טיפולי הקרנות מהווים נדבך חשוב בטיפול הכולל ונשים רבות נשלחות ע"י הרופא בתום הניתוח להקרנת השד החולה. מטרת הטיפול בקרינה היא להרוס את תאי הסרטן שנותרו באזור החולה, וזאת תוך גרימת הנזק המינימאלי לרקמה הבריאה.

היתרון הגדול בטיפולי הקרנות  כטיפול במחלות אונקולוגיות תוך ניתוחיות או בכלל הוא, ביכולתם לצמצם את הניתוח. כול זאת בזכות העובדה שתוספת הקרינה מאפשרת לעיתים לבצע כריתה חלקית בלבד, כלומר ניתוח משמר שד (הוצאת הגוש הגידולי בלבד– למפקטומיה), ולהבטיח לאשה את אותה בריאות כמו בכריתה מלאה של השד. טיפולי הקרנות נמצאים בשימוש האונקולוגים במשך שנים רבות והם הוכיחו את יעילותם בטיפול במקרי סרטן שונים, ובפרט בסרטן השד.

טיפולי הקרנות

בשונה מטיפולי כימותרפיה, בטיפולי הקרנות מדובר בטיפול מקומי בשד בלבד. הטיפול ניתן לרוב כחודשיים-שלושה חודשים לאחר הניתוח. כדי למנוע נזקים שיכולים להיגרם בהקרנה, הקרינה ניתנת במנות קטנות מידי יום במשך כחודש. תופעות הלוואי הנפוצות הן תופעות מקומיות וכוללות לרוב פגיעה בעור באזור ההקרנה, תחושה של צריבה, גירוד ולפעמים כאב עד כדי כוויה.

טיפולי הקרנה מתקדמים

בשנים האחרונות התפתחה טכניקה חדשה המאפשרת את מתן הקרינה כולה בפעם אחת, וזאת בזמן הניתוח עצמו. לשיטה הזאת ישנם מספר יתרונות, מלבד היתרון הפסיכולוגי הכרוך בהשלמת כל הטיפול הנדרש בהליך אחד. ראשית, כאשר הפצע פתוח אין סכנה שהקרנה תגרום נזק לעור. הקרינה התוך ניתוחית נעשית לאחר הוצאת הגוש הממאיר – לחלל הניתוח מוכנס קצה מכשיר הקרינה המטפל באזור מיטת הגידול. הטפול אורך כ-30 דקות כאשר החולה נמצאת בהרדמה כללית, ובכך נמנעת כל אי נעימות אפשרית מהטיפול. מדובר בתוספת זמן לא משמעותית לחולה המורדמת. לאחר סיום הקרינה הכירורג משלים את הניתוח ומבצע את סגירת הפצע.
 

הגבלות טיפולי הקרינה

חשוב לדעת שהטפול אינו מתאים לכל אישה החולה בסרטן השד. מדובר בהקרנה מקומית שאינה מכסה את כל השד, וזהו אחד השיקולים המרכזיים בבחירת שיטת ההקרנה.

תנאי סף לבחירת השיטה:

  • גיל מעל 50
  • מוקד גידולי יחיד
  • גוש שאינו גדול מ 2 ס"מ.

לפני הניתוח נדון כל מקרה לגופו בצוות משותף של כירורג ואונקולוג, ועל סמך מכלול הנתונים אודות החולה, מצבה הבריאותי ואופי המחלה מתקבלת ההחלטה בנוגע לשיטת ההקרנה האופטימאלית בכל מקרה ובמקרה.

הכירורגים והאונקולוגים של המרכז "איה מדיקל" צברו ניסיון רב בניתוחי סרטן השד. המומחיות והניסיון של רופאי המרכז מאפשרים להם לבצע גם טיפולים פורצי דרך בתחום האונקולוגיה וביניהם טיפולי קרינה תוך ניתוחית שמאפשרים למאות נשים לשמור על הבריאות ואיכות חיים גם יחד.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם