קונדילומות

יבלת הינה תופעה עורית אשר עלולה להופיע בכל מקום בגוף, לרב מדובר באירוע המלווה בחרדה מצד המטופלת על אחת כמה וכמה כשמדובר באיברי המין. יבלת באיברי המין נקראת קונדילומה והינה נפוצה יחסית. קונדילומות נוצרות כתוצאה מהדבקות בנגיף הפפילומה במהלך קיום יחסי מין. הנגיף נמצא על העור של איברי המין, לכן גם אמצעי מניעה כמו קונדום לא תמיד יעילים במניעת ההידבקות. הנגיף שחדר לגוף עלול להישאר במצב רדום במשך זמן רב, כך שהאדם עצמו אינו תמיד מודע לכך שהוא נושא את הנגיף. כשהווירוס מתפרץ, מופיעים על איברי המין נגעים קטנים, שמספרם, צורתם ומיקומם שונה מאדם לאדם

תסמינים של הקונדילומות

התסמין העיקרי הוא עצם הופעת נגעים על אזור איברי המין. חלק ניכר מהקונדילומות לא מורגשות כלל, אך הן יכולות גם לגרום לכאבים, גרד ודימום וגינאלי, במיוחד לאחר קיום יחסי מין.

אבחון הקונדילומות

הקונדילומות מאובחנות בצורה ויזואלית במהלך בדיקה גינקולוגית רגילה. הקונדילומות יכולות להופיע על פני איברי מין חיצוניים, בנרתיק, בצוואר הרחם או סביב פי הטבעת וגם בתוכו.

על מנת לאבחן את הימצאותן של הקונדילומות גם באזורים פנימיים, בעיקר על צוואר הרחם, המטופלת תעבור בדיקת קולפוסקופיה, במהלכה ניתן לבדוק את צוואר הרחם, לזהות את הקונדילומות במידה והן נמצאות שם, ולבצע ביופסיה במידת הצורך. הגינקולוג, יוכל גם לבצע בדיקה לאיתור וירוס הפפילומה או לבצע בדיקת פאפ על מנת לבחון האם נוצרו שינויים טרום סרטניים בתוך תאי הרירית.

הטיפול בקונדילומות

הטיפול בקונדילומות תלוי במספרן, גודלן ומיקומן. קונדילומות בודדות על איברי מין חיצוניים ניתנות לטיפול על ידי משחה או תמיסה, אך טיפול זה אורך זמן רב ודורש סבלנות והתמדה. בחלק מהמקרים ניתן גם לכרות את הקונדילומה בפרוצדורה טיפולית. הטיפול היעיל ביותר לרוב סוגי הקונדילומות, כולל קונדילומות פנימיות הינו צריבה. סוגי הצריבה הקיימים: טיפול בקור, צריבה בלייזר או צריבה באמצעות זרם חשמלי. הטיפול בצריבה יעיל גם במקרה של יבלות רבות, יבלות קשות ויבלות שנמצאות עמוק בנרתיק, בצוואר הרחם או בפי הטבעת. במרבית המקרים מדובר בטיפול פשוט שאינו דורש הרדמה מלאה אלא הרדמה מקומית בלבד.

צריבה באמצעות קרן לייזר נחשבת ליעילה במיוחד והיא מתאימה גם לנשים בהיריון, שהטיפול המקומי לא עזר להן. טיפולים בלייזר מבוצעים תחת הרדמה מקומית או כללית, וזאת בהתאם להיקף ההתערבות הנדרשת, מיקום הקונדילומות ומצבה הכללי של המטופלת.צריבה של קונדילומות קטנות ובודדות על איברי מין חיצוניים לרוב לא תצריך הרדמה, אך צריבת קונדילומות עמוקות או מרובות הינו תהליך מורכב יותר שייתכן ויצריך הרדמה מלאה.

המעקב אחרי הטיפול בקונדילומות

אחרי השלמת הטיפול בקונדילומות, מומלץ שהאישה תישאר במעקב גינקולוגי. כל זאת את על מנת לזהות בזמן חזרתן של הקונדילומות או תחילת התפתחות גידולים טרום ממאירים באזור העריה וצוואר הרחם. אומנם שזני וירוס הפפילומה שגורמים לסרטן וזני הווירוס שגורמים לקונדילומות, אינם זנים זהים, ההידבקות בווירוס הפפילומה מכניס את האישה לקבוצת סיכון להתפתחות גידולים ממאירים. על כן חשוב שתישאר במעקב גינקולוג מומחה.

במרכז "איה מדיקל" כל אישה יכולה לבצע אבחון קונדילומות ע"י רופא גינקולוג מומחה  בתחום וליהנות מתכנית טיפול אישית באמצעות הטכנולוגיות והמכשור המתקדמים ביותר.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם