מאמרים נוספים

בדיקת קולפוסקופיה

קולפוסקופיה מיועדת לבדיקת רקמות הנרתיק, העריה וצוואר הרחם ומבוצעת  תחת מיקרוסקופ מיוחד עם מקור אור. הבדיקה נערכת על ידי גינקולוג ומאפשרת לו להסתכל  על צוואר הרחם, לאבחן את  הבעיה הרפואית, לקחת ביופסיה  ולטפל במידת הצורך. תחת המיקרוסקופ, הגינקולוג יכול לזהות את האזורים  הבעיתים- הפתולוגיים, את גודלם, צורתם וצבעם.
בדיקת קולפוסקופיה

כיצד מאבחנים באמצעות קולפוסקופיה

לקולפוסקופיה חשיבות גבוהה באבחון, ככלי עזר לגינקולוג בזיהוי תהליכים טרום סרטניים, בשלבים ההתחלתיים של סרטן צוואר הרחם. הבדיקה מאפשרת אבחון מוקדם של הסרטן ובכך מעלה בצורה משמעותית את סיכוי ההחלמה של המטופלות. ההצלחה של הבדיקה תלויה במיומנות וניסיון הגינקולוג ויכולתו לזהות תהליכים פתולוגיים בשלבים המוקדמים.

הסיבות לביצוע בדיקת קולפוסקופיה

הגינקולוג יפנה את המטופלת לקולפוסקופיה במקרים הבאים:

  • תוצאות מחשידות של בדיקת פאפ המאפשרת לזהות שינויים בצוואר הרחם
  • סימפטומים קליניים
  • בדיקה לרוב מתבצעת כאשר “בדיקת הפאפ” לא ברורה
  • חשד לוירוס הפפילומה
  • חשד לסרטן צוואר הרחם
  • קונדילומות בצוואר הרחם
  • דימומים אחרי קיום יחסי מין
  • דלקות כרוניות בצוואר הרחם
  • הפרשות מסוימות מהנרתיק

מהלך בדיקת קולפוסקופיה 

במהלך הקולפוסקופיה המטופלת שוכבת על הכיסא גינקולוגי, הרופא ממקם  את הספקולום בנרתיק, כמו בכל בדיקה גינקולוגית.
הגינקולוג מחדיר לנרתיק האישה כמות קטנה מאוד של תרסיס שמשנה את צבעם של התאים בצוואר הרחם. הקולפוסקופ מאפשר לרופא להגדיל את תמונת צוואר הרחם ולזהות רקמות ותאים עם תהליך פתולוגי שצבעם שונה משאר הרקמות. הרופא  באמצעות התבוננות דרך הקולפוסקופ בוחן גם את כלי הדם באזור ומזהה שינויים בהם במידה והתרחשו. במקרים רבים כחלק מבדיקת הקולפוסקופיה, מבוצעת גם ביופסיה של הרקמות החשודות שנשלחות למעבדה היסטולוגית, בה נקבע באופן סופי וודאי האם מדובר בתאים ממאירים. בדיקת קולפוסקופיה אינה דורשת הכנה מיוחדת, אך לא ניתן לבצע אותה במהלך המחזור החודשי. בדיקת הקולפוסקופיה כשלעצמה אינה מכאיבה. חיטוי אזור הבדיקה על ידי הגינקולוג המומחה עלול לגרום לצריבה קלה וביצוע הביופסיה עשוי לגרום לכאב שחולף מיד בתום. הבדיקה אורכת בין עשר לחמש עשרה ואינה כרוכה בהרדמה מקומית או כללית.

לאחר בדיקת קולפוסקופיה 

לאחר ביצוע קולפוסקופיה, במיוחד אחרי בדיקת קולפוסקופיה בשילוב ביופסיה, יתכן דימום קל במשך מספר ימים. חלק מהנשים מעידות גם על כאבים קלים בבטן התחתונה. הסיבוכים של הבדיקה נדירים ביותר וקשורים בעיקר בזיהומים.

בצוות רופאי איה מדיקל – מרכז לרפואת נשים, רופאים שצברו ניסיון רב בביצוע בדיקות קולפוסקופיה באבחון זיהוי וטיפול תהליכים פתולוגיים באמצעים המקצועיים והטכנולוגים המתקדמים ביותר. כל זאת במקצועיות רבה עם שרות אדיב ויחס אישי לכל מטופלת.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט