צניחת רצפת האגן

אחת התופעות הלא נעימות של גיל המבוגר היא היחלשות  השרירים ורקמות החיבור. מבחינה חיצונית הדבר  בא לידי ביטוי, למשל, ברפיון העור. מבחינה פנימית הדבר, יכול לגרום להיחלשות הרקמות המחזיקות את איברי רצפת האגן במקומם. למעשה מדובר בהרניה גינקולוגית. כתוצאה מכך  יש  צניחה של אבר האגן מטה דרך הנרתיק ובמקרים הקיצוניים אף יוצאים מתוך הנרתיק. אזור רצפת האגן כולל את האיברים הבאים: רחם, שלפוחית השתן מעיים ורקטום.

הסיבות לצניחת רצפת האגן

אף על פי שצניחת רצפת האגן היא תופעה שמתרחשת בעיקר בקרב נשים בגיל מבוגר, היא עלולה לקרות גם לנשים צעירות. בעיקר בעקבות לידות קשות וטראומטיות, במיוחד לידות שבהן נעשה שימוש בוואקום או מלקחיים ונגרם נזק לשרירים ורקמות החיבור.

בנוסף הסיבות האפשריות לצניחת רצפת האגן הן:

  • היחלשות שרירים ורקמות חיבור הקשורה בגיל
  • נזק מצטבר לרקמות רצפת האגן בעקבות נשיאת חפצים כבדים במשך תקופה ארוכה,
  • לידות מרובות
  • תורשה
  • עודף משקל .

תסמיני צניחת רצפת האגן

התסמין עליו מעידות מרבית הסובלות מצניחת רצפת האגן היא תחושה של לחץ ובלט באזור הנרתיק:

צניחה משמעותית יכולה לגרום לחסימה  במתן שתן, עם  זיהומים בדרכי שתן. במקרים קיצוניים של צניחה גדולה מאד המלווה בהזנחה הנזק עלול להגיע גם לכליות. כאשר חלק מהנשים מדווחות על קושי הליכה, פעילות גופנית ישיבה, קיום יחסי מין.

מניעה של צניחת רצפת האגן

צריך לחזק את רצפת האגן כדי למנוע התופעה הקשה של הצניחה. ביצוע תרגילי פיזיותרפיה שמחזקים את השרירים באזור רגיש זה, יכול למנוע את שלל התסמינים הלא נעימים ולהבטיח לאישה איכות חיים גבוהה בכל גיל. קיימת חשיבות גבוהה לטיפול מניעתי וטיפולי פיזיותרפיה בשלבים התחלתיים של הצניחה על מנת להאט או לעצור את תהליך הצניחה. התרגול יעיל מאוד כטיפול מניעתי או בשלבים התחלתיים מאוד, אך אינו עוזר בשלבים מתקדמים של הצניחה. יש גם חשיבות לתרגול בנשים לאחר ניתוחים משקמים של רצפת האגן בכדי לשמר את תוצאות הניתוח.

טיפול בצניחת רצפת האגן

הטיפול בבעיה תלוי בחומרת הצניחה. בחלק מהמקרים ניתן להסתפק בהחדרת תומכן (פסארי) העשוי מסיליקון לתוך הנרתיק. התומכן מוחדר ע”י רופא גינקולוג, ומונע את הבלטות אברי האגן מהנרתיק. יש  להתאים את צורת התומכן ואת גודלו ספציפית לכל אישה בהתאם לסוג הצניחה ולחומרתה.

במקרים מורכבים יותר יש צורך בביצוע ניתוח.  סוג הניתוח : נרתיקי, לפרוסקופי, צורך בשימוש ברשתות תומכות וכד’  נקבע בהתאם לסוג בצניחה, חומרתה, ניתוחים קודמים באגן,  והאם יש צורך בנרתיק פונקציונלי,

 

הנשים הפונות למרכז “איה מדיקל” בעקבות חשד לצניחת רצפת האגן זוכות לאבחון מקיף וטיפול מקצועי שמותאם באופן אישי למצבה הבריאותי ואורח החיים של כל מטופלת.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט