צניחת רחם – הסבר על התופעה ודרכי טיפול

אחת התופעות הלא נעימות של  הגיל המבוגר היא היחלשות השרירים ורקמות החיבור. מבחינה חיצונית הדבר  בא לידי ביטוי, למשל ברפיון העור. מבחינה פנימית הדבר, יכול לגרום להיחלשות הרקמות המחזיקות את איברי רצפת האגן במקומם. למעשה מדובר בהרניה גינקולוגית. כתוצאה מכך יש  צניחת רחם וצניחה של אברי האגן מטה דרך הנרתיק ובמקרים הקיצוניים אף יוצאים מתוך הנרתיק. אזור רצפת האגן כולל את האיברים הבאים: רחם, שלפוחית השתן מעיים ורקטום.

צניחת רחם

צניחת רחם היא אחד מהמצבים השכיחים והיא כוללת אובדן התמיכה האנטומית ברחם,  הממוקדת סביב פסגת הנרתיק, כאשר הקיר הקדמי או האחורי.

הסיבות לצניחת רחם וצניחת רצפת האגן

אף על פי שצניחת רחם ורצפת האגן היא תופעה שמתרחשת בעיקר בקרב נשים בגיל מבוגר, היא עלולה לקרות גם לנשים צעירות. בעיקר בעקבות לידות קשות וטראומטיות, במיוחד לידות שבהן נעשה שימוש בוואקום או מלקחיים ונגרם נזק לשרירים ורקמות החיבור.

סיבות אפשריות נוספות לצניחת רחם וצניחת רצפת אגן הן:

  • היחלשות שרירים ורקמות חיבור הקשורה בגיל.
  • נזק מצטבר לרקמות רצפת האגן והרחם בעקבות נשיאת חפצים כבדים במשך תקופה ארוכה.
  • לידות מרובות.
  • תורשה.
  • עודף משקל .

תסמיני צניחת רחם וצניחת רצפת האגן

התסמין עליו מעידות מרבית הסובלות מצניחת רחם וצניחת רצפת האגן היא תחושה של לחץ ובלט באזור הנרתיק.

צניחה משמעותית יכולה לגרום לחסימה במתן שתן, עם זיהומים בדרכי שתן. במקרים קיצוניים של צניחת רחם וצניחת אגן משמעותית מאד המלווה בהזנחה הנזק עלול להגיע גם לכליות. כאשר חלק מהנשים מדווחות על קושי בהליכה, פעילות גופנית ישיבה, קיום יחסי מין.

מניעה של צניחת רחם וצניחת  רצפת האגן

לחיזוק רצפת האגן יש תפקיד חשוב במניעת התופעה הקשה של הצניחה. תרגילי פיזיותרפיה שמטרתם לחזק את השרירים באזור רגיש זה, יכולים למנוע את שלל התסמינים הלא נעימים ולהבטיח לאישה איכות חיים גבוהה בכל גיל. קיימת חשיבות גבוהה לטיפול מניעתי וטיפולי פיזיותרפיה בשלבים התחלתיים של צניחת הרחם וצניחת רצפת האגן על מנת להאט או לעצור את תהליך הצניחה. התרגול יעיל מאוד כטיפול מניעתי או בשלבים התחלתיים מאוד, אך אינו עוזר בשלבים מתקדמים של הצניחה. יש גם חשיבות לתרגול בנשים לאחר ניתוחים משקמים של רצפת האגן בכדי לשמר את תוצאות הניתוח.

בדיקה גינקולוגית  

הגינקולוג עורך בדיקה ידנית למטופלת. במהלך הבדיקה הגינקולוג מבקש מהמטופלת לייצר לחץ על הרחם ואברי האגן. כל זאת במטרה להעריך את גודל הרחם ואורך הצוואר, מידת הצניחה ולקבוע אילו אזורים בנרתיק נכללים והיקף גלישת הרחם לנרתיק.  במידת הצורך ובמידה וישנם תסמינים של אי נקיטת שתן הבדיקות האבחנתיות מתרחבות.

טיפול בצניחת רחם ורצפת האגן

הטיפול בבעיה תלוי בחומרת צניחת הרחם וצניחת האגן.

  • החדרת תומכן (פסארי) :

בחלק מהמקרים ובנשים שאינן מעוניינות בניתוח ניתן להסתפק בתומכן (פסארי) העשוי מסיליקון לתוך הנרתיק. התומכן מוחדר על ידי רופא גינקולוג, ומונע את הבלטת הרחם ואברי האגן מהנרתיק. יש  להתאים את צורת התומכן ואת גודלו ספציפית לכל אישה בהתאם לסוג הצניחה ולחומרתה.

  • ניתוח לטיפול בצניחת רחם ורצפת האגן :

במקרים מורכבים יותר של צניחת רחם ורצפת האגן יש צורך בביצוע ניתוח.  סוג הניתוח : נרתיקי, לפרוסקופי, נדרש שימוש ברשתות תומכות וכד’.  הניתוח נקבע בהתאם לסוג צניחת הרחם וצניחת רצפת האגן, החומרה, ניתוחים קודמים באגן, והאם יש צורך בנרתיק פונקציונלי.

צוות הרופאים של איה מדיקל מומחים ובעלי ניסיון רב באבחון וטיפול בצניחת רחם וצניחת אברי האגן. הנשים הפונות למרכז “איה מדיקל” בעקבות חשד לצניחת רחם וצניחת רצפת האגן זוכות לאבחון מקיף וטיפול מקצועי שמותאם באופן אישי למצבה הבריאותי ואורח החיים של כל מטופלת.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט