צניחת אברי האגן

צניחת איברי האגן הינה תופעה ידועה, המקשה על חייהן של נשים רבות, בעיקר אחרי גיל 40. כ 50% מהנשים סובלות מצניחת אברי אגן, כאשר מהן, אצל 20% הצניחה משמעותית. 1 מכל 11 נשים תעבור בחייה ניתוח לתיקון צניחת אברי האגן. צניחת איברי האגן יכולה לבוא לידי ביטוי בצניחה של אחד או יותר מאברי האגן: רחם, שלפוחית שתן, מעי, רקטום, או גדם נרתיק באישה לאחר כריתת רחם. כאמור מדובר בצניחה של איבר אחד, או שילוב של צניחה של מספר אברים, אשר במקום להיות במקומם הרגיל באגן מתבלטים אל תוך חלל הנרתיק ובמקרים חמורים אף בולטים החוצה.

צניחת איברי האגן

הגורמים לצניחת אברי האגן

הגורמים לצניחת אברי האגן
מדובר למעשה בבקע, (הרניה) גינקולוגי הנגרם עקב היחלשות רצפת האגן השומרת על אברי האגן במקומם. היחלשות רצפת האגן מתרחשת לרוב עקב שילוב גורמים: לידה טראומטית, לידת עובר גדול במיוחד, לידה מכשירנית, גנטיקה משפחתית, משקל גבוה, עבודות הכרוכות בהפעלת לחץ תוך בטני גבוה ממושך ועוד ועוד. היחלשות רצפת האגן מחמירה בעקבות הפסקת הפרשת הורמון האסטרוגן, בגיל המעבר. לכן ככל שהאישה מתבגרת, הסיכון לצניחת אברי האגן עולה.

התסמינים של צניחת אברי האגן

הסימפטומים של צניחת ,אברי האגן תלויים בחומרת הצניחה. התסמינים העיקריים הם תחושת מלאות בנרתיק, כאבים בנרתיק, קושי בהליכה או בישיבה בשל בלט מהנרתיק של אברים, כאבים או קושי בזמן קיום יחסי מין, קשיים במתן השתן. דימומים , הפרשות ועוד.

אבחון צניחת אברי האגן

בשונה מבעיות גינקולוגיות רבות, צניחת אברי האגן קלה מאוד לאבחון ולרוב מספיקה בדיקה גינקולוגית פשוטה. במהלך הבדיקה, הגינקולוג מבקש מהמטופלת להשתעל, היות ושיעול מפעיל לחץ על אברי האגן, כך ניתן לאבחן את סוג וחומרת הצניחה.

טיפול בצניחת אברי האגן

מצב של צניחת אברי האגן יכול לפגוע בצורה משמעותית באיכות חייהן של נשים רבות, לכן חשוב לטפל בצניחה מיד כשאובחנה. ההמתנה מיותרת לחלוטין, מכיוון שצניחת אברי האגן לא יכולה להיעלם או להסתדר בעצמה, אלא רק להחמיר עם הזמן. טיפול מוקדם יכול למנוע את החמרת המצב ולשפר את איכות חייה של כל אישה.
כשמדובר בצניחת קלה, לרוב הטיפול הוא טיפול תומך: חיזוק שרירי רצפת האגן ושמירה על משקל גוף תקין.
כשמדובר בצניחה חמורה של אברי האגן, ניתן לטפל במצב באמצעות ניתוח. ישנן מספר אופציות כירורגיות בהתאם לסוג הצניחה וחומרתה: רוב הניתוחים נעשים בגישה וגינלית ללא פתיחת בטן. במקרים מסוימים הניתוחים נעשים בגישה לפרוסקופית .ישנם מקרים בהם נמליץ להשתמש ברשת בכדי לחזק את התיקון הכירורגי.
לאחר הניתוח, תקופת ההתאוששות קצרה והאישה חוזרת במהרה לשגרה.
בנשים שאינן יכולות מסיבות רפואיות או אחרות לעבור ניתוח, או שאינן מעוניינות בניתוח ניתן לטפל בבתומך נרתיקי (פסרי). ישנם מספר סוגים וגדלים בהתאם לנתוני הצניחה והנתונים בבדיקה הגינקולוגית, רופא נשים מתאים את סוג וגודל התומך .

רופאי “איה מדיקל” צברו ניסיון רב בטיפול בנשים שסובלות מצניחת אברי האגן הניסיון, המיומנות והיחס האישי של הרופאים מאפשר לכל אישה ליהנות מטיפול מקצועי שהותאם לאשה באופן אישי.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט