ציסטה בשחלה

רוב מקרי הציסטה בשחלה הן ציסטות תפקודיות, הקשורות לפעילות הורמונלית של הגוף במהלך המחזור החודשי. ציסטות אלה לרוב לא גורמות לאי נוחות כלשהי, ונעלמות בעצמן כעבור מספר שבועות. יחד עם זאת, במקרים מסוימים ציסטות אלה יכולות לגרום לשינויים הורמונליים ומחזור חודשי לא סדיר, כאשר לא ברור מה קדם למה. במקרים כאלה, לעיתים מתן גלולות פותר את הבעיה. גידולים שפירים אחרים בשחלה נוצרים בעקבות גידול לא תקין של התאים. גידולים אלה במקרים רבים גם שפירים. הם לא נעלמים בעצמם, בחלק ניכר מהמקרים אין להן תסמינים כלשהם, והם מתגלים במהלך בדיקה שגרתית או כתוצאה מכאבים בצד הנגוע.

ציסטה בשחלה תסמינים

גורמי סיכון להיווצרות ציסטה בשחלה

כאמור, רוב הציסטות נוצרות כתוצאה מפעילות הורמונאלית של הגוף, אך ישנם מצבים ובעיות רפואיות שמגבירים את הסיכון לציסטה בשחלה.

 תסמינים של ציסטה בשחלה

רוב הציסטות לא גורמות לתסמינים כלשהם, האישה כלל לא מודעת לקיומן בגופה. יחד עם זאת, הסימפטומים הבאים מהווים סיבה לחשוד בקיום הציסטה בשחלה. מאידך המצאות הסימפטומים הללו לא מצביעים בצורה חד-משמעית על ציסטה בשחלה, ובכל מקרה של הופעתם חשוב לפנות לרופא נשים:

  • כאבים בבטן התחתונה ובאזור האגן
  • תחושת נפיחות ומלאות בבטן
  • דימומים ומחזור לא סדיר
  • כאבים במהלך קיום יחסי מין
  • תכיפות ודחיפות במתן השתן
  • עצירות כרונית

אבחון ציסטה בשחלה

רוב הציסטות מתגלות עקב תלונת  האישה או במקרה, במהלך בדיקה גינקולוגית שגרתית. על מנת לאושש את האבחנה הראשונית יערך אולטרסאונד, נרתיקי או וגינאלי שמאפשר לקבוע את גודל הציסטה, הסוג והמיקום המדויק שלה.

טיפול בציסטה בשחלה

רוב הציסטות והגידולים השפירים השכיחים בשחלה, אינם דורשים טיפול, אלא מעקב בלבד. ניתן להיעזר בגלולות למניעת היריון לטיפול בציסטות מסוימות.
במקרים חמורים יותר של ציסטות תפקודיות, במקרים שציסטה פוגעת בפריון וכך גם במקרה של ציסטה שפירה, או ציסטה עם כאבים, ניתן להסיר את הציסטה מהשחלה בעזרת ניתוח לפרוסקופי, בו מוציאים בעדינות את הגידול בלי לתת לו לפרוץ ובלי לגרום נזק לשחלה.
אף שציסטה בשחלה הינה גידול שפיר והיא לא מסכנת את האישה כמו גידול ממאיר, רוב הציסטות דורשות מעקב בלבד ואינן גורמות נזק לבריאות האישה ודורשות מעקב בלבד.

  • כאשר נמצא למטופלת ציסטה גדולה, ציסטה שיש סיכוי שתהפוך לממאירה או ציסטה שפוגעת בתפקוד האישה,  ציסטה הגורמת לכאבים, דימומים או אי פריון, הרופא ימליץ על הסרת הציסטה בניתוח לפרוסקופי. שבמהלכו מוסרת הציסטה דרך חתך זעיר בדופן הבטן.
  • ישנם מצבים מסוימים שדורשים טיפול מיידי והתערבות כירורגית דחופה. במקרים של פריצה של הציסטה, שלרוב מלווה בכאבי בטן עזים, וגם במקרה של תסביב השחלה, במקרים אלה ידרש ניתוח מידי על מנת למנוע נזק לבריאות האישה .

במרכז רפואי “איה מדיקל” ניתן לקבל ייעוץ מקצועי בנושא ציסטה בשחלה  על ידי גניקולוגים בכירים ומנוסים.צוות הרופאים של “איה מדיקל” מבצעים ניתוחי לפרוסקופיה בצורה מקצועית ביותר באמצעות המכשור הרפואי הטוב ביותר הקיים בבית חולים אסותא רמת החייל, בו אנו מנתחים את המטופלות, בלווי שרות אדיב ויחס אישי.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט