פוליפ רחמי

פוליפ רחמי הוא גידול שפיר המזכיר בצורתו פטריה ונוצר מרירית הרחם. אף על פי שרוב הפוליפים שפירים, כלומר גידולים שאינם מסכנים את חיי האישה, חלקם גורמים לבעיות בריאותיות שונות, ועל כן יש לטפל בהם. אחוז נמוך של הפוליפים בכל זאת הופכים מגידולים שפירים לגידולים ממאירים (עד 1%-2% מהמקרים, תלוי בגיל האישה). פוליפים יכולים להיות בודדים או מרובים, וגודלם נע בין מספר מילימטרים ל- 3 ס”מ.

פוליפים עלולים להופיע ברירית הרחם או בצוואר הרחם. הפוליפים יכולים להתפתח בכל גיל, אך מרבית המקרים מתרחשים אצל נשים לקראת גיל המעבר, כלומר בגילאי 40-50.

 

גורמי הסיכון להתפתחות הפוליפ

ברוב המקרים לא ניתן לקבוע מה גרם להתפתחות הפוליפ. נהוג להניח שיש קשר בין התפתחות הפוליפ לשינויים הורמונליים כגון עודף אסטרוגן והעדר פרוגסטרון. כך, ישנה סבירות גבוהה שעודף האסטרוגן והעדר פרוגסטרון עלולים לגרום להופעת הפוליפים.

 

תסמיני הפוליפ

בחלק ניכר מהמקרים האישה לא חשה בתסמינים שיכולים להעיד על התפתחות הפוליפ, והפוליפ מתגלה בבדיקת אולטרסאונד שגרתית. עם זאת, ישנם סימפטומים שיכולים להוות סימן אזהרה ראשון:

  • מחזור לא סדיר או מחזור חזק במיוחד
  • דימום בין וסתי
  • דימום לאחר קיום יחסי מין
  • בעיות פריון

 

אבחון הפוליפ

הבדיקה הנפוצה ביותר לאבחון הפוליפים היא בדיקת אולטרסאונד וגינלית גינקולוגית. חלק ניכר מהפוליפים מאובחנים בדרך הזאת. עם זאת, בדיקת האולטרסאונד אינה מדויקת ב- 100% לאבחון הפוליפים, ויש צורך לאמת את האבחנה על ידי בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית. במהלך בדיקת היסטרוסקופיה הרופא בודק את חלל הרחם באמצעות סיב אופטי דק שמוחדר אליו. בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית מתבצעת לרוב ללא הרדמה, ואינה מלווה בכאבים למעט אי נוחות קלה. בבדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית אפשר ליטול ביופסיה (דגימה) של רירית הרחם או של הפוליפ, ואף להסיר פוליפים קטנים.

בנשים צעירות רוב הפוליפים הינם שפירים, אך הם עלולים לגרום לבעיות דימום, ולעיתים לבעיות פוריות. לנשים העוברות טיפולי פוריות (כגון הפריה חוץ גופנית או השראת ביוץ) מומלץ בדרך כלל להסיר פוליפים בחלל הרחם טרם הטיפולים, על מנת להשיג אחוזי הצלחה מרביים בטיפול.

 

 

טיפול בפוליפ

לאחר בדיקה והערכה ראשונית, הרופא המטפל ימליץ, האם ניתן לבצע מעקב אחר הפוליפ או שיש להסירו, וזאת בהתאם לגיל האישה, מחלות הרקע והסימפטומים.

 

במידה ויש להסיר את הפוליפ, המטופלת מופנית לפעולת היסטרוסקופיה ניתוחית. פעולה זו מתבצעת דרך הנרתיק ואינה דורשת ביצוע חתך וצלקות בדופן הבטן. הפעולה אורכת עד כ- 30 דקות במסגרת של אשפוז יום. הדבר מאפשר שחרור הביתה כבר ביום הפעולה, וחזרה לפעילות שגרתית מהירה לאחר מכן. הסרת הפוליפ באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית מבוצעת עם או בלי הרדמה, וזאת בהתאם לגודל הפוליפ ורצון המטופלת.

 

 

רופאי “איה מדיקל” צברו ניסיון רב בטיפול במקרי פוליפ רחמי ומציעים לנשים את כל השיטות המתקדמות ביותר לאבחון וטיפול החלמה מהירה ומניעת הישנות הפוליפ.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט