מאמרים נוספים

פוליפ ברחם

פוליפ ברחם, הוא גידול שפיר המזכיר בצורתו פטריה ונוצר מרירית הרחם.

פוליפ ברחם

 • רוב הפוליפים ברחם הם שפירים, כלומר גידולים שאינם מסכנים את חיי האישה, אך חלקם גורמים לבעיות בריאותיות שונות, ועל כן יש לטפל בהם.
 • אחוז נמוך של הפוליפים ברחם הופכים מגידולים שפירים לגידולים ממאירים (עד 1%-2% מהמקרים, תלוי בגיל האישה).
 • פוליפים ברחם יכולים להיות בודדים או מרובים, וגודלם נע בין מספר מילימטרים ל- 3 ס”מ.
 • פוליפים ברחם עלולים להופיע ברירית הרחם או בצוואר הרחם.
 • הפוליפים ברחם יכולים להתפתח בכל גיל, אך מרבית הפוליפים ברחם נמצאים אצל נשים לקראת גיל המעבר, כלומר בגילאי 40-50.
 • בנשים צעירות רוב הפוליפים ברחם הינם שפירים, אך הם עלולים לגרום לבעיות דימום, ולעיתים לבעיות פוריות.
 • לנשים העוברות טיפולי פוריות (כגון הפריה חוץ גופנית או השראת ביוץ) מומלץ בדרך כלל להסיר פוליפים בחלל הרחם טרם הטיפולים, על מנת להשיג אחוזי הצלחה מרביים בטיפול.

גורמי הסיכון להתפתחות הפוליפ ברחם

ברוב המקרים לא ניתן לקבוע מה גרם להתפתחות הפוליפ ברחם. נהוג להניח שיש קשר בין התפתחות הפוליפ ברחם לשינויים הורמונליים. כך, ישנה סבירות גבוהה שעודף האסטרוגן והעדר פרוגסטרון עלולים לגרום להופעת הפוליפים ברחם.

תסמיני הפוליפים ברחם

בחלק ניכר מהמקרים האישה לא חשה בתסמינים שיכולים להעיד על התפתחות של פוליפ ברחם, והפוליפ מתגלה בבדיקת אולטרסאונד שגרתית. עם זאת, ישנם סימפטומים שיכולים להוות סימן אזהרה ראשון להתפתחות הפוליפ ברחם:

 • מחזור לא סדיר או מחזור עם דימום חזק במיוחד
 • דימום בין מחזורים
 • דימום לאחר קיום יחסי מין
 • בעיות פריון

אבחון הפוליפ ברחם

אולטרה סאונד- לאבחון פוליפ ברחם

הבדיקה הנפוצה ביותר לאבחון הפוליפים ברחם היא בדיקת אולטרסאונד וגינלית גינקולוגית. חלק ניכר מהפוליפים ברחם מאובחנים בדרך הזאת. עם זאת, בדיקת האולטרסאונד אינה מדויקת ב- 100% לאבחון הפוליפים, ויש צורך לאמת את האבחנה על ידי בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית.

היסטרוסקופיה – לאבחון פוליפ ברחם

במהלך בדיקת היסטרוסקופיה הרופא בודק את חלל הרחם באמצעות סיב אופטי דק שמוחדר אליו. בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית מתבצעת לרוב ללא הרדמה, ואינה מלווה בכאבים למעט אי נוחות קלה. בבדיקת בהיסטרוסקופיה הרופא נוטל  ביופסיה (דגימה) של רירית הרחם או של הפוליפ, ואף יכול גם להסיר את הפוליפ מהרחם.

טיפול בפוליפ ברחם

לאחר בדיקה והערכה ראשונית, הגינקולוג המטפל ימליץ, האם ניתן לבצע מעקב אחר הפוליפ  ברחם או שיש להסירו, וזאת בהתאם למחלות הרקע, הסימפטומים וגיל האישה. אם הפוליפ קטן יחסית, פחות מעשרה מילימטרים, ולמטופלת אין תסמינים מיוחדים, הגישה  הנה לעקוב לדחות את הסרת הפוליפ ברחם. במידה ויש להסיר את הפוליפ, ברחם המטופלת מופנית לפעולת היסטרוסקופיה ניתוחית. פעולה זו מתבצעת דרך הנרתיק ואינה דורשת ביצוע חתך וצלקות בדופן הבטן. ההיסטרוסקופיה הניתוחית אורכת עד כ- 30 דקות במסגרת של אשפוז יום. לאחר ההיסטרוסקופיה המטופלת  משוחררת לביתה, וחוזרת  לפעילות שגרתית מהירה. הסרת הפוליפ באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית מבוצעת עם או בלי הרדמה, וזאת בהתאם לגודל הפוליפ ורצון המטופלת.

צוות רופאי  מרכז רפואי “איה מדיקל” צברו ניסיון רב בטיפול במקרי פוליפ רחמי ומציעים לנשים את כל השיטות המתקדמות ביותר לאבחון וטיפול החלמה מהירה ומניעת הישנות הפוליפ.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט