מאמרים נוספים

סרטן צוואר הרחם – גורמי סיכון ואבחון

סרטן צוואר הרחם הינו גידול ממאיר אשר ממוקם ברוב המקרים בחלק החיצוני של צוואר הרחם לכיוון הנרתיק. שכיחותו של סרטן זה היא גבוהה, הרביעי בשכיחותו בעולם  וזהו אחד מסוגי הסרטן הקטלנים ביותר. בישראל שכיחות המחלה אינו גבוהה יחסית למדינות מפותחות אחרות וזאת בזכות מודעות גבוהה לחשיבות הגילוי המוקדם וביצוע בדיקות פאפ שמאפשרות גילוי מוקדם של המחלה.

סרטן צוואר הרחם

מהם גורמי הסיכון לסרטן צוואר הרחם?

גורם הסיכון המשמעותי ביותר להתפתחות סרטן צוואר הרחם הוא נגיף הפפילומה. נשים רבות נחשפות לווירוס הזה אך לרוב המערכת החיסונית של האישה מצליחה להתגבר על הווירוס. אולם אצל חלק מהנשים המערכת החיסונית לא מצליחה להתגבר על הווירוס והוא מצליח לחדור לתאי צוואר הרחם ולגורם לשינויים בתאים. ללא טיפול מתאים עשויים תאים אלה להפוך לתאים ממאירים ולגרום להתפתחות סרטן צוואר הרחם. גורמי סיכון הנוספים למחלה הם: עישון, ריבוי פרטנרים ליחסי מין ללא שימוש בקונדום, הריונות רבים, ובעיקר הריון ראשון בגיל צעיר ונטילה רצופה (מעל 5 שנים) של גלולות למניעת הריון.

כיצד מאבחנים את סרטן צוואר הרחם?

בשלבים הראשונים של סרטן צוואר הרחם אין בדרך כלל תסמינים מוקדמים. בחלק מהמקרים נשים התלוננו על דימום לא סדיר, דימום לאחר קיום יחסי מין, הפרשות מימיות וכו’ אך אין בהכרח סימפטומים מקדימים. בשל כך ישנה חשיבות  גדולה לגילוי מוקדם של המחלה. ביצוע סדיר של משטח צוואר הרחם – בדיקת PAP, מאפשר לזהות סימנים מוקדמים לשינויים בתאי צוואר הרחם ולטפל בהם בטרם תתפשט המחלה. זיהוי של ממצאים מחשידים בבדיקת פאפ דורש המשך בירור באמצעות בדיקות קולפוסקופיה וביופסיה. מלבד גילוי מוקדם ישנה חשיבות רבה גם למניעה. היום ניתן להפחית בצורה משמעותית את הסיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם ע”י חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי.

היתרון בגילוי מוקדם הוא בעובדה שלסרטן צוואר הרחם יש מצבים טרום סרטניים שהוא נקרא טרום סרטן בדרגות שונות – CIN1 , CIN2, CON3.

טיפול בסרטן צוואר הרחם

בעידן המודרני מנסים להתאים לכל חולה את הטיפול המתאים לה. הנתונים שנלקחים בחשבון בהתאמת הטיפול הם בין היתר: גודל וסוג הגידול, גיל האישה ותקופת הפריון, רצונה של האישה בשימור הרחם, מעורבות של איברים שכנים ו/או בלוטות לימפה. כאשר הגידול מוגבל לצוואר הרחם, אנו בדרך כלל מציעים טיפול ניתוחי. הטיפול הסטנדרטי כולל כריתה רדיקלית נרחבת של הרחם וכריתה נרחבת של בלוטות לימפה באגן. במקרים מאד מסוימים ניתן להסתפק בכריתת צוואר הרחם בלבד או בקוניזציה גדולה יחד עם כריתת בלוטות אגניות. את ההחלטה לגבי אופן הטיפול יש לקבל יחד עם רופא בעל מומחיות בגינקולוגיה אונקולוגית ובעל ניסיון וידע בטיפול במחלה.

לאחר הניתוח במקרים רבים יש צורך בטיפול משלים: באמצעות הקרנות או כימותרפיה. לעיתים משיקולים רפואיים שונים, הטיפול הקרינתי ו/או כימותרפי קודם לניתוח.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט