סרטן השד בגיל צעיר

אף על פי שרוב חולות בסרטן השד הן נשים מעל גיל 50, גם נשים צעירות יכולות לחלות במחלה הזאת. לגילוי סרטן בגיל צעיר יש מאפיינים משלו, הן באבחון והן בטיפול.

אבחון וגילוי מוקדם

בדיקת ממוגרפיה מומלצת לנשים מעל גיל 40 ולא רק כי מבחינה סטטיסטית הסיכוי לחלות בסרטן השד בגיל הזה גבוהה יותר. בדיקת ממוגרפיה בגיל צעיר לא מספיק יעילה, היות והשד בגיל הזה סמיך מדי לבדיקה מסוג זה ולא מאפשר לגלות גושים בשלבים מוקדמים. לכן בגיל צעיר יש חשיבות יתר לבדיקות עצמיות ובעיקר בדיקות תקופתיות אצל כירורג שד. כל חשד או שינוי בשד הם סיבה מספיק טובה לפנות לכירורג שד ולהיבדק. הבדיקה הידנית, בדיקת אולטרסאונד שבעקבותיה וביופסיה במידת הצורך אלו הדרכים היעילות ביותר לגילוי סרטן השד בגיל צעיר. מומלץ להתחיל בדיקה ידנית שגרתית אצל כירורג שד מגיל 30.

ניתוח

השפעת המחלה על המיניות והמראה החיצוני מקבלת משמעות נוספת כאשר מדובר בחולה צעירה. כך למשל, ככל שהאישה צעירה יותר, כך יש יותר סיכוי שהיא תעדיף כריתה חלקית של השד (למפאקטומי) על פני כריתת שד מלאה. יחד עם זאת, חשוב לציין שבגיל צעיר סרטן השד נוטה להיות אגרסיבי יותר ולעיתים מגלים אותו בשלבים מתקדמים, מה שלעיתים עושה את ניתוח הלמפאקטומי לבלתי אפשרי ויש צורך בכריתה מלאה. במקרים אלה הרופא הכירורג והמטופלת מקדישים יותר זמן לדיון בהשלכות האסתטיות של הניתוח ואפשרויות השחזור.

טיפולים כימותרפיים והורמונאליים ושימור הפוריות

הטיפול הכימותרפי וההורמונלי משפיעים גם על פוריות האישה. לעיתים הטיפול אף גורם להפסקה סופית של המחזור החודשי. לעיתים גם במקרה של חזרת המחזור החודשי בתום הטיפולים יתכנו בעיות פוריות. במידה ומדובר באישה צעירה שיש בכוונותיה ללדת ילדים אחרי ההחלמה, נעזר בייעוץ רופא מומחה בנושא פוריות לפני התחלת הטיפול התרופתי.

מניעה

הסיבה העיקרית להתפרצות סרטן השד בגיל צעיר היא גן BRCA. נשאיות הגן חייבות להיכנס למעקב רפואי כבר בגיל 25-30, לכן יש חשיבות מיוחדת לבדיקה גנטית, במיוחד לנשים שבמשפחה שלהן היו מקרי סרטן השד.

בחלק מהמקרים נשאיות גן BRCA מעדיפות לעבור כריתה מונעת של השדיים והשחלות. כמובן, ככל שהאישה צעירה יותר, כך גוברת המורכבות של הניתוח הזה. לצד היתרון המניעתי שלו חשוב לקחת בחשבון את ההשלכות על המיניות והנשיות של המטופלות. בניתוח כריתת שד מניעתית נוכל תמיד לבצע שחזור מידי בשיטות שונות, כריתה מונעת של השחלות מכניסה את האישה לגיל הבלות על כל המשתמע מכך.

מבחינה סטטיסטית לנשים צעירות יש יותר סיכוי להתפרצות חוזרת של הסרטן והתפשטות מאסיבית של הגרורות. לכן, לצד ההתחשבות המקסימלית באיכות החיים של המטופלת חשוב להתאים לה תכנית טיפול שתמזער ככל האפשר הסיכון לחזרתה של המחלה.

היבטים פסיכולוגיים

עבור כל אישה אבחון של סרטן השד מהווה קושי רגשי. כאשר הדבר קורה בגיל צעיר, ההלם והתסכול גדולים עוד יותר. חלק מהנשים הצעירות שאובחן אצלן סרטן השד כלל לא מודעות לאפשרות להתפרצות המחלה בגיל צעיר. נשים צעירות חוות יותר קשיים פסיכולוגיים בשל תופעות ללואי של הטיפול: התקרחות, עייפות, השמנה וכו'. לרוב נשים צעירות מנהלות אורח חיים פעיל יותר, מעוניינות ללדת. משתדלות לשלב בין טיפולים לעבודה ומשפחה, הפגיעה במראה החיצוני ובתפקוד היומיומי קשה להן מאוד. במקרים רבים, הן מפגינות נחישות רבה להחלמה, אופטימיות וכוח רצון, ואלה כידוע מהווים גורם חשוב בהחלמה.

הכירורגים שד של איה מדיקל, בעלי ניסיון רב ומבצעים את כל ניתוחי השד הקיימים : כריתת שד חלקית, כריתה מלאה וכן שילוב ניתוחים עם פלסטיקאים לשחזור השד.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם