סרטן העריה (הפות)

סרטן העריה, הינו גידול ממאיר באזור איברי המין החיצוניים (הפות). הסרטן נדיר יחסית, אשר סובלות ממנו בעיקר נשים מבוגרות, לרוב מעל גיל 60. מקרי סרטן העריה בגילאים צעירים נדירים ביותר.

סרטן מסוג זה מתפתח לרוב בעור של השפתיים הגדולות והקטנות, אך עלול להופיע בכל מקום באזור איברי המין החיצוניים. הסרטן עלול להופיע הן כגידול יחיד והן כמספר גידולים.

הסימפטומים של סרטן הפות

  • גוש באזור איברי המין החיצוניים
  • פצע או כיב שאינו נרפא
  • גרד כרוני
  • שינויים במצב העור באזור העריה
  • הפרשות חריגות
  • דימומים וכאבים
  • שינויי פיגמנטציה (צבע העור)

לא כל התסמינים הללו חייבים להופיע יחד, וכמובן לא כולם מצביעים בוודאות על הימצאותו של גידול ממאיר. רק אבחון מדויק על ידי רופא נשים מומחה יכולה לקבוע בוודאות האם קיים גידול ממאיר באזור הפות.

קבוצת סיכון

הסיבות להתפתחות סרטן זה עדיין לא ידועות במלואן. נמצא קשר בין חלק מסוגי סרטן העריה לזנים מסוימים של וירוס הפפילומה, עליו מדברים בעיקר בהקשר של סרטן צוואר הרחם. גם עישון ואף מצבים מסוימים הגורמים לירידה ביעילות מערכת החיסון (כמו למשל, נגיף האיידס או נטילת תרופות מדכאות חיסון) עלולים להגביר את הסיכון לסרטן העריה.

מבין המחלות הדורשות התייחסות מיוחדת ראוי להזכיר את ליכן סקלרוזיס, מחלות עור כרונית , טורדנית , המתפתחת בעור של איברי מין חיצוניים ומחייבת טיפול ומעקב על ידי רופא מומחה.

חשוב מאוד כי נשים הסובלות מבעיות עור שונות באזור איברי מין חיצוניים יקפידו על מעקב רפואי קפדני גם לאחר שהמחלה עצמה טופלה, ורצוי ביותר כי מעקב זה יבוצע ע ל ידיי מומחה למחלות העריה ובמקרים של סרטן העריה בשילוב של מומחה בגינקו-אונקולוגיה. מעקב זה מאפשר לזהות את התפתחותו של הגידול בשלבים מוקדמים או לחילופין לזהות את חזרתו לאחר הטיפול הראשוני.

אבחון סרטן הפות

אף כי סרטן זה מתפתח בצורה איטית, עיקר האתגר האבחוני שלו נעוץ בעובדה כי רובן המכריע של החולות הן נשים מבוגרות, אחרי גיל המעבר (גיל הפסקת המחזור החודשי). בקבוצת גיל זו לצערנו, חלק ניכר מהנשים נמנעות מביקורים סדירים אצל רופא נשים. עובדה זו מקשה כמובן על גילוי סרטן הפות בשלביו המוקדמים.

האבחון הראשוני נעשה על ידי בדיקה ויזואלית ומישוש, במהלכם , במידה ומתעורר חשד ניתן לזהות טוב יותר את הגידול בבדיקת וולבוסקופיה ולהחליט על גודל והיקף הביופסיה אשר תשמש לצורך האבחנה הסופית.

טיפול בסרטן הפות

תכנית הטיפול בסרטן הפות תלויה בחומרת המחלה ומידת התפשטותה, וכמובן בהיסטוריה הרפואית של המטופלת ומצבה הכללי.

בשלבים המוקדמים ניתן לטפל במחלה ביעילות רבה, כשהטיפול עצמו מתמקד באזור הנגוע בלבד. הסרת הגידול מבוצעת באמצעות כריתה מקומית של הגידול.

במידה ויש צורך בטיפול משלים כגון טיפולי הקרנות או כימותרפיה, כולם ידועים כטיפולים יעילים כנגד סרטן הפות.

בשלבים מתקדמים של המחלה הסרטן נוטה להתפשט לאזורים הסמוכים ולגרום לצורך בכריתה נרחבת  יותר. הדרך היעלה ביותר למנוע זאת היא כאמור להיות במעקב אצל רופא מומחה שניסיונו ומומחיותו מאפשרים לו לזהות את המחלה בשלבים מוקדמים, כשהטיפול בה יעיל במיוחד ואינו פוגע באיכות חייה של האישה.

רופאי "איה מדיקל" צברו ניסיון רב באבחון וטיפול בגידולים שונים באזור העריה, זיהוי סרטן הפות בשלבים מוקדמים ומתקדמים והתאמת תכנית טיפול אופטימאלית לכל מטופלת, תוך מתן יחס אישי לכל אישה ושמירה מקסימאלית על איכות חייה במהלך הטיפול ולאחריו.

 

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם