ניתוחי אנדומטריוזיס בטכניקה משמרת עצבים

מאת ד”ר רן קידר, מנהל המרפאה לכאב אגני כרוני ואנדומטריוזיס

מחלת האנדומטריוזיס מוכרת בוודאי לרובנו כמשפיעה לרעה על חייהן של אינספור נשים ברחבי העולם. מחלה נפוצה זו ( שכיחותה מוערכת עד כדי 10% מכלל הנשים בגיל הפוריות), מתוארת ומדווחת ברפואה המודרנית לפחות כ-150 שנה. יחד עם זאת, עדיין רב הנסתר על הנגלה מבחינת הבנת המנגנונים הגורמים להיווצרותה. לפיכך, עדיין קיים קושי בריפוי החולות ואפילו בהקלה על סיבלן.

ד"ר רן קידר, מנהל המרפאה לכאב אגני כרוני ואנדומטריוזיס
ד”ר רן קידר, מנהל המרפאה לכאב אגני כרוני ואנדומטריוזיס

ניתן לסווג אנדומטריוזיס ל-3 סוגים שונים:

  1. אנדומטריוזיס פריטוניאלי שטחי
  2. ציסטה אנדומטריוטית שחלתית (אנדומטריומה / ציסטה שוקולד)
  3. אנדומטריוזיס חודרני עמוק (DIE)

למרבה המזל, לרובן המכריע של הנשים החולות יש  (רק..) אנדומטריוזיס פריטוניאלי שטחי, אשר בדרך כלל אינו אגרסיבי כל כך ואינו גורם לתסמונת כאב קשה.

DIE, לעומת זאת, יכול להיות מאוד אגרסיבי .

הוא יכול לפלוש לאיברי אגן סמוכים לרבות דופן הנרתיק, המעי, שלפוחית ​​השתן והשופכן.

DIE יכול גם לצמוח סביב עצבי האגן המעצבבים את האיברים הללו.

עיקר סיבלן של הלוקות באנדומטריוזיס הוא כאב בצורות שונות:  מכאב אפיזודי לסירוגין, כמו כאב ווסת או כאבי ביוץ, ועד מצב של כאב אגני כרוני קבוע ומייסר.

טיפול תרופתי

הגישה הטיפולית הראשונית לכאב , היא בד”כ תרופתית.

כאשר גישה זו, שמטרתה העיקרית היא מניעת סבל ושיפור איכות החיים של הנשים החשודות כלוקות במחלה או מאובחנות באופן וודאי , נכשלת או אינה מספקת, יש להחליט אם להמשיך לטיפול ניתוחי או לא.

יתרה על כך , כאשר באופן קליני או באמצעות בדיקות דימות, מאובחנת צורתה הקשה של המחלה – אנדומטריוזיס חודרני עמוק ( Deep Infiltrating Endometriosis: DIE ) לעתים קרובות טיפול תרופתי  לבדו לא יספיק ללא ניתוח לטיפול והרחקת הנגעים .

טיפול ניתוחי

ניתוחים לטיפול באנדומטריוזיס, במיוחד באנדומטריוזיס חודרני עמוק, אינם חפים מסיכונים.

מלבד הסיכונים הניתוחיים הנפוצים, כמו למשל דימום או פגיעה לא מכוונת באברי האגן כמו שלפוחית שתן , מעיים וכד’ , המחלה  עשויה לערב גם את עצבי האגן, ומצב כזה עלול  להיות קשה לזיהוי לעין לא מיומנת.

זיהוי עצבי האגן במהלך ניתוח אנדומטריוזיס הוא בעל חשיבות עליונה כדי למנוע פגיעה עצבית בשוגג וכדי להשיג  תוצאה  תפקודית טובה בתום הניתוח .

פגיעה בעצבי האגן עלולה להוביל לאצירת שתן, עצירות, הפרעות בתפקוד המיני וכאב עקשן.

שנים רבות התמודדו המנתחים עם הקושי הכירורגי שבזיהוי מוקדי המחלה , סילוקם והשבת המבנה האנטומי התקין ככל שניתן .

במהלך 20 השנים האחרונות – צבירת ניסיון, יחד עם שיפורים טכנולוגיים והכנסת טכנולוגיה רובוטית לחדרי הניתוח אפשרו הבנה טובה של משמעות הפוטנציאל של פגיעה עצבית ולהתחיל לצבור ניסיון בהתייחסות סלקטיבית לעצבי האגן ושמירה על תקינותם .

בשנים האחרונות  הוכח במחקרים מדעיים כי ניתוח בטכניקה משמרת עצבים ( Nerve Sparing) לטיפול באנדומטריוזיס חודרני עמוק , במיוחד במקרים בהם קיימת מעורבות מעי, מפחית את הסיבוכים המתוארים ומשפר את ההחלמה לאחר הניתוח.

יישום הטכניקה הכירורגית דורש:

  • הכרה אנטומית מצוינת של אברי האגן ועצבי האגן (נירואנטומיה)
  • ניסיון רב
  • יכולת כירורגית טובה במיוחד

זאת לשם הפרדת העצבים מרקמת אנדומטריוזיס ו/או רקמת צלקת, בטכניקה המשמרת אותם מבחינה תפקודית, וכמובן, במקרים של מעורבות מעי , גם בידוד המקטע הנגוע וטיפול בו תוך שמירה על תקינות העצבים מסביבו.

במאמר סקירה עדכני קובעים Magrina J ועמיתיו כי על בסיס הספרות הזמינה כעת, עבור אנדומטריוזיס חודרני עמוק , ניתוח בטכניקה משמרת עצבים, מאפשר הפחתת הפרעות בתפקוד שלפוחית השתן והפרעות בתפקוד הנרתיק עם שיפור דומה בתוצאות הטיפול מבחינת הכאב בהשוואה לניתוח קונבנציונלי.

הם מסכמים: “אנו נמצאים בעידן חדש עבור ניתוחים גינקולוגים משמרי עצבים (NS). השאלה כעת היא לא מדוע לבצע ניתוחים בטכניקה זו , אלא מדוע לא “.

מקורות:

Magrina J, Yang J, Yi J, Wasson M. Nerve-sparing in Gynecologic Surgery: A Perspective. J Minim Invasive Gynecol. 2021 Mar;28(3):475-480

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט