ניתוחים מונעים BRCA

ניתוחים מונעים הם הטיפול הרדיקלי, אך היעיל ביותר, ולמעשה היחיד, במניעת סרטן השד והשחלות אצל נשאיות מוטציות בגן 1-BRCA או 2-BRCA. אף שמדובר בניתוח שיש לו השלכות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות רבות, נשים רבות, נשאיות, אך גם  אלה שראו קרובות משפחה חולות ונפטרות מסרטן השד והשחלות, מבקשות לבצע אותו. אחרות מגיעות להחלטה זו אחרי ייעוץ גנטי עם מסקנה חד-משמעית כי הסיכוי לחלות הוא גבוה מדי, והן לא רוצות לקחת את הסיכון.

כריתה מונעת של השחלות והחצוצרות

המעקב הקפדני יעיל מאוד בגילוי מוקדם של סרטן השד, אך סרטן השחלות קשה יותר לזיהוי מוקדם והמחלה קטלנית יותר. סרטן השחלות לרוב מתגלה בשלבים מתקדמים יותר, לכן הטיפול בו קשה יותר וסיכוי ההחלמה נמוכים יותר. לכן, ניתוח זה מומלץ חד משמעית, במקרים של גילוי מוטציה בגן 1-BRCA או 2-BRCA אחרי גיל 35. מאידך, ההשפעה של הניתוח הזה גם גדולה יותר.

אחרי כריתת השחלות האישה בעצם נכנסת לגיל המעבר, גם אם היא רק בת 35, היות והגוף שלה מפסיק לקבל את ההורמונים שהשחלות יצרו. הדרך להתמודד עם התופעות הנלוות לגיל המעבר, שהן לא רצויות באף גיל, ובטח לא בגיל צעיר, היא נטילת הורמונים סינטטיים. הרופא המטפל מתאים לאישה את הטיפול ועוקב אחרי מצבה.

מקרה יותר מסובך הוא נשים נשאיות מוטציה שהתגלה אצלן סרטן השד לקראת גיל 40 ואין להן עדיין ילדים. במקרה הזה במקרים רבים מדובר במרוץ נגד הזמן, היות ומבחינה בריאותית הרופא ימליץ לה לעבור כריתה מונעת של השחלות, אך מבחינה נפשית יהיה לה קשה להסכים לניתוח הזה אם אין לה עדיין ילדים. כאן לרוב מדובר בעבודה משותפת של צוות הרופאים שיכלול גם רופא פריון שיבחן יחד עם האישה דרכים לשימור הפריון שלה בצורה שתאפשר ביצוע מהיר ככל האפשר של ניתוח מונע. לכן יש חשיבות רבה כל כך לנשים שנמצאות בקבוצת סיכון לעבור בדיקה גנטית ולהיות מודעות לנשאות המוטציה במידה וזו קיימת.

סיכוי התחלואה אחרי ניתוח מונע

לא פעם במקרה של ניתוח מונע גם בשד "בריא" כביכול וגם בשחלה "בריאה" מוצאים סימנים ראשונים לגידול ממאיר. זה רק מוכיח כמה חשוב לבצע את הניתוח המונע במקרה של סיכוי גבוה להתפתחות המחלה. ניתוח מונע מקטין מאוד את הסיכוי לחלות בסרטן, אך לא פוסל את האפשרות הזאת לגמרי. חשוב מאוד שהאישה תישאר במעקב גם אחרי ניתוח כריתה. במקרה של כריתה מונעת של השד, תשארנה שאריות קטנות של הרקמות הצמודות לעור או מאחור בין שרירי החזה, שבהן עשוי להתפתח גידול ממאיר בחלק קטן מאוד של המקרים. המניעה היא כ- 98% . במקרים של ניתוח הכולל שימור פטמה, המניעה היא כ- 90%. במקרה של סרטן השחלות, המניעה קרובה ל- 100% אבל, ישנו סוג נדיר מאוד של סרטן השחלות שמתפתח ברקמת הבטן גם אחרי כריתת השחלות. המקרים האלה הם כמובן נדירים ביותר, אך חשוב להיות מודעים לקיומם ולהמשיך במעקב גם אחרי הניתוח.

מרפאת נשאיות BRCA של "איה מדיקל" מרכזת את האבחון, הטיפול, והמעקב בקרב נשים בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד והשחלה.

נשים שנבדקו ונמצאו נשאיות של מוטציות בגן  BRCA1 או בגן BRCA2.  מקבלות במרפאה תכנית טיפול ומעקב מובנית, תוך התייחסות לצרכים הייחודיים של הנשים ובאווירה פרטית, חמה, תומכת ומקצועית של מגוון המומחים בתחום. הנשים מקבלות תחת קורת גג אחת את כל הייעוצים להן זקוקות: ייעוץ גנטי, ייעוץ של  כירורג השד במרכז, דר' רפי קליין – פעמיים בשנה, בדיקת של אונקו-גינקולוג,  דר' רם איתן, הכולל בדיקה ואולטרסאונד וגינלי, פעם או פעמיים בשנה,  יעוץ ועל ידי מומחים בנושאים הבאים, לפי הצורך : בדיקות הדמיה, כירורגיה פלסטית, שימור פריון, ואונקולוגיה.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם