מיומה

מיומה או בשמה העברי, השרירן הנו  גידול שפיר המתפתח ברחם. המיומה הוא גידול נפוץ מאוד אצל כרבע עד שליש מהנשים. מספר הנשים הסובלות ממיומות ברחם מעל גיל 50 מגיע למחצית. שמו של הגידול מיומה או "שרירן" מרמז על אופיו והוא אכן מתפתח בדופן שריר הרחם. פעמים רבות מתפתחים בדופן הרחם מספר מיומות בגדלים שונים. המיומה מתפתחת כאשר מספר תאי שריר יוצאים משליטה של המערכת החיסונית וגדלים פי מאות ואלפים בגודלם.

מיומה ברחם

מיומה ברחם

סוגי מיומות

ישנם 3 סוגים עיקריים של מיומות:

מיומה תת רירית –  מיומה שמתפתחת מתחת לרירית הרחם ומתבלטת אל חלל הרחם. מיומות מסוג זה עלולות לבוא לידי ביטוי בדימומים וסתיים חריפים שאף יכולים לגרום לאנמיה.

מיומה תוך דופנית – מיומה שמתפתחת בחלל הרחם עצמו וברוב המקרים אינה מתבטאת בתסמינים כלשהם.

מיומה תת נסיובית –  מיומה שמתפתחת בדופן החיצונית של הרחם, ובולטת מחוצה לה בחלל הבטן. מכיוון שמיומות מסוג זה גדלות אל חלל הבטן, הן עלולות ללחוץ על איברים סמוכים כמו מעיים ושלפוחית השתן.

מהם התסמינים של המיומה?

 • דימום וסתי מוגבר ו/או לא סדיר – זהו הסימפטום הנפוץ ביותר של התפתחות המיומה ברחם
 • כאבי גב תחתון
 • כאבים בעת קיום יחסי מין
 • לחץ על שלפוחית השתן – במידה ומדובר במיומה גדולה
 • אי פריון או הפלות טבעיות וסיבוכי לידה
 • לצד כל אלה ישנם מקרים רבים בהם להתפתחות המיומות אין כל סימפטומים והאישה חיה אתם במשך שנים רבות בלי להרגיש.

כיצד מאבחנים מיומה?

לרוב הנשים פונות לרופא בעקבות דימום וסתי מוגבר או בלתי סדיר, אף שבעיות הדימום עשויות לבשר על מגוון רחב של בעיות ולאו דווקא על המצאות מיומה. בהתאם לתלונות האישה הרופא יבצע בדיקה גינקולוגית + אולטראסאונד לאבחון לעיתים יפנה לביצוע  היסטרוסקופיה אבחנתית ו/או היסטרוסקופיה טיפולית ,שחשובה באבחנה וגם בטיפול במיומה.

כיצד מטפלים במיומה?

במקרים בהם המיומה איננה מפריעה לאישה, אינה פוגעת באיכות החיים שלה ומתפתחת לאט, הטיפול היחיד הוא מעקב. במקרה והאישה סובלת מדימומים קשים, כאבים או סיבוכים חמורים יותר, דוגמת הפלות חוזרות, הרופא מתאים לה אחת מהאופציות הטיפוליות הקיימות.

 • טיפול תרופתי במיומה עד לא מזמן הטיפול התרופתי המסורתי לא אפשר לטפל במיומות אך איפשר להקטין את התסמינים, להפחית את הדימום וכו'. לאחרונה אושרה בארץ תרופה חדשנית בשם Esmya שפועלת לא רק להפחתת התסמינים הנלווים למיומה, אלא לכיווץ המיומה עצמה. התרופה מונעת את אספקת הדם למיומה וגורמת להרס תאיה, מה שבסופו של דבר מוביל להתכווצותה. הטיפול ניתן ל- 3 עד 6 חודשים ויכול למנוע ניתוח ו/או לעזור בהתערבות הניתוחית.
 • טיפול במיומה באמצעות התקן הורמונאלי– ההתקן משחרר הורמון פרוגסטרון אל תוך חלל הרחם ובמקרים רבים, אף שלא בכולם, מפחית בצורה משמעותית את התסמינים.
 • טיפול במיומה באמצעות חימום – חימום מבוקר ומקומי מאפשר להסיר ממיומות בודדות וקטנות. יתרון השיטה היא בקלות ביצוע והיעדר תופעות הלוואי.
 • היסטרוסקופיה ניתוחית– היסטרוסקופיה ניתוחית מאפשרת לרופא לקבל תמונת מצב טובה יותר לגבי מצב הרחם והמיומות בו, ובמהלך ההיסטרוסקופיה הניתוחית ניתן גם להסיר חלק מהמיומות.
 • לפרוסקופיה – ניתוח זעיר פולשני מאפשר לכרות את השרירנים מדופן הרחם תוך חתכים קטנים בחלל הבטן.
 • כריתת רחם – במקרים חמורים וכאשר האישה אינה מעוניינת בהריונות נוספים מתקבלת החלטה על ביצוע כריתת הרחם. את הרחם ניתן לכרות במסגרת ניתוח לפרוסקופי או ניתוח בטן פתוחה, וזאת בהתאם למצב האישה, גודל הרחם, מצב השרירנים ומחלות רקע.
 • אמבוליזציה של המיומה– אמבוליזיה מתבצעת בצנתור דרך עורק המפשעה לעורקי הרחם, תחת שיקוף רנטגן. הפעולה מתבצעת על ידי רדיולוג פולשני וגינקולוג, במהלכה מוחדרים דרך צנתר חלקיקים קטנים שחוסמים את אספקת הדם למיומה. באין אספקת דם למיומה, המיומה מתכווצת , נפלטת או נספגת בגוף. זוהי פעולה קצרה שנמשכת 30-60 דקות ומתבצעת בהרדמה מקומית. היא כרוכה באשפוז של 24 שעות. זוהי פעולה שמשמרת את הרחם והיא מתאימה במקרים של ריבוי מיומות ומיומות גדולות. הפעולה נעשת ללא ניתוח, ללא אשפוז ממושך, החלמה קצרה וחזרה מהירה לשגרה.

הניסיון הרב של צוות רופאי "איה מדיקל" מומחיותם וניסיונם הרב בטיפולים החדשניים מאפשרים להם להתאים לכל אישה את הטיפול הרפואי האופטימאלי בהתאם למצבה הבריאותי של האישה, כל זאת בשילוב של שרות אדיב ויחס אישי.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם