מחלות העריה

מדובר במחלות טורדניות ביותר, קשה לחשוב על תפקוד יומיומי תקין על רקע גרד בלתי פוסק בפות, כאבים בקיום יחסי מין או שלל בעיות דומות. בשונה מהרבה מחלות גינקולוגיות אחרות, המודעות למחלות העריה יחסית נמוכה, וחלק ניכר מהנשים סבורות כי המקור היחיד לבעיות שונות באזור העריה הוא פטרייתי.
מחלות העריה

הדבר מוביל לכך שפעמים רבות הטיפול אינו יעיל ואינו פותר את הבעיה, כל זאת גורם לעיכוב באבחון הנדרש ולהחמרת המחלה.

מחלות העריה נמצאות  בעריה (פות) נרתיק ( לדן). מדובר במחלות  שאינן אחידות, חלקן זיהומיות, חלקן מחלות עור או מחלות כלליות שעלולות לגרום לתסמינים באזור איברי המין. חלקן חולפות, חלק כרוניות, שדורשות טיפול ומעקב ממושכים.

תסמיני מחלות העריה

מרבית ממחלות העריה חולקות תסמינים דומים כגון: כאב, הפרשות, גרד או צריבה. כמו כן, במקרה של התפתחות נגעים על איברי המין החיצונים, ייתכנו גם, כיבים, גושים או שינויים בצבע ובמרקם העור.

תסמינים אלו יכולים להצביע על קשת רחבה של מחלות. על כן מומלץ להיבדק אצל רופא גינקולוג מומחה המתמחה במחלות העריה, זאת על מנת לאבחן  במדויק  מהי הבעיה הרפואית העומדת בבסיס התסמינים ובכך להתוות את הטיפול היעיל בכל מקרה ומקרה.

אבחון מחלות העריה

השלב החשוב ביותר באבחון מחלות העריה הינו בדיקה גופנית הכוללת בחינה ויזואלית על ידי הרופא. בהתאם לצורך ניתן יהיה להשלים גם בדיקה אופטית בהגדלה, וולווסקופיה, המאפשרת לראות בהגדלה ובבירור נגעים שונים שייתכן והיו נסתרים מן העין. בעת בירור מעמיק יותר, כשיש צורך בכך, יבצע הרופא ביופסיה, כלומר דגימת הרקמה החשודה שתישלח לאבחון במעבדה.

טיפול במחלות העריה הנפוצות

מחלות העריה -ליכן סקלרוזיס

זוהי מחלת עור העריה השכיחה ביותר, מחלה כרונית המתבטאת בהופעת נגעים לבנים על פני עור העריה שמלווה בעיקר בגרד. כשהמחלה אינה מטופלת היא עלולה לגרום להתנוונות שכבת העור העליונה ואף לשינויים אנטומיים בלתי הפיכים באזור איברי מין חיצוניים.

כ-5% עד 7% מהנשים עם מחלת הליכן סקלרוזיס עלולות לפתח בהמשך סרטן העריה. הטיפול במחלה בין היתר הינו באמצעות משחות סטרואידאליות המפחיתות את הגרד את הגירוי המתמיד. בהמשך ישנו צורך במעקב קפדני למניעת התדרדרות וכן וזיהוי מוקדם של גידולים ממאירים.

מחלות העריה -דלקות כרונית של הלדן

דלקות באזור הלדן נפוצות ביותר, כ-75% מהנשים סובלות מדלקת באזור הנרתיק במהלך חייהן. חלק מהדלקות האלה הופכות לכרוניות, בעיקר בהיעדר טיפול ייעודי למקור הבעיה. בניגוד לדעה הרווחת, חלק ניכר מהדלקות בנרתיק לא נגרמות מפטרייה, אלא מחיידקים שונים או מהפרה של האיזון התקין בין חיידקים "טובים" ופולשים שונים. גם פתוגנים המועברים ביחסי מין כגון טריכומונס וגינליס עלולים להוביל לדלקת כרונית של הלדן. איחור באבחון עלול להיות כרוך בתקופה ממושכת של אי נוחות והפרשות חריגות עם גירוי של העור. לאחר ביצוע אבחון מדויק של מקור הדלקת, ניתן להתאים לאישה את הטיפול המתאים ביותר לבעיה: הכולל טיפול מקומי או טיפול באמצעות תכשירים לבליעה.

מחלות העריה -אטרופיה וגינלית

נשים רבות סובלות אחרי גיל המעבר, מאטרופיה של רירית הלדן. הדבר בא לידי ביטוי, ביובש נרתיקי, כאבים בזמן קיום יחסי מין וצריבה במתן השתן. בדיקה אצל גינקולוג מומחה וטיפול רפואי באמצעות מתן אסטרוגן בכדורים או כטיפול מקומי במשחה, נחשב ליעיל מאוד במקרים אלה.

מחלות העריה -קונדילומות

קונדילומות הן יבלות באזור אברי המין החיצוניים, בנרתיק, בצוואר הרחם ובפי הטבעת.הן נגרמות מחשיפה לווירוס הפפילומה. קיים מגוון רחב של טיפולים יעילים, החל ממניעה באמצעות חיסון, משחות ותמיסות לשימוש מקומי, כשהטיפול היעיל ביותר הוא טיפול בצריבה לרוב בלייזר.

ד"ר נדב משען מרכז את נושא הטיפול במחלות העריה במרכז "איה מדיקל". הניסיון הרב שצבר בתחום מאפשר לכל מטופלות המרכז לקבל טיפול אמין ומקצועי, תוך התאמת פתרונות רפואיים הטובים ביותר לכל אישה.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם