ליכן סקלרוזיס

ליכן סקלרוזיס היא מחלה כרונית הפוגעת בשכבת העור, לרב מערבת את איברי המין החיצוניים של האישה וגורמת להתנוונות העור באזור העריה.

המחלה עלולה לגרום לשינויים אנטומיים בפות כגון: הידבקויות הצטלקויות, הדקקות של העור באזור המעורב אשר עלול להיפצע בקלות יתרה בעת מגע או יחסים.
התסמינים עלולים לערב אף את אזור הפרינאום (אזורי עור הסמוכים לאנוס).
הרקע למחלה אינו מובן לחלוטין אך ככל הנראה קשור למצב אוטואימוני- כשמערכת החיסון תוקפת את הגוף.
נשים החולות במחלה זו נמצאות בסיכון גבוה יותר להתפתחות סרטן הפות ולכן חשוב כי כל מטופלת שאובחנה עם ליכן סקלרוזיס תהיה במעקב של מרפאת עריה לצורך שלילת הופעת נגעים סרטניים העלולים להופיע בכ 7% מהמקרים.

התסמינים של ליכן סקלרוזיס

התסמין הבולט ביותר של מחלת ליכן סקלרוזיס הינו גירוי ואי נוחות באזור הפות. חלקן של המטופלות פונות לטיפול בעקבות גרד, לעיתים חזק ביותר.
לעיתים מופיעים גם כאבים במהלך קיום יחסי מין. העור של העריה נהיה דק ולבן, ישנם סדקים בעור ובמקרים מסוימים דימום בתגובה למגע. המחלה עלולה לערב גם את אזור פי הטבעת.
בהמשך, עלולים להופיע שינויים אנטומיים שחלקם בלתי הפיכים.

אבחון ליכן סקלרוזיס

חשד ראשוני לקיומה של המחלה עלול להתעורר בבדיקה גניקולוגית רגילה. במקרה כזה מומלץ שהמטופלת תעבור הערכה עלי די גינקולוג מומחה למחלות העריה.
התסמינים למחלה הם, עור בעל מראה דק ולבן וסדוק האופייני למחלת הליכן סקלרוזיס. אובדן המראה או הקטנת השפתיים הקטנות ואף איחוי של השפתיים הקטנות והגדולות עד לכדי הצרות משמעותית של הפתח.
בחלק מהמקרים כדי לאבחן את מחלת הליכן סקלרוזיס, נדרשת בדיקת ביופסיה. (דגימת רקמה).

טיפול בליכן סקלרוזיס

הטיפול היעיל ביותר במחלה הוא באמצעות משחת סטרואידים במינון גבוה. לרוב המשחה מאפשרת להעלים את הגרד ולעצור את התקדמות המחלה. חשוב לזכור כי המשחה מסוגלת לטפל בגרד, אך לא בשינויים אנטומיים, שלעיתים אינם הפיכים.
משום כך חשוב מאוד לפנות לאבחון וטיפול עם הופעת התסמינים הראשונים ובכך לנסות למנוע את התדרדרות המחלה. גם במקרה של העלמת התסמינים של המחלה יש צורך להישאר במעקב על מנת לזהות סימנים ראשונים של סרטן הפות, שאף שהוא סרטן נדיר יחסית, אך נפוץ יותר אצל נשים שחלו בעבר בליכן סקלרוזיס.

ד"ר יואב ברוך ממרכז "איה מדיקל" מתמחה באבחון וטיפול במחלת הליכן סקלרוזיס, ובמעקב אחר נשים שחלו בעבר. כל המטופלות זוכות ליחס אישי וטיפול מקצועי ואמין בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם