כריתת שד

כריתת שד אופציות ניתוחיות

טפול בסרטן שד כולל פעמים רבות ניתוח ועבור רבים מאתנו הצרוף של "סרטן שד וניתוח" משמעותו כריתת השד. אכן, רוב ניתוחי כריתת השד מתבצעים עקב אבחון של סרטן שד, אך לא כל אבחון של סרטן בשד משמעותו ניתוח. כל אישה עם סרטן שד מתאפיינת בפרמטרים ייחודים. על כן, ההחלטה לגבי אופן הטיפול והיקפו כגון: ניתוח כריתת שד חלקית או מלאה, שחזור השד על סוגיו השונים, תעשה על ידי הרופא והאישה לאחר שקיבלה הסבר על כל האפשרויות  בהתאם לשלב המחלה הסרטנית והיקפה, גרורות, הבריאות הכללית של האישה, וכמובן, רצונה  של האישה.

כריתת שד מלאה או חלקית

כריתת שד חלקית – למפקטומי

בחלק גדול ממקרי סרטן השד אפשר לשמר את השד ולבצע כריתה חלקית -למפקטומי. מדובר בניתוח הכולל כריתה של הגידול הסרטני בשד עם שולי רקמה בריאה סביבו במטרה לשמור על השד ולהבטיח א סיכויי החלמה. מדובר בניתוח חלקי, קל יותר – למפקטומי ביחס לכריתת השד כולו (מסטקטומי) , ברמה הפיזית והנפשית. במידת הצורך והאפשרות  משלבים בניתוח תיקון אסתטי של השד המנותח וכן של השד הבריא לצורך יצירת סימטריה.

כריתת שד חלקית נערכת בהתאם לקריטריונים ברורים ולהחלטת הרופא והמטופלת.

  • גידול יחיד
  • גידול שקוטרו מוגבל – יחסית לגודל השד
  • אפשרות של הקרנה להשלמת הניתוח

כריתת שד מלאה – מסטקטומי

כריתת שד מלאה מסטקטומי, כוללת הוצאת כל רקמת השד וכן אזור הפטמה והעטרה בשד. מדובר בניתוח גדול יותר יחסית לכריתה חלקית, והחלמה ארוכה יותר, כולל צורך בנקז שיישאר באזור הניתוח למשך כ 10 ימים.

כריתת שד מלאה נערכת במקרים בהם:

  • הגידול הסרטני נמצא במספר מוקדים
  • הגוש הממאיר גדול יחסית לגודל השד ויש צורך בכריתה שלמה של השד
  • אצל נשים שנמצא בבדיקה גנטית מוטציה : BRCA 1 או BRCA 2  המצביעה על סיכון של 50% – 80% לחלות בסרטן יוצע בדרך כלל למטופלת כריתה מלאה של השדיים, במטרה למנוע את סרטן השד או להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד.

שחזור שד

ניתוח כריתת שד עלול לגרום לפגיעה משמעותית באשה, בנשיות, בדימוי הגוף ובביטחון העצמי שלה. למרות שניתוח כריתת שד הינו משמעותי ומאפשר הצלת חיים, חשוב לשחזר את השד במידת האפשר.

בעבר ניתוחים לשחזור השד היו נערכים כשנתיים לאחר כריתת השד וסיום הטיפולים האונקולוגים. הפרש הזמן גרם למטופלת  לקשיים  נפשיים ופיזיים לחזור לבית חולים לאשפוז וניתוח. כמו כן הניתוח היה  בעייתי עקב  מחסור בעור וצלקת רוחבית גדולה במקום השד החסר.

בשנים האחרונות הרופאים ממליצים לבצע שחזור מידי  של השד בהמשך לכריתת השד. ניתוח זה מוצלח הרבה יותר מבחינה רפואית, אסטטית ומבחינה נפשית. המטופלת מתעוררת בתום הניתוח עם שד. ניתוח שחזור שד, מחייב צוות משולב של כירורג שד וכירורג פלסטי וכן מומחיות ספציפית בכריתת שד עם שימור העור של השד.

ניתוחים לשחזור השד

שחזור שד באמצעות שתל סיליקון בלבד

בניתוח זה רקמת השד שנכרתה מוחלפת על ידי שתל סיליקון הכולל מעטפת סיליקון ובה שתל ג'ל סיליקון המשמש גם להגדלת שד.

בניתוח לשחזור השד יש צורך בכיסוי השתל ברקמה נוספת לעור וזאת על ידי שימוש בשריר החזה כי שכבת העור דקה.

הרמת השריר נעשית כך שיכסה את חלקו העליון של שתל הסיליקון. בחלק התחתון מוסיפים מתחת לעור יריעה ביולוגית, שיוצרת את העיבוי והתמיכה לשד. שיטת שחזור זו מחייבת להשאיר מספיק עור לבניית השד.

שחזור בעזרת "מותחן רקמות

 במקרים בהם אין מספיק עור ליצור שד בגודל סביר, הפלסטיקאי יכניס משתל ריק עם פומית תת עורית ולאחר הניתוח במשך מספר חודשים ימלא את השתל במי מלח למתיחת העור, עד לגודל הרצוי. לאחר מכן יתבצע ניתוח נוסף,  בו יחליף הפלסטיקאי את המותחן בשתל סיליקון קבוע.

שחזור שד באמצעות שריר מהגב – לטיסימוס

 בניתוח זה אנו משתמשים בעור ושריר מהגב , שריר הלטיסימוס.  מדובר בשריר שטחי גדול בגב העליון המקבל את אספקת הדם מאזור בית השחי. בניתוח יופרד קטע עור מהגב ויועבר  קדימה לאזור השד עם שמירה על החיבור החיוני של אספקת הדם בבית השחי. הדבר המאפשר לייצר מתלה המורכב מרקמת שריר ועליה עור  המאפשר לכסות את משתל הסיליקון ולבנות שד חדש. ניתוח זה ארוך ומורכב יותר ומחייב ניתוח גם בגב, כאשר הצלקת בגב מוסווית בקו החזיה. במקרים של צורך בכריתה ושחזור דו צידי הניתוח יתבצע על ידי לקיחת שני השרירים מהגב – מימין ומשמאל.

  • כל אישה עם סרטן שד מתאפיינת בפרמטרים ייחודים

לכן ההחלטה לגבי ניתוח כריתת שד חלקית או מלאה, שחזור השד על סוגיו השונים, תעשה על ידי הרופא והאישה, לאחר שקיבלה הסבר על כל האפשרויות  בהתאם:

  • שלב המחלה הסרטנית והיקפה,
  • הבריאות הכללית של האישה
  • רצונה של האישה.

במרכז "איה מדיקל" רופאים מומחים ובעלי ניסיון רב באבחון וטיפול בסרטן השד. ניתן לקבל יעוץ מקצועי מפורט והתאמה קפדנית של ניתוחי השד השונים בהתאמה לכל מטופלת. היעוץ והניתוח מבוצעים על ידי ד"ר רפי קליין, כירורג שד מהמובילים בארץ.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם