כירורגיה רובוטית ברפואת נשים

השימוש ברובוט לניתוחים גינקולוגיים מחלות שפירות וממאירות – דר' רם איתן

מהו ניתוח רובוטי?

ניתוח עם רובוט

ניתוח רובוטי הוא סוג של ניתוח זעיר פולשני. משמעות המונח "זעיר פולשני" הוא שבמקום לבצע חתכים גדולים, נעשה שימוש בכלים כירורגיים זעירים המוכנסים לגוף דרך חתכים קטנים של כמה מילימטרים.

כאשר אנו מבצעים ניתוח זעיר פולשני בעזרת הרובוט, אנו מרכיבים את הכלים הכירורגים על הזרועות הייחודות של הרובוט. זרועות הרובוט מאפשרות טווח מרבי של תנועה ודיוק, כאשר זרוע נוספת נושאת מצלמה תלת מימדית המספקת תמונה מוגדלת ברזולוציה גבוהה המנחה את המנתח במהלך הניתוח.

המנתח הוא השולט בכל זרועות הרובוט, במכשירים ובמצלמה. המנתח מפעיל את כל הזרועות הנמצאות בתוך הגוף המטופל, תוך התבוננות במסך במהלך כל הניתוח. המידע המתקבל על מסך הרובוט מפורט ומדויק יותר משכל עין אנושית יכולה לספק. כל תנועה של המנתח נעשית עם בקרה ומשוכפלת על ידי הרובוט. בעת הצורך, המנתח אף יכול לשנות את קנה המידה של תנועות הרובוט. בנוסף מעוצב הרובוט כך שעיניו וידיו של המנתח מצויים במנח מיטבי המצמצם באופן משמעותי את עייפות המנתח. הרובוט אינו פועל לבד וזז רק בהתאם לתנועותיו של המנתח.

יתרונותיו של ניתוח רובוטי

הפחתה באיבוד דם

במהלך ניתוח עם רובוט יש פחות איבוד דם מניתוח רגיל פתוח וככל הנראה גם לעומת ניתוח לפרסקופי. לכן יש פחות צורך בעירוי דם גם במהלך פעולות כירורגיות מורכבות.

אפשרות דיוק גבוהה יותר

ההדמיה המעולה של אתר הפעולה, התמונה התלת מיימדית, החדות הגבוהה והמוגדלת של אתר הניתוח, מאפשרת הדמיה מצוינת של כלי הדם, ואיברים אחרים במהלך הניתוח. הללו מגדילים את דיוק הפעולה ועוזרים מאד בהפחתת נזק לאיברים סמוכים.

פחות צלקות

כאשר ניתוח מבוצע עם רובוט, החתכים הם מזעריים וקטנים מאד בהשוואה לחתכים ולצלקות הנותרות לאחר ניתוח פתוח.

הפחתה בכאב

מאחר והחתכים בניתוח עם רובוט קטנים יותר, גם הכאב שלאחר ניתוח הוא מופחת מהחתך בבטן המתבצע בניתוח פתוח. בנוסף, ייתכן שיש פחות מניפולציה של אתרי החתך בהשוואה לניתוח לפרוסקופי וזה עשוי להפחית עוד יותר את הכאב שלאחר הניתוח.

התאוששות מהירה יותר ומשך אישפוז קצר יותר

רוב החולות שעברו כריתת רחם רובוטית היו מסוגלות לחזור לפעילות רגילה בתוך 2 עד 3 שבועות, בהשוואה ל -6 עד 8 שבועות בניתוח פתוח.

הפחתה בסיבוכים

בהשוואה לניתוח פתוח, כריתת רחם בניתוח פולשני זעיר עם רובוט נמצא קשור עם סיכון מופחת לסיבוכים, כולל זיהום של אתרי החתך.

מהסיבות האלה, ניתוח בסיוע רובוט מפשט את הליך הניתוח, שהוא קשה מטבעו, גם עבור המנתח וגם עבור המטופלת.

כריתת רחם עם רובוט

כירורגיה רובוטית בגניקולוגיה – ניתוחים שפירים

מגוון רחב של מצבים שפירים (לא סרטניים) יכולים להשפיע על מערכת הרבייה. מצבים גינקולוגים שכיחים כמו שרירנים (גידולים שאינם סרטניים בדופן הרחם), אנדומטריוזיס, או צניחת רחם (נפילה או החלקה של הרחם) יכולים לגרום לכאב לטווח ארוך באגן, דימום וסת מופרז, ו / או סימפטומים אחרים.

כאשר טיפול תרופתי ואפשרויות לא ניתוחיות אחרות אינם מקלים על הסימפטומים, ניתוח עשוי להיות מומלץ. הניתוח יכול לספק פתרון יעיל, לטווח ארוך, למגוון רחב של מצבים גניקולוגיים.

לפי הסטטיסטיקה כיום, אחת מכל שלוש נשים בארצות הברית תעבור כריתת רחם לפני גיל 60.

א. כריתת רחם רובוטית

כריתת רחם לעיתים יכולה להתבצע דרך הנרתיק. אבל, כאשר הרחם רחב, או אם יש צלקות פנימיות מניתוח קודם או בשל סיבות אחרות, עד היום היה צורך לבצע את כריתת הרחם בבטן פתוחה.

כריתת רחם בבטן פתוחה דורשת חתך אורכי או רוחבי מתחת לטבור. הליך זה כרוך בכאב, פעמים רבות יש צורך במתן תרופות חזקות, סיכון לזיהום, ואובדן דם. לאחר הניתוח, נדרשת תקופת החלמה ארוכה (לעתים 6 שבועות) ובנוסף, מטופלות רבות אינן מרוצות מהצלקת והחולשה בשרירי בטן שנגרמו בעקבות החתך.

כריתת הרחם הרובוטית מתגברת באופן משמעותי על האתגרים הללו.

כריתת רחם רובוטית מבוצעת כדי להקל על התסמינים הקשורים למחלות שפירות של הרחם, כולל שרירנים, דימום חריג, כמו גם מצבים הקשורים לכאב כרוני באגן כגון אנדומטריוזיס. ניתוח בסיוע רובוט נכנס לשימוש רחב יותר בניתוחים אלה, וזאת משום שהוא מאפשר הדמיה מצוינת של כלי הדם, הרחם והרקמה שמסביב, כמו גם יכולת משופרת של תפירת הנרתיק לאחר הסרת הרחם וצוואר הרחם. במהלך כריתת רחם רובוטית יש כמות מופחתת של אובדן דם במהלך הניתוח.

בתנאים שפירים מסוימים, ניתן יהיה לבצע 'כריתת רחם על-צווארית' בסיוע רובוט. בניתוח זה מסיר המנתח את הרחם אך משאיר את צוואר הרחם בשלמותו.

ב. כריתת שרירן רובוטית

בעוד כריתת רחם היא הליך בטוח יחסית, הוא אינו מתאים או נחוץ לכלל הנשים.

לדוגמה, כריתת שרירן היא אלטרנטיבה ניתוחית לכריתת רחם. כריתת השרירן יכולה להיות אופציה עבור נשים עם שרירנים שרוצות לשמר את הפוריות ו / או הרחם שלהן. כריתת שרירן רובוטית מבוצעת על מנת לטפל בשרירנים שגורמים לתסמינים כגון לחץ באגן, דימום ווסתי כבד, ואי נוחות כללית באגן. ניתוח בסיוע רובוט נכנס לשימוש רחב יותר בתנאים האלה, כי הוא מאפשר הדמיה מעולה של השרירנים והרקמות הסובבות, וגם מספק למנתח יכולת משופרת של תפירת הרחם, וכתוצאה מכך פחות אובדן דם במהלך הניתוח, בהשוואה לניתוח פתוח או לפרוסקופי.

ג. כירורגיה רובוטית לצניחת איברי האגן

במקרים של צניחת אברי האגן, מתבצע ניתוח בסיוע רובוט לתליית הנרתיק מעצם העצה (עצם משולש גדולה הממוקמת בחלק האחורי העליון של האגן). הניתוח הרובוטי מבוצע במטרה לתקן צניחה ו / או פריצה של הנרתיק, הרחם, ושלפוחית השתן (צניחת שלפוחית). בהליך זה, שנעשה בדרך כלל במקביל לכריתת רחם רובוטית, מתבצעת הרמה של הנרתיק ושלפוחית השתן למיקום האנטומי הנורמלי שלהם. ניתוח רובוטי זה יכול גם להתבצע אצל נשים שסבלו מצניחה של הנרתיק ולפעמים גם של המעיים, לאחר כריתת רחם קודמת.

ביצוע ניתוח זה נעשה גם בשיטה המסורתית של בטן פתוחה, אך הניתוח בשיטה הרובוטית ימנע את הצורך בחתך בטני. נשים שעברו הליך זה בניתוח רובוטי מסוגלות לחוות התאוששות פחות כואבת עם חזרה מהירה באופן משמעותי לפעילות רגילה לעומת ניתוח פתוח.

כירורגיה רובוטית בגינקולוגיה – מחלות ממאירות

מגוון רחב של סוגי סרטן יכול להשפיע על מערכת הרבייה של האישה, אשר מורכבת מהרחם, הנרתיק, השחלות והחצוצרות. הסוגים הנפוצים ביותר הם סרטן צוואר הרחם, רירית הרחם (רחם) וסרטן השחלות.

הסוג המסוים של הסרטן, והתקדמות המחלה, יקבעו את אפשרויות הטיפול הזמינות למטופלת. לנשים עם סרטן, לעיתים קרובות כבר בשלב מוקדם מוצע לעבור ניתוח להסרת הרחם. בהליך זה, הרופא יכול גם להסיר את השחלות, החצוצרות ו / או בלוטות הלימפה.

אבחנה של גידול גיניקולוגי ממאיר, לא תמיד מחייבת ניתוח פתוח גדול כמו בעבר. חלק מהפרוצדורות הכירורגיות הנרחבות והמסובכות הדרושות יכולות כעת להתבצע בסיוע הרובוט באותה יעילות, תוך צמצום התחלואה לאחר הניתוח והחשת ההחלמה, ללא פשרה אונקולוגית.

כריתת רחם רובוטית

במקרים של סרטן גינקולוגי כגון סרטן הרחם או צוואר הרחם, כריתת רחם עשויה להיות האופציה הטיפולית הטובה ביותר. הסוג של כריתת רחם יהיה תלוי בהיסטוריה הרפואית והבריאותית של המטופלת, כמו גם בהיקפו של הגידול הסרטני. כריתת רחם מסורתית לסרטן הגינקולוגי המבוצעת באמצעות ניתוח בטן פתוח, דורשת פעמים רבות חתך אנכי ארוך (מעצם הערווה עד מעל לטבור). כריתת רחם בבטן פתוחה כרוכה כמעט תמיד בכאב לאחר הניתוח, וכוללת מתן תרופות, סיכון לזיהום ואובדן דם משמעותי במהלך ניתוח. לאחר הניתוח, החלמה ארוכה (בדרך כלל 6 שבועות) היא הכרחית. בנוסף, חולות רבות אינן מרוצות מהצלקת שהותיר החתך הניתוחי.

הניתוח בשיטה הרובוטית ימנע את הצורך בחתך בטני. נשים שעברו הליך זה בניתוח רובוטי מסוגלות לחוות התאוששות פחות כואבת עם חזרה מהירה באופן משמעותי לפעילות רגילה לעומת ניתוח פתוח וכאמור באותה יעילות וללא פשרה אונקולוגית.

א. ניתוח רובוטי לסרטן רירית הרחם

הטיפול הכירורגי בסיוע רובוט לטיפול בסרטן רירית הרחם, כולל כריתת רחם רובוטית (הכוללת הסרה של הרחם וצוואר הרחם) יחד עם הוצאת שחלות וחצוצרות דו צדדית רובוטית וכן וסדרה של דגימת רקמות (בלוטות לימפה ולעתים אף אומנטום) כדי לאמוד את היקף המחלה. אלה הם צעדי מפתח המשמשים כדי להנחות כימותרפיה או קרינה לאחר הניתוח.

צעדים אלה, הם קריטיים שכן הם מאפשרים לאונקולוג לקבוע את היקף הסרטן, ולקבל את ההחלטות על הטיפול הכימותרפי והיבטים אחרים של הטיפול.

בכל העולם, מקובל הניתוח בסיוע רובוט ככלי ניתוחי מצוין לטיפול בסרטן רירית הרחם.

ב. ניתוח רובוטי לסרטן צוואר הרחם

בסרטן צוואר הרחם בשלב מוקדם ניתן לטפל באמצעות טיפול בהקרנות או הסרה כירורגית של הסרטן. הטיפול הכירורגי הדרוש למצב זה, הוא כריתת רחם רדיקלית, אשר כרוכה בהסרת הרחם, צוואר הרחם, רקמת החיבור של צוואר הרחם משני הצדדים ונרתיק עליון, בשילוב עם כריתת בלוטות לימפה אגניות (הסרה מלאה של בלוטות הלימפה באגן). במקרים בהם הגידול קטן והמטופלת רוצה לשמר את האפשרות להרות בעתיד, עשויה להיות אפשרית פרוצדורה רדיקאלית שבה כל האיברים הנ"ל מוסרים בניתוח, פרט לרחם. הבחירה באפשרות זו יכולה להיות מוכרעת רק לאחר דיון זהיר של המטופלת עם אונקו-גינקולוג.

הניתוח הרובוטי מתאים לשתי האופציות, הודות להדמיה המעולה של שדה ההפעלה, עובדה המשפרת את היכולת של המנתחים לבצע את החתכים הקפדניים הנדרשים בניתוחים אלה.

ג. ניתוח רובוטי לסרטן השחלות בשלב מוקדם

ניתוח בסיוע רובוט יכול לשמש גם לטיפול בסרטן השחלות. בשלב מוקדם, במקרים בהם הסרטן מוגבל לשחלות, הטיפול הסטנדרטי הוא כריתת רחם פשוטה רובוטית (הכוללת הסרה של הרחם וצוואר הרחם) יחד עם הוצאת חצוצרות וכריתה שחלות דו צדדית (הסרה כירורגית של שתי השחלות והחצוצרות). בנוסף, הפעולות הדרושות במהלך ניתוח לסרטן שחלה מוקדם הן: דגימת בלוטות לימפה מבלוטות הלימפה באגן והבטן, הסרה כירורגית של כיסוי השומן של הבטן, שטיפת הציפוי הפנימי של הבטן ולקיחת דגימת רקמה מרובה של ציפוי זה.

הרובוט מאפשר את ביצוע הפעולות הללו בבטחון רב וביעילות גבוהה מאד.

לסיכום:

מחלות רבות דורשות התערבות ניתוחית כדי להביא לריפוי או לכוון טיפול. מטרתנו כמנתחים היא לבצע את הפעולות הניתוחיות הדרושות בדיוק המרבי האפשרי, עם תופעות לוואי קטנות ככל האפשר ולאפשר למטופלות התאוששות מהירה ככל שניתן. התקדמות הטכנולוגיה אפשרה לבצע חלק גדול מהניתוחים בגישה זעיר פולשנית והטכנולוגיה הרובוטית מאפשרת לבצע ניתוחים זעיר פולשניים בדיוק רב יותר תוך ניצול היתרונות הגדולים של מערכת ממוחשבת ומתקדמת.

השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם