כירורגיה  לפרטומית

עם התפתחות הכירורגיה הלפרוסקופית, זעיר-פולשנית, יש לעיתים תחושה כי כירורגיה לפרטומית הולכת ונעלמת מן העולם. לא רק שמדובר בתחושה מוטעית, חשוב לוודא גם שכירורג שמבצע ניתוח מכל סוג שהוא, גם אם מלכתחילה מדובר בניתוח לפרסקופי, מיומן גם בביצוע הניתוחים הלפרטומיים.

ניתוח לפרטומי הוא ניתוח שכולל פתיחת חלל הבטן והוא מבוצע בהרדמה מלאה. אף על פי שבתור מטופלים היינו מעדיפים ניתוח שכולל רק חתכים קטנים ומאפשר זמן התאוששות קצר והחלמה מהירה, במילים אחרות, בתור חולים היינו אולי מעדיפים ניתוח לפרסופי, הדבר לא תמיד מתאפשר ולא תמיד יעיל. בחלק מהמקרים דווקא הניתוח הלפרטומי, הוא האופציה הכירורגית המועדפת. בראש ובראשונה, זה קורה במקרים בהם חשוב לכירורג לראות היטב את האזור המנותח ולא רק דרך עינית המכשור המוחדר לגוף. לכן במרבית המקרים של ניתוחים אונקולוגיים ברירת המחדל הוא ניתוח לפרטומי שמאפשר לכירורג התבוננות מיטבית על האזור המנותח. בפתיחה של חלל הבטן לכירורג יש אפשרות לראות גם את מצבם של האיברים הסמוכים, תהליכים פתולוגיים בהם, ממצאים שלא זוהו במהלך האבחון וכו'. כשיש חשיבות לניקוי מקסימאלי של האזור מתאים ממאירים, יש צורך לפתוח את אזור הניתוח בפני המנתח ולספק לו גישה ויזואלית מלאה לכל האיברים.

גם מבנה גופו של המטופל לא תמיד מאפשר ניתוח לפרוסקופי. כך, למשל, בנשים מלאות לעיתים יש בעיה לבצע ניתוחים לפרסקופיים, היות ושכבת שומן עבה מגבילה מאוד את המנתח ולעיתים הופכת את הניתוח באמצעות מכשור לבלתי אפשרית. במקרה הזה האופציה היחידה היא לפתוח את חלל הבטן ולאפשר לכירורג להגיע לאיבר הזקוק לניתוח.

כמעט כל הניתוחים הדחופים מבוצעים גם הם בשיטה הפתוחה. גישה לפרסקופית דורשת יותר זמן, וכשנשקפת סכנה לחייו של המטופל ויש צורך בנקיטת פעולה מידית, לרוב אין אפשרות להכין ולבצע ניתוח לפרסקופי. במקרה הזה הבחירה היא לבצע בצורה מהירה את פתיחת חלל הבטן ולקבל גישה מידית לאזור הפגוע. גם במקרה של סיבוך בניתוח לפרסקופי, לרוב בוחר הכירורג לעבור לגישה הפתוחה, לפתוח את חלל הבטן, לאמוד את היקף הנזק ולתקן אותו בצורה מהירה ובגישה ישירה. זוהי גם אחת הסיבות לחשיבות בחירת רופא שמיומן הן בשיטה הלפרסקופית, והן בשיטה הלפרטומית, היות ולא ניתן לחזות מראש סיבוכים שונים ונדירים, וכל מטופל היה רוצה לדעת שהמנתח שלו מסוגל להשלים את הניתוח בכל גישה שבה יצטרך לנקוט על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

עם התפתחות המכשור הלפרסקופי גדל מגוון הניתוחים שניתן לבצע באמצעות הגישה זעיר-פולשנית. כירורג מיומן ומנוסה שמצויד במכשור המתקדם ביותר מסוגל לבצע בשיטה לפרסקופית גם ניתוחים שעד לא מזמן נחשבו ניתוחים לפרטומיים בלבד. יחד עם זאת, כפי שכבר צוין, חשוב לוודא שהמנתח מסוגל בעת הצורך לעבור משיטה לפרסקופית לשיטה הלפרטומית ולסיים את הניתוח גם בגישה הפתוחה, היות ובחלק מהמקרים זו הדרך היחידה להשלים את הניתוח ללא סיבוכים וללא צורך בהתערבויות כירורגיות חוזרות.

הרופאים הכירורגים של "איה מדיקל" צברו ניסיון רב בביצוע כל סוגי הניתוחים, לפרסקופיים ולפרטומיים כאחד. מיומנותם מאפשרת להתאים את סוג הניתוח הטוב ביותר לכל מטופלת ולבצע אותו על הצד הטוב ביותר, וזאת על מנת להבטיח את התוצאה האופטימאלית לבריאות האישה.

השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם