כיצד הגיל משפיע על ההריון?

האם גם אמא שלך נוהגת לומר לך כי “כשאני הייתי בגילך כבר הייתי נשואה עם שלושה ילדים”?

ד”ר קובי כהן מומחה ברפואת נשים וכירורגיה גינקולוגית במכבי ומנהל מרכז לרפואת נשים “איה-מדיקל” בבית חולים אסותא.

היום, שלא כמו בעבר, האופציות של נשים התרחבו. נשים כבר לא ממהרות, אם בכלל, להקים משפחה בגיל 20. רבות לוקחות את הזמן לפתח קריירה, לימודים ולהנות עם בן זוג בלי מחויבות של משפחה וילדים. יחד עם זאת, אנו שומעות שוב ושוב אזהרות שככל שהגיל עולה כך הפוריות יורדת. האם יש גיל להריון?
“היכולת של האישה להרות יורדת באופן הדרגתי עם הגיל” מסביר ד”ר כהן. “כ-40% מהנשים מעל גיל 35 לא מסוגלות להרות כלל. באופן כללי, קיימים תיאורים בודדים של הריונות מעל גיל 47 “.

עולות בגיל יורדות בפוריות

ישנן מספר סיבות לכך שככל שהגיל עולה יורדת רמת פוריות האישה. המרכזית שביניהן קשורה לעובדה שאישה נולדת עם מספר קבוע של ביציות, ומלאי הביציות הזה יורד במהלך חייה, כאשר בכל מחזור “מבוזבזים” כמויות רבות של ביציות. בנוסף, קיים הרס של הביציות כתוצאה מההשפעה הסביבתית במהלך חיי האישה כגון הקרנות, זיהום אוויר או תזונה לקויה. כמו כן, יש השפעה של מחלות מין כמו כלימידיה ומיקופלזמה, הגורמות להרס של מערכת הרבייה.יש לציין כי גיל האב אינו משפיע על הפוריות והסיכוי למומים מולדים.

בדיקות לזיהוי מומים מולדים

כדי לבדוק מומים מולדים מבצעים בדיקות כרומוזומליות, כגון: בדיקת סיסי שליה, בדיקת דם עוברי, (לאחרונה מפתחים גם שיטות בהן ניתן למצוא תאים עובריים בבדיקת דם אצל האם ובידודם), ובדיקות מי שפיר. בדיקת מי שפיר נעשית סביב השבוע ה16-20 (כאשר יש חשד לזיהום בוירוס הנקרא CMV מחכים לשבוע 22). הבדיקה מבוצעת ע”י דקירה תחת אולטראסאונד. לאחר וידוי חדירת המחט, שואבים נוזל ושולחים אותו לתרבית תאים. הסיכוי להפלה כתוצאה מבדיקת מי שפיר הוא 0.3%. על כן, ומכיוון שמגיל 35 הסיכון למומים כרומוזומיים הוא 1 מ-300 נבחר גיל זה כיעד לבדיקה.

בדיקות כרומוזומיות מאשרות את הקשר בין הפרעות כרומוזמליות לעליה בגיל האם. בנוסף, עם עליה בגיל, יש עליה בשיעור המומים המולדים שאינם כרומוזומלים, כגון מומים מולדים במערכת העצבים, חיך שסוע וריבוי אצבעות. לכן, בנוסף לבדיקת הכרומוזומים, יש לבצע סקירת מערכות מדודקת מאוד.

יש לי דרך לדעת לפני ההפריה מה הסיכוי שיתרחשו מומים מולדים?

לגבי מומים מולדים לפני הפריה, ניתן לצפות לכך במקרים האישה נשאית של מחלות גנטיות, על כן חשוב לבצע את הבדיקות הגנטיות הרלוונטיות. ככלל, לא ניתן לדעת לפני ההריון האם הביציות של האישה תקינות. נעשים מחקרים בהם מנסים לקחת ביופסיה משחלות תוך כדי שימוש באמצעי ההדמיה, כדי לבטא תקינות של ביציות, אבל הבעיה היא שלעולם אין לדעת איזה ביציות יופרו.

גיל והפלה

לעליה בגיל קשר ישיר להפלות ספוטנטיות. למעשה, קיימת עליה של 50% בשיעור ההפלות במעבר בין גיל 20 לגיל 30 ועליה של פי 2 עד פי 4 בין גיל 20 ל-40. רוב ההפלות קשורות למומים בכרומוזומים הנובעים מהגיל.
גם כאן הסיבות מגוונות. עם עליה בגיל האישה, עלולים להתפתח סיבוכים, כגון: שיעור גבוה של עוברים קטנים וגדולים, רעלת הריון, מקרים רבים של סכרת הריונית, יותר דימומים הנובעים משליית פתח, שיעור גבוה של ניתוחים קיסריים וגם שכיחות יתר של לידת פגים בנשים מבוגרות. מדובר בעליה מ-8% ל14% בגיל 37-40.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט