כאבי מחזור חזקים מהרגיל

נשים רבות סובלות מכאבים בדרגה כזאת או אחרת בזמן המחזור. הכאבים הם בעיקר באזור הבטן והגב כאשר הם עשויים להקרין גם על הרגליים ולהיות מלווים בכאב ראש ומיגרנות קלים עד חמורים, בחילות, סחרחורות וגם פעילות יתר של מערכת העיכול. במיוחד בקרב נשים צעירות התופעה ניכרת יותר בשל חוסר האיזון ההורמונאלי שעדיין קיים אצלן.

הגורם הישיר לכאבי מחזור חזקים

בזמן המחזור החודשי מפרישים התאים אשר מצפים את הרחם הורמון הנקרא פרוסטגלנדין. זהו הורמון שאף מופרש בזמן הלידה וניתן באופן מלאכותי במצב בו רוצים לזרז לידה או לבצע הפסקת הריון בשלב מאוחר. הפרוסטגלנדין גורם לכיווץ של הרחם ומכאן נובעים כאבי המחזור. כאשר ישנה הפרשת יתר של ההורמון או כאשר ישנה רגישות יתר אליו הכאבים מורגשים ביתר שאת עד כמעט השבתה באותם ימים.

סיבות נוספות לכאבי מחזור חזקים

בזמן המחזור החודשי מפרישים התאים אשר מצפים את הרחם הורמון הנקרא פרוסטגלנדין. זהו הורמון שאף מופרש בזמן הלידה וניתן באופן מלאכותי במצב בו רוצים לזרז לידה או לבצע הפסקת הריון בשלב מאוחר. הפרוסטגלנדין גורם לכיווץ של הרחם ומכאן נובעים כאבי המחזור. כאשר ישנה הפרשת יתר של ההורמון או כאשר ישנה רגישות יתר אליו הכאבים מורגשים ביתר שאת עד כמעט השבתה באותם ימים.

כאבי מחזור חזקים

סיבות נוספות לכאבי מחזור חזקים

ישנן סיבות נוספות שיכולות לגרום לתופעה שלא באופן הרגיל, כלומר לא רק בשל הפרשת הפרוסטגלנדין. כאבים אלה נקראים כאבי מחזור משניים בשל העובדה שהם נובעים מבעיה גופנית כלשהי.
אנדומטריוזיס: אנדומטריוזיס קשורה בנוכחות מוקדים של רירית הרחם (שבאופן רגיל מרפדת את חלל הרחם) באזורים כמו איברי האגן או איברים מרוחקים יותר בחלל הבטן כמו שלפוחית השתן, איברי מערכת העיכול ואפילו בריאות. הימצאות תאי רירית הרחם במקומות הלא נכונים גורמת לדימומים (בדומה למתרחש בזמן וסת) ומביאה להיווצרותה של דלקת. ברוב המקרים מצליחה מערכת החיסון למנוע דלקת זו אך כאשר מערכת החיסון אינה בשיאה מתפתחים התאים ויוצרים דלקת והידבקויות תוך-ביטניות. האנדומטריוזיס גורם כאמור לכאבי מחזור קשים, לדימום חזק וגם לכאבי מחזור שאינם בתקופת המחזור החודשי. הסיבוכים העיקריים הקשורים באנדומטריוזיס הם הפרעות פריון והתפתחות ציסטות שחלתיות המצריכות ניתוח לעיתים קרובות. גידולים שפירים ברחם: גידולים שפירים ברחם כמו פוליפים או שרירנים יכולים לגרום לכאבי מחזור קשים. שימוש בהתקן תוך רחמי: לעיתים השימוש בהתקן תוך רחמי ממשיך לגרום לכאבים גם לאחר תקופת ההסתגלות והתמקמותו בתוך הרחם. אם הדבר אכן כך יתכן שיהיה צורך להסיר את ההתקן.
גידולים שפירים ברחם: גידולים שפירים ברחם כמו פוליפים או שרירנים יכולים לגרום לכאבי מחזור קשים.
שימוש בהתקן תוך רחמי: לעיתים השימוש בהתקן תוך רחמי ממשיך לגרום לכאבים גם לאחר תקופת ההסתגלות והתמקמותו בתוך הרחם. אם הדבר אכן כך יתכן שיהיה צורך להסיר את ההתקן.

הטיפול בכאבי מחזור

כאשר מדובר על כאבי מחזור הנובעים מאנדומטריוזיס, הטיפול הניתן הוא בעזרת תרופות נוגדות כאבים, בעזרת גלולות נגד הריון המדכאות את הפרשת ההורמונים והשפעתם על רירית הרחם וכך מפחיתות את הדימום ואת הכאבים. שימוש בהתקן תוך רחמי המפריש הורמונים הוכח כיעיל בעצירת האנדומטריוזיס והקלה על התסמינים. במקרים אחרים ניתן בעזרת ניתוח לפרוסקופי להסיר את מוקדי האנדומטריוזיס. טיפול זה הוא נדיר יותר ולרוב הטיפולים מתחילים בתרופת נגד כאבים או גלולות נגד הריון.

הטיפול נגד כאבי מחזור על פי הרפואה הסינית

רפואה סינית ידועה בכך שהיא מטפלת בשורש הבעיה ולא בסימפטום. על פי הרפואה הסינית כאבי מחזור חזקים נובעים מתקיעות בזרימת הדם ואנרגיית הגוף (צ'י). הרפואה הסינית ממליצה על שינויי תזונה בעקבות כאבי מחזור חזקים. על פיה צמצום באכילת מוצרי חלב דוגמת גבינות וגלידות יחד עם צמצום מזון מטוגן והגברה בצריכתן של חומצות שומן חיוניות כמו אומגה 3 ומינרלים כמו אבץ וסידן יצמצמו את כאבי המחזור באופן ניכר. גם דיקור סיני ושימוש בצמחי מרפא מסוימים יכולים להקל על התופעה.
כאבי מחזור חזקים אינם תענוג לאף אחת, במיוחד כאשר הם מלווים בדימום קשה וכאבים גם בין מחזור חודשי אחד לאחר. כדאי להיבדק על מנת לברר האם הכאבים אינם נובעים מסיבה כלשהי או האם הם נגרמים מסיבות כמו אנדומטריוזיס או זיהום כלשהו והאם ישנה דרך טיפול.

באיה מדיקל מתייחסים לכאבי מחזור כהפרעה רב-סיבתית ולכן הגישה האבחונית והטיפולית היא רחבה וכוללת היבטי טיפול שונים – רפואיים והוליסטיים. רופאי המרכז מיומנים במגוון הטיפולים התרופתיים והניתוחיים בצד טיפולים אלטרנטיביים לטיפול יעיל בהפרעה זו.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם