טיפול בדליפת השתן בהזרקות בלקמיד

דליפת שתן במאמץ מעיקה על חייהן של נשים רבות בארץ ובעולם. כ-20% מהנשים סובלות מאי-שליטה במתן השתן. לרוב הבעיה מתפתחת אחרי גיל 45, אך בחלק לא מבוטל מהמקרים היא מתפתחת גם בגיל צעיר יותר. מדובר בבעיה נפוצה ומציקה ביותר שגורמת לנשים רבות לחוש בושה ותסכול, להימנע לצאת מהבית ולהגיע לאירועים חברתיים.

מה מאפיין דליפת שתן במאמץ?

אם האישה סובלת מבריחת שתן כתוצאה משיעול, מאמץ פיזי קטן, ריצה, צחוק, התכופפות וכו’, אך לא חשה בתסמינים האלה במנוחה, ניתן לדבר על דליפת שתן במאמץ.

מאמצים קטנים כאלה, שהם חלק בלתי נפרד מחיי היום-יום שלנו גורמים לעלייה בלחץ התוך-בטני ובריחת שתן.

הזרקת בלקמיד

גורמי סיכון להתפתחות דליפת שתן במאמץ

  • חולשה של רצפת האגן
  • לידות טראומטיות ולידות מכשירניות
  • לידות מרובות ולידות של עוברים גדולים
  • בקע בבטן

הטיפול

לאחר אבחון הבעיה, ישנם מספר פתרונות אפשריים. בשלב הראשון האישה יכולה לבצע תרגילים לצורך אימון וחיזוק השרירים באזור. אם מדובר בבעיה בשלב מתקדם וחמור יותר, עד כה הפתרון היחיד היה ניתוח TVT, שבמהלכו הוחדר אל מתחת לשופכה סרט סינטטי שתמך בשופכה בזמן עליית הלחץ התוך-בטני ובכך מנע בריחת שתן. מדובר בניתוח שהוכיח את יעילותו, אך יחד עם זאת כמו כל ניתוח גרם לרתיעה לא מבוטלת בקרב המטופלות. מה גם שהבעיה של דליפת שתן במאמץ לפעמים חוזרת, ולפיכך נוצר צורך בניתוח חוזר.

 

הטיפול החדשני ויעיל מאוד בבעיה הוא טיפול בהזרקות בלקמיד. בלקמיד הוא חומר על בסיס מים שנפוץ מאוד בתחום הקוסמטיקה, אך לפני 10 שנים הגיע גם לתחום הגינקולוגיה. מדובר בחומר שלא גורם לאלרגיה, לא נודד ולא נמס, אך שהשימוש בו מבטיח תוצאות לטווח ארוך.

 

שימוש בהזרקות בלקמיד מאפשר לפתור את בעיית דליפת שתן במאמץ ללא ניתוח וללא חתכים. במהלך הטיפול מזריק הרופא כמויות מזעריות של החומר סביב צינור השתן – השופכה. הפעולה מתבצעת בהנחיית אנדוסקופ ייעודי על מנת להבטיח את הדיוק המקסימאלי. החומר המוזרק גורם להצרת השופכה ובכך נמנעת בריחת השתן. אחוזי היעילות של הפעולה עומדים על כ-90%, והיא מתאימה כמעט לכל הנשים: צעירות, מבוגרות, נשים בהריון, נשים שלא יכולות לעבור ניתוח מסיבות בריאותיות או חוששות מאוד מהניתוח. הפעולה מבוצעת בהרדמה וההתאוששות ממנה מהירה, כמו גם חזרה לשגרת היום. במקרים מסוימים יש צורך באשפוז של יום אחד בלבד.

 

ד”ר אבישלום שרון, רופא גינקולוג בכיר שעובד במרכז “איה מדיקל” מתמחה בביצוע הזרקות בלקמיד ומסייע בהצלחה רבה לנשים רבות שסובלות מדליפת שתן במאמץ ורוצות להימנע מניתוח.

 

 

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט