מאמרים נוספים

ורידים ברגליים

ורידים ברגליים – אפשר להימנע מניתוח

ורידים בולטים הם בעיה ורפואית ואסתטית שכיחה מאוד בקרב נשים וגברים.
30% מהאוכלוסייה, יסבלו בחייהם מאי ספיקת ורידים תופעה המוכרת יותר בשם ורידים ברגליים, ורידים בולטים או דליות. מדובר בתופעה הגורמת לכאבים וחשיפה לסיכונים משמעותיים.

המראה החיצוני של הורידים הבולטים הוא רק סימפטום למחלת אי ספיקה ורידית  הגורמת לסבל פיזי ולעתים אף מסוכנת. מחקרים מראים שחוסר המודעות לאפשרויות הטיפול  בנושא  דליות וורידים ברגליים גורמים לכך שרק כ-10% מהחולים בה  מטפלים באי ספיקה ורידית.  כאשר 90%  אינם מטפלים ונאלצים להימנע מחשיפת רגליים והתמודדות עם הכאבים הנגרמים עקב כך.

ורידים ברגליים

מהי הסיבה להיווצרות ורידים ברגליים?

ורידים מוגדלים ברגליים נוצרים בשל התופעה המוגדרת כאי ספיקה ורידית.  עקב שחיקה והיחלשות השסתומים בווריד הפנימי נוצרת  הצטברות של דם בוורידים. במצב רגיל שרירי הרגליים מתכווצים ומסייעים להזרמת הדם בוורידים מחלקי הגוף התחתונים בחזרה אל הלב, כנגד כוח הכבידה. השסתומים בוורידים אמורים לדאוג לכך שהדם יזרום בכיוון אחד בלבד למעלה. ככל שהגיל מתקדם או עקב רקע תורשתי או מחלה, השסתומים נחלשים וחלק מהדם דולף בחזרה אל הווריד ומצטבר בו.

בנוסף, היווצרות ורידים ברגליים יכולה להיגרם גם כתוצאה ממשקל עודף, בזמן הריון וכן בשל עמידה ממושכת או בעיות בריאותיות. כך שהבעיה אינה בהכרח תופעה המאפיינת גיל מבוגר כפי שנוטים לחשוב. עשויים להחמיר את התופעה שינויים הורמונאליים, או צריכה לאורך שנים של גלולות למניעת הריון ותרופות אחרות המכילות אסטרוגן. החסימה הוורידית גורמת לדליות וורידים  מוגדלים ברגליים, שצבעם הכחול או הכהה בולט מבעד לעור.

 מה הם התסמינים לוורידים ברגליים?

התסמינים העשויים להופיע  בדלקת בוורידי הרגליים הם רבים ומפורטים להלן: אכן מדובר בתסמינים  שאינם נעימים, אך הסכנה היא להתפתחות דלקת בווריד והיווצרות קריש דם שעשוי לגרום לתסחיף ריאתי.

 • כבדות ועייפות ברגליים
 • בצקות
 • גרד לא מוסבר
 • התכווצויות שרירים ליליות
 • כיבים ופצעים כרוניים
 • שינוי בצבעו של העור
 • כאבים במפרקים
 • התקשות העור
 • דלקת וריד
 • פקקת בווריד- היוצרות קריש
 • דימומים כתוצאה מהכיבים
 • זיהומים כתוצאה מהכיבים

מהו האבחון הנדרש במצבים של ורידים ברגליים?

כדי לאבחן את חומרת החסימה הוורידית יש לפנות לרופא מומחה לכלי דם. הרופא ימליץ כיצד להקל על התסמינים, למנוע סיבוכים ויציע הטיפולים המתאימים.

הבדיקה הפיזית אצל הרופא המומחה לכלי דם, תכלול בדיקה של הרגליים במנחים שונים. בדרך כלל המטופל יישלח לבדיקת אולטרה-סאונד דופלר כדי לבחון את זרימת הדם ולוודא שלא נוצרו קרישים.
ישנן מספר אופציות טיפוליות, כמובן לפי דרגת החומרה, החל מפעילות הליכה מוגברת, דרך גרביים אלסטיים מיוחדים שלוחצים על הרגל בדרגות שונות, ועד ניתוחים ופעולות זעיר פולשניות. טיפול באמצעות הגרביים, בעיקר מקלות על הסימפטומים ומונעות בצקות, אך אינן מעלימות את הורידים המוגדלים.

מה הם הטיפולים החדשניים בורידי הרגליים ?

בעבר מקובל היה לחשוב שבעיות ורידים ניתן לפתור רק באמצעות ניתוח, אך כיום יש מגוון רחב של טיפולים וטכנולוגיות חדשניות מתקדמות שמונעות  את הצורך בניתוח והתאוששות ממושכת, שלא תמיד פותרים את הבעיה.

קיימים שני סוגי טיפולים  שאינם כרוכים בניתוח לטיפול בוורידים מוגדלים ברגליים ובדליות על רקע בעיה בריאותית.

טיפולים בורידים ברגליים מבוססי אנרגיית חום לייזר

גלי רדיו וקיטור כלולים תחת קטגוריה זו. הטיפול למעשה שורף את הווריד. בשיטות אלו יש צורך בהזרקת חומר הרדמה מסביב לווריד. טיפולים אלו כרוכים בכאבים ובטראומה וכן בהתאוששות ארוכה יחסית, אך עם זאת השיטה אפקטיבית מאוד והסיכון לזיהום מאוד נדיר.

טיפולים בורידים ברגליים ללא חום

קבוצת טיפולים זו כוללת הזרקת קצף. ההזרקה כוללת שילוב של תרופה ייעודית עם גז. ישנן תופעות לוואי רבות לשיטה, כגון: פיגמנטציה, אירוע מוחי, בעיות נוירולוגיות וסיבוכים אחרים. אופציה נוספת ולא שגרתית שלא נבחנה לאורך זמן הנה הדבקה של הווריד עם דבק מגע. ההדבקה מתבצעת באמצעות החדרת הדבק עם קטטר. המוצר מאושר לשימוש באירופה ובארץ, אך עלול לגלום לאלרגיות. בנוסף אין בהירות לגבי הפרשתו של הדבק מהגוף

Clarivein טכנולוגיה חדשה לטיפול בדליות

קלריווין לטיפול בוורידים באמצעות מכשיר חדשני שאינו כרוך בהרדמה כללית או מקומית, וההתאוששות מהטיפול מיידית באישור הFDA .

כיצד מטפלים בורידים ברגליים באמצעות  טכנולוגיה חדשה Clarivein ?

מדובר בטכנולוגיה חדשנית וייחודית לטיפול רפואי ואסתטי בוורידים בולטים ובדליות באמצעות מכשיר הקלריווין. המכשיר מהווה תחליף זעיר פולשני לניתוח ולטיפול בלייזר או בגלי רדיו. הטיפול בעזרת מכשיר הקלריווין מתבצע ללא הרדמה, אשפוז, או מחטים וללא נזק לעצב או לעור. בשונה מהשימוש בטיפולים הרגילים בוורידי הרגליים בחדר הניתוח.

מדובר במערכת המבוססת על החדרת קטטר זעיר לווריד, הגורם לגירוי מכני של שכבת הדופן הפנימית של הווריד, באמצעות הזרקת חומר מטרש הסוגר את הווריד באופן מוחלט וגורמת להתכווצות הווריד. הטיפול מהיר תוך כ-30 דקות בלבד,  המטופלים חוזרים מיד בתום הטיפול לשגרת יומם.
יש לציין כי במרבית המקרים, הטיפול הינו הוא חד פעמי וכי אחוז ההצלחה בטיפול הוא מעל 95% ואחוז הסיבוכים הינו פחות מ 0.5%.

הטיפול משפר את התופעות הקשורות לוורידים כגון:

כאב, נפיחות, כבדות ובצקת. הטיפול משפר גם את המראה האסתטי של ורידים מפותלים ובולטים מתחת לעור.

עם זאת, חשוב לציין כי התוצאות אינן מיידיות, שטפי הדם נעלמים תוך מספר שבועות עד חודשים, ותחושת הכאב נעלמת לפי קצב ההחלמה אישי לכל מטופל.

ד”ר מיכאל טל פיתח בעת שהותו בארצות הברית בארה”ב כפרופסור חבר באוניברסיטת ייל, את מכשיר הקלריווין Clarivein
מאז השקת המכשיר ב-2009 טופלו בו יותר עשרות אלפים של מקרים בארץ ובעולם. קלריווין מאושר לטיפול בדליות הורידים על ידי ה-FDA מנהל המזון והתרופות האמריקאי.

 • חשוב להדגיש כי הטיפול היחיד במסגרת סל הבריאות הוא טיפול ניתוחי, ואילו הטיפולים שמתבצעים במרפאה הם בתשלום. עם זאת, כדאי לבדוק את זכויותיכם מול קופת חולים וחברות הביטוח.

במרכז רפואי איה מדיקל נערכים טיפולים רפואיים  לורידים ברגליים,  על ידי ד”ר מיכאל טל רופא בכיר, מומחה ובעל ניסיון רב בתחום כלי הדם והורידים, דר’ טל, מנוסה בכל השיטות הקיימות. המטופלת מאובחנת על ידי הרופא שמחליט מהי השיטה המתאימה ביותר למטופלת. כל זאת באמצעות יחס אישי ושרות מיטבי.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט