הפסקת הריון מאוחרת

הסיבות להפסקת הריון מאוחרת: לרוב הפסקת הריון מאוחרת נעשית בשל מום שהתגלה בעובר בסקירת המערכות המוקדמת שנעשית בשבוע ה- 14 או ה- 15 להריון. לעיתים נדירות יחסית מום שלא התגלה בסקירה המוקדמת מתגלה בסקירה המאוחרת שנעשית בשבוע ה-18 עד ה- 22 להריון. אז נעשית הפסקת ההריון המאוחרת בשלב המאוחר שלה שהוא כאמור לקראת שבוע 23. בחלק קטן יותר מהמקרים נעשית הפסקת ההריון בשל סיכון חייה של האישה מסיבות שונות. לעיתים נדירות עוד יותר מתרחשת ההפסקה בשל הריון שנבע מיחסי מין אסורים או גילוי עריות או מגיל מוקדם של האישה- גיל 17 ומטה כי הפסקות מסיבות אלה נעשות בתחילת ההריון ולא בשלבים אלה שלו.

שיטות לביצוע הפסקת הריון מאוחרת

ישנן מספר שיטות להפסקת הריון מאוחרת. לעיתים נעשה גם שילוב בין שיטות כמו בין טיפול תרופתי לבין הרחבה ופינוי (E&D) בכל מקרה מדובר על שיטות פולשניות יותר בשל גודל העובר. להלן כמה מן השיטות השכיחות לטיפול:
שימוש בעזרת תרופות מכווצות רחם: פרוסטגלנדינים הם חומרים הגורמים לזירוז של הבשלת צוואר הרחם והרחבתו. הם מביאים לכיווצים ברחם ולהתחלת תהליך דחיפתו של העובר החוצה. ביצוע הפסקת ההריון תוך הסתמכות על הפרוסטגלנדינים בלבד עשויה לגרום תופעות לוואי כמו בחילות, הקאות ושלשולים. לכן ישנו שילוב של פרוסטגלנדינים יחד עם מתן אוקסיטוצין- ההורמון אשר גורם להתכווצויות הרחם. כך פוחתות תופעות הלוואי הקשורות במערכת העיכול. בעיה אחרת שעלולה להתרחש היא אי פליטת השליה. הפתרון לכך הוא לרוב כירורגי. E&D: זוהי שיטת הפסקת הריון כירורגית שנחשבת נפוצה יחסית. לרוב היא מתבצעת בשילוב עם מתן פרוסטגלנדינים לפני כן אם מדובר על הריון בן עד 16 שבועות. מעבר ל- 16 שבועות יש צורך בהרחבה משמעותית יותר ולשם כך משתמשים בלמינריות. הלמינריה היא מעין צינור קטן העשוי מאצה ומוחדר לרחם. הוא סופח נוזלים וכך מביא להרחבת צוואר הרחם. לאחר הרחבה של צוואר הרחם והבשלתו נעשה ריקון הרחם באופן כירורגי.השיטה נחשבת לבטוחה יחסית ולכן בארה"ב היא נחשבת לשיטה המרכזית לביצוע הפסקות הריון מאוחרות. שיטת טיפול זו היא קצרה יחסית, ההתאוששות ממנה מהירה- האישה משתחררת מבית החולים לאחר מספר שעות במידה ולא נוצרו סיבוכים. עם זאת, על מנת להתבצע כהלכה השיטה דורשת מיומנות רבה. היסטרוטומיה או כריתת רחם: היסטרוטומיה היא למעשה ניתוח קיסרי ולכן כוללת את כל הסיבוכים או תופעות הלוואי שיכול ניתוח לכלול. שיטה זו היא נדירה ומשתמשים בה מחוסר ברירה. כריתת רחם נעשית גם היא במצבים קיצוניים מאוד בלבד.

סיבוכים שעלולים להתרחש בעקבות הפסקת הריון מאוחרת

כיוון שמדובר על הפסקתו של תהליך טבעי בעודו מתרחש מחד אך לאחר זמן משמעותי ולא בעוד התהליך באיבו מאידך, עלולים להיווצר סיבוכים. סיבוך אחד שעלול להיות הוא ניקובה של רקמת הרחם על ידי אחד המכשירים בהם נעשה שימוש. סיבוכים אחרים הם זיהומים או דימומים מוגברים. עם זאת, סיבוכים אלה הם נדירים יחסית ולרוב מתגלים בשלב מוקדם כך שניתן להם טיפול מיידי.

אין ספק כי הפסקת הריון בשלב מתקדם שלו כרוכה בלא מעט כאב, פיזי ונפשי כאחד. עם זאת, כאשר קיים מום חמור אצל העובר היא עדיפה לטובת חיי ההורים והעובר כאחד. לכן, העובדה כי קיימת אפשרות להפסקת ההריון באופן שאינו כרוך בפעולות קיצוניות ובסיכון גבוה היא מעודדת.

באיה מדיקל מבצעים הפסקות הריון מאוחרות עד שבוע 15 בשיטה "הרגילה", קרי ריקון כירורגי של הרחם בשאיבה. על מנת למזער את הסיכון לסיבוכים בשבוע כה מתקדם ננקטים צעדי זהירות כגון ריכוך צוואר הרחם באמצעות פרוסטגלנדינים מספר שעות טרם הפעולה הכירורגית, כיסוי אנטיביוטי נרחב וביצוע הפעולה תחת בקרה רציפה של אולטראסאונד לכל אורך התהליך.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם