היסטרוסקופיה

היסטרוסקופיה היא בדיקה גינקולוגית נפוצה מאוד שמאפשרת לרופא לראות את כל חלל הרחם ולזהות בעיות שלא אותרו בבדיקה ידנית ובבדיקת אולטרה סאונד רגילה. במהלך הבדיקה מחדיר הרופא דרך נרתיק של האישה סיב אופטי דק שבעזרתו הוא יכול לראות היטב את כל חלל הרחם, את רירית הרחם וכל ממצא פתולוגי שנמצא שם. במידת הצורך משולבת היסטרוסקופיה עם בדיקת ביופסיה, כלומר לקיחת דגימה מרקמה חשודה לבדיקת מעבדה. היסטרוסקופיה מאפשרת לבצע גם הליכים כירורגיים שונים, ובכך חוסכת במקרים רבים צורך בניתוח והחלמה ארוכה יותר.

היסטרוסקופיה אבחנתית

בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית כוללת רק התבוננות בחלל הרחם ללא ביצוע הליכים כירורגיים כלשהם. במהלך הבדיקה הרופא רואה אזורים שונים של חלל הרחם ובמידת הצורך יכול להגדיל את התמונה על מסך המחשב ולראות בדיוק רב את המתרחש באזורים שונים ברחם. הבדיקה מאפשרת לראות היטב את המבנה, המרקם, עובי, גודל ושאר פרמטרים של הרחם ולזהות תהליכים פתולוגיים בשלבים התחלתיים.

בשל היכולת הגבוה לזהות ממצאים פתולוגיים זעירים וקשים להדמיה, בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית מומלצת מאוד במקרים הבאים:

  • דימומים וסתיים או בין- וסתיים קשים
  • חשד למומים ברחם, כמו למשל מחיצה תוך רחמית או רחם דו-קרני
  • חשד לגושים כלשהם בחלל הרחם, כולל פוליפים זעירים, שרירנים או גידולים ממאירים
  • גופים זרים בחלל הרחם או שאריות של הריון אחרי לידה או הפלה
  • בעיות אי פריון, כולל ניסיונות הפריה כושלים
  • כאבים שונים, כולל כאבי אגן, כאבים אחרי קיום יחסי מין וכו’

 

בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית מומלצת מאוד גם לנשים שסובלות מבעיות עקרות, היות ובמהלך הבדיקה הרופא יכול לראות היטב את רירית הרחם, לאבחן את עובייה או לזהות, הידבקויות, צלקות ופגיעות שונות שעלולות לגרום לעקרות. בבדיקה עשויות להתגלות גם חסימות שונות שמונעות הריון.

היכולת הגבוהה של היסטרוסקופיה אבחנתית לזהות תהליכים פתולוגיים גם בשלבים מוקדמים מאוד עומדת בבסיס ההמלצה לכלול בדיקה זו כבדיקה שגרתית עבור נשים שנמצאות בקבוצות סיכון. כך, מומלץ לנשים עם סיפור משפחתי של סרטן הרחם, נשים שעוברות טיפולים הורמונליים שונים ונשים עם עודף משקל לעבור בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית פעם בפרק זמן קבוע, בהתאם להמלצות הרופא המטפל. נשים עם עודף משקל נכללות בקבוצת סיכון בגלל הפרשות אסטרוגן מוגברות ע”י רקמת השומן שעלולות להוביל להתפתחות גידולים ממאירים. היסטרוסקופיה אבחנתית אורכת דקות ספורות בלבד וניתן לבצעה ללא הרדמה או בהרדמה מקומית.

היסטרוסקופיה ניתוחית

יתרונה הגדול של שיטת ההיסטרוסקופיה גם ביכולות הטיפוליות שבה. באמצעות היסטרוסקופיה ניתן לא רק לאבחן ממצאים פתולוגיים שונים בחלל הרחם, אלא גם לטפל בחלק ניכר מהם ללא צורך בניתוח רחב. כאשר הרופא מבצע היסטרוסקופיה ניתוחית או משלב בין היסטרוסקופיה אבחונית לטיפולית, מוחדר לחלל הרחם יחד עם סיב אופטי גם מכשור כירורגי. כל התהליך מבוצע בגישה וגינאלית, כלומר דרך הנרתיק ולפיכך, אין צורך בביצוע חתכים בדופן הבטן.

היסטרוסקופיה ניתוחית מבוצעת בהרדמה מלאה ובמהלכה ניתן לכרות פוליפים, שרירנים, לתקן מחיצה רחמית לפתוח חסימות והידבקויות שונות, להוציא מחלל הרחם גופים זרים כמו התקן תוך רחמי או חוטים שנשארו לאחר ניתוח, להוציא שאריות הריון, לבצע טיפולים שונים ברירית הרחם ועוד.

לאחר ההיסטרוסקופיה המטופלת עשויה להרגיש כאבים והתכווצויות בבטן התחתונה. דימום קל יכול להופיע במשך מספר ימים לאחר ביצוע הפעולה. היסטרוסקופיה ניתוחית נמשכת כחצי שעה, בידיו של מנתח מיומן, אולם יכולה להימשך עד שעה. תהליך ההחלמה וההתאוששות מהיר מאוד, ולרוב משוחררת האישה לביתה כעבור שעתיים שלוש.

 

רופאי “איה מדיקל” צברו ניסיון רב בביצוע פעולות היסטרוסקופיות אבחוניות וניתוחיות. בעיות רבות שקשה היה למצוא את מקורן אובחנו וטופלו ע”י רופאי המרכז באמצעות  היסטרוסקופיה.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט