מאמרים נוספים

הידבקויות ברחם

הידבקויות הן אחד הסיבוכים המאוד נפוצים של הניתוחים בחלל הבטן, נשים רבות לא מודעות להם כלל. במהלך כל ניתוח הרופא המנתח באופן בלתי נמנע פוגע בקרום העדין שעוטף את רוב איברי הבטן, שנקרא גם קרום הצפק. תפקידו של קרום הצפק הוא להפריד בין האיברים השונים ובין לולאות המעיים. במהלך תהליך הריפוי של קרום הצפק, בימים הראשונים שאחרי הניתוח, נוצרת רקמה סיבית, והיא עלולה להדביק את האיברים שאמורים היו להיות מופרדים זה מזה.

הידבקויות ברחם

ההשלכות הבריאותיות של היווצרות ההידבקויות

לא ניתן לחזות מראש את הנזק שייגרם מהידבקויות. בחלק ניכר מהמקרים הנשים לא מודעות כלל להידבקויות ולא מרגישות כל הפרעה. אך במקרים רבים נשים סובלות מפגיעה משמעותית בבריאותן שבאה לידי ביטוי:

  • כאבים. לעיתים מדובר בכאב נסבל, אך בחלק מהמקרים מדובר בכאבים כרוניים מתמשכים
  • חסימת מעי
  • בעיות פריון. ההידבקויות עלולות לחסום את המעבר מהשחלה לחצוצרה ומשם לחלל הרחם. לעיתים ניתן להסיר את החסימה שנוצרה אשר מונעת היריון רק בהתערבות כירורגית.

גורמים להידבקויות

הגורם החשוב ביותר להיווצרות ההידבקויות הוא ניתוחים. כל התערבות כירורגית בחלל הבטן עשויה לגרום להידבקויות, כולל מגוון ניתוחים גינקולוגיים, כמו למשל הסרת ציסטות מהשחלות, הסרת שרירנים וכו’. יש הטוענים שאחוז הנשים שסובלות מהידבקויות בעקבות ניתוחים בחלל הבטן מגיע ל-60% ואפילו 80%. כמובן, רב המקרים הם מקרים קלים שלא פוגעים בשגרת חייה של האישה. ניתוחים חוזרים מגבירים את הסיכוי להידבקויות בכלל והידבקויות חמורות בפרט.

לידה בניתוח קיסרי מהווה גורם סיכון מאוד משמעותי, היות וכבר אחרי הניתוח הקיסרי הראשון הסיכון להידבקויות עומד על 40%. חשוב לדעת שכמחצית מהיולדות שילדו בפעם הראשונה באמצעות ניתוח קיסרי, גם בפעם השנייה יולדות בניתוח קיסרי, וניתוח קיסרי חוזר מביא להידבקויות ב-80%-85% מהמקרים.

גם אנדומטריוזיס נחשב לגורם סיכון בכל הקשור להידבקויות. כ-10% מהנשים סובלות מאנדומטריוזיס, כלומר הימצאות רקמת רירית הרחם מחוץ לחלל הרחם. הרירית מגיעה לאיברים שונים באזור האגן: השחלות, החצוצרות, צפק האגן ואפילו מעיים, ועלולה לגרום להיווצרות הידבקויות.

דרכים למניעת הידבקויות בחלל הבטן

אין דרך למנוע לחלוטין את סכנת ההידבקויות, אך ישנם דברים שמאפשרים לצמצם בצורה ניכרת את הסיכוי להיווצרותן.

  • ניתוחים זעיר פולשניים. לא את כל הניתוחים אפשר לבצע בצורה לפרסקופית, בוודאי שאי אפשר לעשות כך ניתוח קיסרי למשל, אך במקרים בהם ניתן לבחור באופציה זעיר פולשנית, חשוב לקחת בחשבון את העובדה שגישה ניתוחית זו גורמת לפחות הידבקויות.
  • חשוב להסביר לאישה שבוחרת בניתוח קיסרי אלקטיבי, כלומר לא מהסיבות הרפואיות, גם את סכנת ההידבקויות, על מנת שתהיה מודעת לסיבוך אפשרי זה על כל השלכותיו, ותקבל החלטה מושכלת.
  • ישנם שני תכשירים שמפחיתים את הסיכון להידבקויות במהלך הניתוחים הגינקולוגיים והכירורגיים בחלל הבטן. התכשיר בשם “אדפט” הוא נוזל שקוף על בסיס פולימר מתכלה של גלוקוז, שמשתמשים בו לשטיפת האיברים הפנימיים במהלך הניתוח. לאחר הניתוח נשאר בגוף המטופלת כליטר מהנוזל הזה, שמופרש מהגוף עם השתן כעבור מספר ימים. אך מיד לאחר הניתוח עלול התכשיר לגרום לבצקות בדופן הבטן. ג’ל “אינטרקוט” ורשת נספגת “אינטרסיד” גם הם מפחיתים את הסיכון להידבקויות במידה והושארו בחלל הבטן לאחר הניתוח. הם אינם גורמים לבצקות ונספגים בגוף כעבור 28 ימים.

במרכז “איה מדיקל”, גניקולוגים וכירורגים המובילים בארץ בתחומם, הבדיקות והטיפולים נערכים באמצעות המכשור המתקדם ביותר עם שרות אדיב ויחס אישי.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט