הזרקות בוטוקס למניעת דליפת שתן

דליפת שתן הינה בעיה הפוגעת קשות באיכות חייהן של נשים רבות. מעריכים כי לפחות 33% מהנשים סובלות מרמה זו או אחרת של דליפת שתן. דליפת שתן יכולה להיגרם ממספר סיבות כאשר הנפוצות שבהן: דליפת שתן במאמץ ( צחוק, שיעול, עיטוש, קפיצה, ריצה, הרמת משאות וכד”) . בעיה נפוצה אחרת הינה שלפוחית בלתי יציבה (OVERACTIVE BLADDER) או בלשון העממית- “שלפוחית רגיזה”, מדובר  באחד או יותר  מהתסמינים הבאים: תכיפות  במתן שתן, דחיפות במתן שתן, קימה תכופה בלילה למתן שתן, קושי להתאפק ולהחזיק שתן. ברוב המקרים אין מוצאים סיבה רפואית לבעיה.

. בחלק מהמקרים  “שלפוחית רגיזה “היא חלק מתסמינים של מחלה אחרת דוגמת טרשת נפוצה, פרקינסון, השלכות של שבץ מוחי ומחלות נוירולוגיות אחרות. בפועל מדובר במצב שגורם לחולה לבנות את סדר יומו סביב היכולת לגשת בכל רגע לשירותים, להימנע מנסיעות ארוכות ובילויים במקומות בהם אין שירותים קרובים, לקחת בכל תיק בגדים להחלפה ולעיתים גם פדים מיוחדים לספיגת השתן. במיוחד כאשר רוב הסובלים מהבעיה הן נשים הרגישות יותר למצבים כאלו. לא מדובר בבעיה רק של הגיל המבוגר שלפוחית רגיזה מאובחנת אצל כ-16% אחוזים מנשים  מעל גיל 18,   בנשים בגיל המעבר  הסטטיסטיקות כבר מדברות על ל-33%.ובקשישים במוסדות סיעודיים –  80-100%.

בשלבים התחלתיים של התופעה הרפואית, בדרך כלל מוצע שילוב של טיפול התנהגותי ותרגול שלפוחית השתן יחד עם טיפול תרופתי. שילוב של טיפולים אלו מפחית את עוצמת התסמינים בכ80-90%. התרופות מסייעות להפחתת הגירוי של התכיפות והדחיפות ובכך נפתרים חלק מתסמיני המחלה. מדובר בטיפול כרוני שאינו מרפא אלא מקל על התסמינים. לטיפול תרופתי שני חסרונות עיקריים: מטופלים רבים מתלוננים על תופעות לוואי של התכשירים האלה בעיקר: יובש בעיניים ובפה, עצירות ועוד. בעיה שניה שלא כל המטופלות מגיבות לטיפול התרופתי  או שכאלו שבעבר הגיבו לטיפול לאחר תרופה מסוימת הפסיקו להגיב..

במקרים של כישלון טיפול תרופתי, על המטופל והרופא לשקול אופציות  אחרות.

במרכז “איה מדיקל” ניתן להיעזר בשיטה נוספת חדשנית ויעילה מאוד לטיפול בשלפוחית שתן רגיזה:

הזרקת בוטוקס לשלפוחית השתן

הזרקת בוטוקס לשלפוחית השתן גורמת לחסימת החיבור עצב-שריר בשלפוחית  ובכך פותרת את הבעיה בכ-70%-80% מהמקרים. שלפוחית השתן ממשיכה לתפקד, אך התסמינים הלא נעימים כמו תדירות גבוהה של מתן השתן ודליפת שתן בלתי רצונית נעלמים.

הטיפול עצמו מבוצע בהרדמה מקומית בלבד או בטשטוש. באמצעות ציסטוסקופ המוחדר לדרכי השתן מוזרקים לשלפוחית השתן 20-30 מ”ל תכשיר על בסיסי בוטוקס. הטיפול עצמו אורך כ-30 דקות בלבד. לאחר מתן שתן עצמי משוחררת המטופלת הביתה כבר באותו היום. בשונה מאופציות פולשניות אחרות מדובר בהחלמה מהירה ביותר, תוצאות מהירות וסיכונים מעטים וזניחים שכוללים זיהום בדרכי השתן, הופעת דם בשתן ועיכוב במתן שתן עצמי שיכול להמשך עד שבועיים מיום הטיפול. הטיפול מתחיל להשפיע בין שבוע ל-3 שבועות מיום ההזרקה והתוצאה נשמרת למשך כ-10 חודשים. לאחר מכן ניתן לחזור על פעילות ההזרקה. מחקרים חדשים הראו אף כי אצל מטופלים שקיבלו הזרקות בוטוקס קבועות במשך מספר שנים יעילות ההזרקות עלתה עם השנים. יש לציין כי הטיפול בבוטוקס לשלפוחית רגיזה על רקע נוירולוגי נמצא בסל התרופות של קופות החולים.

היום חשוב לדעת שבמקרה של שלפוחית רגיזה, צורך תכוף במתן השתן ודליפת שתן הפוגעת באורח החיים יש פתרון יעיל. אחרי כישלון הטיפול התרופתי וההתנהגותי, אין צורך להתייאש ולהרים ידיים, ומומלץ לבדוק קודם את אפשרות הטיפול באמצעות בוטוקס. למומחי מרכז “איה מדיקל” יש ניסיון רב בטיפול בדליפת השתן באמצעות בוטוקס, ומתן שירות אדיב ומקצועי לכל מטופלת.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט