דלקות בנרתיק

מידע כללי

דלקת בנרתיק נגרמת כתוצאה מארבעה גורמים עיקריים: זיהום, שינויים הורמונליים (גיל מעבר, הריון, שימוש בגלולות), אלרגיה ומחלות אחרות (סכרת, פסוריאזיס, ליכן).
מחוללי הזיהום השכיחים ביותר הם חיידקים וגינוזיס בקטריאלית כ-40%, מפטרייה (קנדידה) כ-25% וטפיל (טריכומונאס) כ-20%.
בין התסמינים הלא נעימים: גרד, עקצוץ, כאב ביחסי מין, תחושת צריבה ואי נוחות והפרשות מרובות מהנרתיק שצבען וריחן שונה.
דלקת בנרתיק יכולה להיגרם ע"י חיי מין פעילים מאוד, ריבוי בני זוג, הריון, נטילת אנטיביוטיקה, שטיפות וגינליות, גיל מעבר ועוד. שימוש בשירותים ציבוריים אינו גורם להדבקה בזיהום נרתיקי.
בשל העובדה שהסממנים הקליניים הקלאסיים מאפיינים גם מחלות ותופעות אחרות כמו הרפס, פפילומה, אלרגיה, פסוריאזיס, זיהום בדרכי השתן ושינויים הורמונליים, רבות מן המטופלות ממשיכות לסבול מהדלקת, לאורך זמן ללא טיפול הולם.

מה שיעור התופעה באוכלוסיית הנשים בארץ ובעולם?

דלקות בנרתיק נפוצות מאוד. למעשה אין כמעט אישה שלא סבלה מדלקת, הידועה כסיבה השכיחה ביותר לפניה לרופא נשים.

אבחון וטיפול בדלקות נרתיקיות

הבסיס לאבחון מדויק של מחולל הדלקת הוא נטילת משטח ותרבית מהנרתיק על ידי רופא הנשים ושליחתם לבדיקת מעבדה. עם זאת, מחקרים מוכיחים, כי אחת משלוש נשים לא זוכה לאבחון מדויק של הדלקת. זאת משום שרופא הנשים נוהג לבסס, ברוב המקרים, את אבחנתו על מראה עיניים ועל ניסיונו. הרופא נמנע משליחת תרבית לבדיקת מעבדה שאורכת שלושה ימים, ולכן בחלק מהמקרים האישה תטופל בטיפול אינטואיטיבי ולא מתאים לפתרון הבעיה.

מהם טיפולים בדלקת נרתיקית?

תלוי במחולל הדלקת – טבליות לבליעה, נרות להחדרה לנרתיק, משחות וגינליות ואנטיביוטיקה במידת הצורך. חשוב לזכור שבהתאמה למחולל הדלקת או בדלקות עיקשות, יש מקום לשקול טיפול גם בבן הזוג.
בגיל המעבר ניתן להוסיף משחות או טבליות נרתיקיות המכילות הורמונים.

טיפים למניעה

יש להימנע מטבילה באמבט ג'קוזי, משטיפות נרתיקיות, משימוש בתחתוניות או פדים מבושמים. מומלצת לבישת תחתונים מכותנה. רצוי להשתמש בקונדום למניעת הדבקה במחוללי זיהום.
בילדות ונערות יש להקפיד התנהגות היגיינית נכונה בשירותים קרי ניגוב מקדימה אחורה.
מומלצת הפחתת סוכרים ופחמימות פשוטות מהתפריט התזונתי.
החומציות הטבעית של הנרתיק (pH בסביבות 4.0) מונעת שגשוג חיידקים. נוזל הזרע הוא בסיסי ומבטל את החומציות הטבעית של הנרתיק. שיקום חומציות הנרתיק לאחר יחסים אורך 8-10 שעות. זמן זה אף ארוך יותר לאחר פעילות מינית תכופה. במקרים אלה מומלצת נטילת פרוביוטיקה המכילה את חיידק הלקטובצילוס אצידופילוס המפריש חומצה ומגן בפני שגשוג חיידקים בנרתיק. שטיפת הנרתיק במים וחומץ תפוחים (כפית חומץ בספל מים) לשינוי חומציות הנרתיק שנויה במחלוקת. לא תמצאו רופאת נשים אחת המשתמשת בשיטה זו.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם