דליפת שתן אצל נשים

שכיחות דליפת השתן

נשים רבות סובלות מדליפת שתן אך חלק ניכר מהן מתביישות לדבר על הנושא ולא ניגשות לקבל טיפול. מדובר בבעיה שכיחה של בין 30% ל-40% מאוכלוסיית הנשים, הפוגעת מאוד באיכות חייהן. נשים שסובלות מבריחת שתן מספרות על הימנעות מאירועים חברתיים, מדווחות על צמצום משמעותי של כל הפעילות מחוץ לבית.

דליפת שתן

דליפת שתן גורמת פעמים רבות לפגיעה פיזית ורגשית לרבות פגיעה בדימוי העצמי ובביטחון העצמני של האישה ולחרדות ודיכאון. למרות שקיימת היום שורה ארוכה של טיפולים יעילים נשים רבות  מעדיפות להשתמש באמצעי ספיגה, לסבול מירידה באיכות החיים ונמנעות מהטיפול הרפואי בגלל  חוסר מודעות ומבוכה.

שכיחות תופעת דליפת השתן  ובריחת השתן עולה עם הגיל, אך לא רק הגיל מביא להתפתחות הבעיה. דליפת שתן יכולה להופיע גם כתוצאה ממחלות נוירולוגיות שונות, טראומות וניתוחים באזור האגן, הריונות ולידות. ישנה גם תופעה שנקראת פעילות יתר של השלפוחית (״שלפוחית רגיזה״), כאשר בריחת השתן קשורה לגירוי מוגבר של שריר השלפוחית.

כיצד נוצרת דליפת השתן?

במצב תקין השלפוחית השתן מתרוקנת בצורה נשלטת ורצונית. כאשר אנו חשים כי היא התמלאה, אנו מרוקנים אותה. הפגיעה ביכולת של השלפוחית לאגור את השתן גורמת לתלונות כגון: תכיפות בצורך למתן שתן, דחיפות המתבטא בצורך עז ומיידי למתן שתן, קימה תכופה בלילה למתן שתן, דליפת שתן. במקרים רבים מדובר בשילוב של תסמינים כגון: תכיפות במתן שתן ודליפת שתן עקב דחף שהאישה לא תספיק להגיע בזמן  לשירותים. כמו כן ישנם מצבים של בריחת שתן  במאמץ, כלומר תוך כדי מאמץ פיזי כגון שיעול, עיטוש, קפיצה, ריצה, הרמת משקל מתרחשת בריחת שתן.

מהן התלונות הנפוצות בדליפת שתן?

 • תכיפות במתן שתן כולל קימה תכופה בלילה
 • דחיפות למתן שתן עד כדי כך שהאישה לא מספיקה להגיע לשירותים
 • בריחת שתן במאמץ כולל בזמן צחוק ושיעול
 • דליפת שתן בריחת שתן בכל שעות היום ללא קשר לפעילות פיזית

נשים רבות סובלות ממספר תסמינים של דליפת שתן, והתופעות לרוב מחמירות עם הזמן והגיל.

מה הן הסיבות הרפואיות  לדליפת השתן?

 • סיבות נוירולוגיות

מחלות נוירולוגיות רבות גורמות לתופעה של דליפת שתן, כך למשל, מחלת פרקינסון, טרשת נפוצה ואלצהיימר. אך הבעיה הנוירולוגית לא חייבת להיות כללית, גם בעיות נוירולוגיות מקומיות, כלומר אלה הפוגעות בשלפוחית השתן בלבד, גורמות לדליפות השתן.

 • נזק לאיברי רצפת האגן

פגיעה ברקמות התומכות ברצפת האגן יכולה להיגרם על ידי מספר סיבות כגון: הזדקנות, מחסור באסטרוגן, לחץ המופעל על אזור האגן בעקבות הריונות ולידות, ניתוחים באזור האגן. כל אלה יכולים לגרום לנזק מצטבר, שבסופו של דבר גורם לדליפת שתן במאמץ כמו גם לצניחת אברי האגן.

 • גירוי יתר של שריר השלפוחית
 • בעיה זו נקראת גם “שלפוחית רגיזה”. מקורה הוא עצבי, ובמקרה הזה השריר של השלפוחית מופעל בצורה מוגברת, ללא קשר להתמלאות השלפוחית.
 • דליפת שתן כתוצאה של מילוי יתר

מתרחשת במילוי עודף של השלפוחית. נגרמת בשל בעיית עצבוב בשלפוחית השתן או במצב של חסימה בשלפוחית אשר בעקבות הדבר אינה מתרוקנת, כגון צניחת איברי האגן או לאחר ניתוח אגן. תופעה זו תיתכן גם לאחר לידה, כתוצאה מאלחוש אפידוראלי.

 • גורמים זמניים

גורמים זמניים אינם גורמים לבעיה עצמה, אך מייצרים תסמינים של בריחת שתן. הגורם הנפוץ ביותר הוא זיהום בדרכי השתן, תרופות משתנות ועצירות.

כיצד מאבחנים דליפת שתן?

לדליפת שתן ובריחת שתן מגוון סיבות שגורמות לבעיה. מומלץ וחשוב מאוד לבצע אבחון רפואי מקיף ומדוקדק במטרה  לאתר את הסיבות המדויקות להיווצרות דליפת השתן. כך אפשר להתאים את הטיפול המירבי לכל אישה. הבירור הנדרש כולל אחד או חלק מהבדיקות הבאות:

 • בדיקת דם
 • בדיקת שתן
 • מילוי יומן השתנה
 • בדיקה גינקולוגית
 • בדיקת אולטרסאונד
 • בדיקת ציסטוסקופיה לשלילת ממצאים לא תקינים בשלפוחית השתן
 • בדיקת אורודינמיקה לבדיקת תפקוד שלפוחית השתן ודרכי השתן

כיצד מטפלים בדליפת שתן?

 • טיפולי פיזיותרפיה

טיפולי פיזיותרפיה לחיזוק שרירי רצפת האגן יעילים מאוד בשלבים הראשונים של הבעיה. תרגילים אלה, במידה ומבוצעים אחרי לידה או ניתוח, יכולים גם למנוע את הופעת דליפת השתן ובריחת שתן. ניתן לשלב את הפיזיותרפיה עם טיפולי ביופידבק וטיפול התנהגותי.

 • טיפול תרופתי

טיפול תרופתי יכול לסייע ולהיות יעיל במיוחד במקרה של פעילות יתר של השלפוחית. התרופה מפחיתה את ההתכווצויות בלתי רצוניות של השלפוחית ובכך נמנעת הדליפה משלפוחית השתן.

 • ניתוח זעיר פולשני

ניתוח זעיר פולשני, יעיל ביותר לנשים עם דליפת שתן במאמץ. מדובר במתלה תת-שופכתי (TOT) , המושתל בניתוח זעיר פולשני המאפשר חזרה מהירה לחיים רגילים ושיפור משמעותי באיכות החיים. שיעורי ההצלחה של הניתוח זה הם כ 90%.

הזרקת בוטוקס הינה טיפול יעיל  הגורם להחלשת החיבור בין השריר לעצב, הטיפול מבוצע באמצעות מכשור ציסטוסקופ והזרקת בוטוקס. ההזרקה נערכת בהרדמה מקומית ומאפשרת  לפתור את בעיית דליפת השתן בין 70% ל80% מהמקרים.  הזרקת הבוטוקס משפרת את איכות החיים של נשים עם פעילות יתר של השלפוחית שלא מגיבות לטיפולים תרופתיים אחרים. הזרקת בוטוקס לשלפוחית השתן גורמת להרפיית שריר השלפוחית למשך תקופה ארוכה, כאשר השלפוחית חוזרת למצבה הקודם, ניתן לחזור על הטיפול.

הזרקת בלקמיד הינו חומר רפואי שמקורו מהתחום הקוסמטי. מדובר בטיפול חדשני לבעיית דליפת שתן במאמץ. החומר מוזרק סביב השופכה, וגורם להצרתה ומונע בריחת השתן. הזרקת בלקמיד נערכת  באמצעות אנדוסקופ  רפואי. הצלחת  הטיפול באמצעות הזרקת הבלקמיד עומדים על כ-90% ומשפר משמעותית את דליפת ובריחת השתן.

רופאי “איה מדיקל” מתמחים ובעלי ניסיון רב באבחון וטיפולים המתקדמים והחדשניים ביותר לפתרון של בעיית דליפת השתן ובריחת שתן. מומחי אורוגינקולוגיה של המרכז הרפואי איה מדיקל מעניקים יחס אישי וטיפול מקצועי לכל הנשים ומאפשרים להן לקבל את הטיפול המקצועי ביותר באמצעות המכשור המתקדם ביותר ובתנאים הנוחי מאוד.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט