המילה גידול מיד מעלה את סף הלחץ והחרדה, במיוחד כשמדובר בגידול בשחלה. הרי כולנו יודעים כמה מסוכן ואלים הוא סרטן השחלות. יחד עם זאת חשוב לציין, שגידולים בשחלה נפוצים מאוד, ורוב רובם של הגידולים בשחלות הם ציסטות וגידולים שפירים. הגידולים השפירים מופיעים גם אצל נשים בריאות, ללא סיבה ברורה. זהו גם מצב נפוץ מאוד במקרה של אנדומטריוזיס וטיפולי פוריות.

גידול שפיר בשחלה

מהו גידול שפיר בשחלה ומהי ההשפעה שלו

רוב מקרי הציסטה בשחלה הן ציסטות תפקודיות, הקשורות לפעילות הורמונלית של הגוף במהלך המחזור החודשי. ציסטות אלה לרוב לא גורמות לאי נוחות כלשהי, ונעלמות בעצמן כעבור מספר שבועות. יחד עם זאת, במקרים מסוימים ציסטות אלה יכולות לגרום לשינויים הורמונליים ומחזור חודשי לא סדיר, כאשר לא ברור מה קדם למה. במקרים כאלה, לעיתים מתן גלולות פותר את הבעיה.
גידולים שפירים אחרים בשחלה נוצרים בעקבות גידול לא תקין של התאים. גידולים אלה במקרים רבים גם שפירים. הם לא נעלמים בעצמם, בחלק ניכר מהמקרים אין להן תסמינים כלשהם, והם מתגלים במהלך בדיקה שגרתית או כתוצאה מכאבים בצד הנגוע.

התסמינים של ציסטה בשחלה

אין תסמינים מובהקים לנוכחות ציסטה בשחלה, ורוב הנשים לא יודעות כלל שיש להן גידול שפיר בשחלה עד שהבעיה מתבררת במהלך בדיקה שגרתית. בחלק מהמקרים הנשים מתלוננות על כאבים באזור הבטן התחתונה, תחושת מלאות ונפיחות, דימומים ומחזור לא סדיר, וכאבים במהלך קיום יחסי מין. המצאות הסימפטומים הללו לא מצביעים בצורה חד-משמעית על ציסטה בשחלה, ובכל מקרה של הופעתם חשוב לפנות לרופא נשים.

אבחון גידול שפיר בשחלה

ניתן לאבחן את הציסטה בשחלה במהלך בדיקה גינקולוגית רגילה אצל הרופא, על ידי מישוש השחלה המוגדלת. להשלמת האבחנה ובחינת גודלה של הציסטה הגינקולוג המומחה יבצע אולטרסאונד נרתיקי או וגינלי.

טיפול בציסטה בשחלה

רוב הציסטות והגידולים השפירים השכיחים בשחלה, אינם דורשים טיפול, אלא מעקב בלבד. ניתן להיעזר בגלולות למניעת היריון לטיפול בציסטות מסוימות.
במקרים חמורים יותר של ציסטות תפקודיות, במקרים שציסטה פוגעת בפריון וכך גם במקרה של ציסטה שפירה, או ציסטה עם כאבים, ניתן להסיר את הציסטה מהשחלה בעזרת ניתוח לפרוסקופי, בו מוציאים בעדינות את הגידול בלי לתת לו לפרוץ ובלי לגרום נזק לשחלה.
אף שציסטה בשחלה הינה גידול שפיר והיא לא מסכנת את האישה כמו גידול ממאיר, ישנם מצבים מסוימים שדורשים טיפול מידי והתערבות כירורגית דחופה. כך במקרים של פריצת ציסטה, שלרוב באה לידי ביטוי בכאבי בטן עזים, וגם במקרה של תסביב השחלה, רק ניתוח מידי יכול למנוע נזק לבריאות האישה בכלל ולשחלותיה בפרט.

רופאי “איה מדיקל” צברו ניסיון רב באבחון וטיפול בסוגים שונים של גידולים שפירים בשחלות. כל אישה שפונה למרכז זוכה ליחס אישי וטיפול מקצועי ואמין בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, תוך כדי אבחון ושילוב כל אמצעי ההדמיה הקיימים.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט