מאמרים נוספים

גורמים לבעיות פריון – אי כניסה להריון

רקע

גורמים לבעיות פריון

הפרעה בפוריות מוגדרת כחוסר יכולת להרות לאחר שנה של קיום יחסי מין סדירים ובלתי מוגנים, בנוכחות של מחזורי וסת סדירים. בעיות פוריות מוכרות בכ- 10-15% מהזוגות בגיל הפוריות. ייתכן אי פריון ראשוני בזוג שלא הצליח להרות מעולם או משני לאחר הריון שהסתיים בהפלה או בלידה.

מבין כלל הגורמים המשפיעים על הפוריות, ראוי לציין ולהדגיש את גיל האישה כגורם החשוב ביותר והמשמעותי ביותר מבחינת זיהוי הסיכון לבעיות פוריות ומבחינת הסיכוי להצלחה בטיפולי פוריות, כאשר סיכויי ההצלחה הטובים ביותר יתקבלו בנשים הצעירות מגיל 35 שנים.

1. הפרעות ביוץ

הפרעות ביוץ מהוות כ- 15-20% מהגורמים לבעיות פוריות. מיעוט ביוצים או חוסר ביוץ מוחלט עלולים להיגרם מסיבות שחלתיות (כמו בתסמונת השחלות הפוליציסטיות) או מסיבות הורמונאליות אחרות. ישנן דרכים שונות לקביעת קיום ביוץ כמו בדיקות דם לפרוגסטרון, מעקב זקיקים באולטרא סאונד או ערכות שתן ביתיות.

2. אי פריון מכני

כרבע ממקרי העקרות נגרמים על-ידי גורם מכני- חצוצרתי/אגני – המונע את המפגש של זרע-ביצית בגוף. בחלק מהמקרים, הפגיעה החצוצרתית קשה: חסימה קריבנית (פרוקסימלית) אשר לא נפתחה בצנתור, חסימה רחיקנית (דיסטלית) מלווה בפיברוזיס, התעבות הדופן והצטברות נוזל (hydrosalpinx). נשים הלוקות בתופעות אלה, וכן נשים אשר כבר עברו בעבד כירורגיה אגנית משקמת שלא הביאה לתוצאות הרצויות, מופנות כיום באופן ראשוני לטיפולי הפריה חוץ-גופית. זאת על רקע סיכויי ההצלחה הנמוכים של הטיפול הכירורגי (הנעים בין 30%-5%). בשנים האחרונות מקובל להציע לנשים הסובלות מהידרוסלפינקס (בעיקר זה הנצפה באולטראסאונד) כריתה או חסימה של החצוצרות.

3. אי פריון הגבר

בכמחצית מהמקרים בבעיות פוריות, מאבחנים בזוגות בעיית זרע כגורם יחיד או כגורם משותף. מדדי הזרע שאינם מאפשרים הריון בטיפולי הזרעה תוך רחמית ומחייבים מעבר להפריה חוץ גופית אינם חד משמעיים.

5. אנדומטריוזיס

באנדומטריוזיס ישנה רקמת רירית הרחם באיברים מחוץ לרחם- כמו בשחלות ובאגן האישה. במקרים רבים נגרמת באנדומטריוזיס בעיה מכנית, עקב יצירת הדבקויות באגן הגורמות הפרעה למנגנון של חריגת הביצית וקליטתה על-ידי החצוצרה. כמו כן נצפתה אצל נשים הלוקות באנדומטריוזיס הפרעה במנגנון הביוץ וירידה בכושר ההפריה של הביציות.

ניתן לקרוא עוד על אנדומטריוזיס כאן 

6. אי פריון בלתי מוסבר

כאשר כל הבדיקות שעבר זוג בלתי פורה לא הצביעו על ממצא חולני (זרע תקין בנוכחות ביוצים תקינים ושלילת הפרעה מכנית), ובכל זאת לא מושג הריון, המצב מוגדר כ”אי פריון בלתי מוסבר”. תופעה זו נצפית אצל למעלה מ- 15% מכלל הזוגות התת-פוריים. במקרים אלה, הפריה חוץ-גופית אינה בהכרח טיפול הבחירה המועדף הראשוני. בשלב הראשון, מומלצים טיפולים המשלבים גירוי שחלתי על-ידי תרופות משרות גדילת זקיקים וביוץ (Controlled Ovarian Hyperstimulation COH=) עם הפרדת זירעונים ניידים והזרקתם לחלל הרחם (= Intra Uterine Insemination IUI), בסמוך למועד הביוץ. במידה שלא מושג הריון לאחר 3-6 מחזורי טיפול, יש מקום לשקול הפריה חוץ-גופית, המשיגה במקרים אלה שעור הצלחה דומה לזה המושג במקרים של עקרות מכנית. במקרים של אי פריון בלתי מוסבר, יש להפריה חוץ-גופית גם ערך אבחנתי. היא יכולה לאתר פגמים בהתפתחות הביצית, הפרעה ביכולתו של הזרע לחדור לביצית ולהפרותה, וכשלון של הביצית לעבור הפריה ולהתפתח לעובר תקין. כל זאת, כמובן, בנוסף לערכה הטיפולי.

7. גורמים נוספים

סיבות נוספות לבעיות פוריות כוללות גורמים אימונולוגיים (כמו נוגדנים כנגד תאי זרע), עודף משקל, עישון, סמים ואלכוהול וייתכן אף גורמים סביבתיים, תעסוקתיים (חשיפה אפשרית לגורמים הפוגעים באיכות הזרע).

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט