גודש ורידי האגן

נשים רבות, יש הטוענים, כי אפילו 1 מתוך כל 10 נשים בגילאי 18-40 סובלת מגודש בוורידי האגן, כאשר 60% מהן מתלוננות על כאבים כרוניים בבטן התחתונה שמקורם בגודש ורידי האגן, אך יחד עם זאת מדובר באחת התסמונות הקשות ביותר לאבחון, וזאת בעיקר בגלל המודעות הנמוכה לתסמונת הזאת בקרב הרופאים. לעיתים קרובות עוברות אף מספר שנים עד שהאישה מקבלת את האבחנה ומגיעה לטיפול יעיל. במהלך החודשים הארוכים האישה סובלת נכאבים חזקים הפוגעים בתפקודה התקין, עוברת מגוון רופאים ולא זוכה למענה, מה שרק מגביר את תסכולה. קבלת האבחון הנכון: תסמונת גודש ורידי האגן – Pelvic Congestion Syndrome מאפשרת גם לקבל טיפול יעיל ולפתור את האישה מסבלה.

 

הגורמים

בדומה להווצרות של דליות ברגליים, גודש ורידי האגן עלול להווצר כשיש תפקוד לקוי בשסתומי הורידים ש”מחזירים” דם אל הלב מפלג הגוף התחתון. שינויים הורמונאליים והריונות תורמים את חלקם, ולרוב הבעיה מתפרצת אחרי הריון ראשון או שני.

 

התסמינים

התלונה העיקרית של הסובלות מגודש ורידי האגן היא כאבים בבטן התחתונה. לפעמים הכאב הוא חד צדדי ומתבטא בעיקר בצד שמאל. לעיתים הכאב מקרין לגב התחתון ולירכיים. הכאב מחמיר אחרי עמידה ממושכת והליכה ופוחת אחרי שכיבה. הכאב מחמיר לקראת הערב, אחרי יום עמוס, ופוחת בבוקר, אחרי מנוחה.

תסמין אופייני נוסף הוא כאב עמוק בזמן קיום יחסי מין וכאב ממושך אחרי היחסים. אצל נשים צעירות הכאבים מחמירים לקראת הווסת.

 

האבחון

לעיתים קרובות האישה מגיעה לאבחון כבר אחרי ביקורים רבים אצל רופא נשים, רופא משפחה, אורולוג ואורתופד שלא מצליחים לזהות את הסיבה לסבלה. אך כשהאישה נשלחת לצילום CT רואים בבירור ורידי שחלה מורחבים. הטיפול בוורידים אלה משחרר את האישה מכאבים החזקים שליוו אותה בתקופה האחרונה.

 

הטיפול

מהות הטיפול בגודש ורידי האגן היא חסימת הוורידים הפגומים. הטיפול אינו פוגע בזרימת הדם באזור, היות והדם מנותב לוורידים בריאים בסביבה. את חסימת ורידי השחלות הגדושים ניתן לבצע בשני דרכים: בניתוח לפרוסקופי או בצנתור.

בגישה זעיר פולשנית מחדירים דרך חתכים קטנים בדופן הבטן זרועות עבודה ומצלמה וחוסמים את זרימת הדם בוורידים. שיטה זו מבטיחה החלמה מהירה, אך דורשת מיומנות רבה של המנתחים. המטופלות משתחררות לביתן כעבור יממה בלבד.

אפשרות טיפול אחרת היא צנתור ורידים שמתבצע ללא הרדמה. בניתוח מוזרק חומר ניגוד המדגים את כלי הדם, והוורידים הפגומים נחסמים ע”י החדרת חומרים מיוחדים לתוכם.

רוב הכאבים חולפים תוך כשבועיים מיום ביצוע ההליך וכעבור חודש רוב הנשים כבר חופשיות מכאבים לחלוטין ויכולות לחזור לתפקוד השגרתי התקין.

 

רופאי הנשים של “איה מדיקל” מיומנים באבחון מעמיק וזיהוי המקורות לכאבים שונים, וביניהם גם תסמונת גודש ורידי האגן. השיטות המתקדמות לאבחון וטיפול בבעיה מאפשרות לכל אחת לזכות למענה מהיר ולשכוח מהכאבים המתישים בבטן התחתונה. אין צורך לסבול ולהתייאש, גם לנוכח בדיקות מרובות שלא מצליחות לאתר את הבעיה. עצם המודעות לתסמונת ופניה למומחים לטיפול בה כבר מהווה צעד ראשון בדרך להחלמה.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט