בדיקות צוואר הרחם

מאחר וצוואר הרחם גלוי ונגיש לנו בחלקו העליון של הנרתיק ישנה אפשרות לבצע גילוי מוקדם של מחלות בצוואר הרחם וכך לבצע פעולות טיפוליות אשר ימנעו התפתחות של סרטן.
הגילוי המוקדם מבוסס על משטח מאיזור המעבר בצוואר הרחם אשר נקרא משטח פאפ. במהלך בדיקה גינקולוגית רגילה נלקח משטח מהצוואר אשר נשלח למעבדה הציטולוגית. שם עובר המשטח עיבוד ע”י מערכת מיוחדת ורופאים אשר קובעים אם יש עדות לתאים לא תקינים בצוואר. את המשטח הנ”ל צריך לקחת אחת לשנה במשך לפחות 3 שנים רצופות ואם הוא תקין ניתן לרדת לבדיקה אחת ל 3 שנים. בשנים האחרונות הצטברו עדויות שכלי נוסף לגילוי מוקדם, הערכת נוכחות וירוס הפפילומה במשטח, יעילה אף יותר ויכולה להוות תחליף נאות.
באם במשטח או בסיווג הפפילומה ישנה עדות להדבקה או תאים לא תקינים יש לבצע בדיקה אבחנתית הנקראת קולפוסקופיה. זוהי בדיקה גינקולוגית המכוונת לצוואר הרחם ובעזרת מכשיר הגדלה מיוחד המאפשרת לזהות את הנגעים שיצר הוירוס בצוואר הרחם. במהלך הקולפוסקופיה ניתן לקחת ביופסיה מהצוואר ולאבחן את הנגע.
במקרה של cin1 נהוג לבצע מעקב בלבד ואילו במקרים של cin2 או cin3 נהוג לבצע פעולה אבחנתית-טיפולית נוספת הנקראת קוניזציה של צוואר הרחם. זוהי למעשה כריתה של האיזור הנגוע במטרה להיפתר ממנו לחלוטין. פעולה זו נעשית במסגרת אשפוז יום, תחת הרדמה מקומית או כללית בתלות בגודל הנגע וברצון האישה.
למעשה מטרתה של המערכת לגילוי המוקדם לסרטן צוואר הרחם, הינה לזהות את הנגעים ולטפל בהם לפני שהפכו לסרטן. אם איחרנו את המועד, או לא נלקח פאפ בעיתו או מסיבות אחרות נוצר כבר סרטן צוואר הרחם אזי דרך החשיבה כבר משתנה ונכנסים לחשבון נתונים נוספים שעליהם נרחיב בהמשך.

בדיקת פאפ: 9 דברים שכדאי שתדעי

סרטן צוואר הרחם, שנגרם מווירוס הפפילומה האנושי (HPV), הוא הסרטן השלישי בשכיחותו, אחרי סרטן רירית הרחם וסרטן השד. בדיקת פאפ (שנקראת גם ‘פאפ סמיר’ ו’בדיקת צוואר הרחם’) פעם בשלוש שנים, החל מגיל 25, מומלץ לעבור בדיקה גינקולוגית ובדיקת פאפ לאיתור מוקדם למניעה של התפתחות סרטן צוואר הרחם.

 1. הבדיקה עוזרת למנוע סרטן צוואר הרחם ב-90% מהמקרים

  מחקרים מראים ש- 75% מהנשים שחלו בסרטן צוואר הרחם לא עברו בדיקת פאפ מעולם. אם רק היו עוברות את הבדיקה באופן שגרתי, הסיכוי שלהן למנוע את התפתחות המחלה היה גבוה מאד.

 2. עברת את גיל 25? הגיע הזמן להתקשר לרופא

  אם את מעל גיל 25 ולא עברת בדיקת פאפ בשלוש השנים האחרונות, מומלץ שתקבעי תור לרופא הנשים. האיגוד הישראלי למיילדות ולגניקולוגיה ממליץ לעבור את הבדיקה פעם בשלוש שנים, עד גיל 60 (עיצומו של גיל המעבר).

 3. את לא צריכה לחפש בעיות ותסמינים כדי ללכת להיבדק

  וירוס הפפילומה נחשב לנגיף “שקט”, כלומר גורם לשינויים במערכת הרבייה באופן איטי והדרגתי, לפעמים בלי להשאיר סימנים חיצוניים. עם זאת, חשוב לציין שזנים מסויימים של הווירוס מאופיינים בתסמינים כמו דימום לא סדיר, או דימום אחרי קיום יחסי מין. הריון, אגב, הוא לא סיבה לוותר על הבדיקה.

 4. גם אם התחסנת נגד סרטן צוואר הרחם, את לא חסינה מפני כל זני הפפילומה

  החיסון הנפוץ בקרב צעירות רבות, שכיום כלול בחיסוני השגרה לנערות בכיתה ח’, אמנם מגן על גופך מפני חלק מזני הנגיף, אבל לא מכולם. לכן, גם אם התחסנת נגד סרטן צוואר הרחם, את צריכה להמשיך ולעבור בדיקות פאפ.

 5. יש משמעות לתזמון ביצוע הבדיקה

  כדי להגביר את מהימנותה של בדיקת הפאפ, מומלץ לבצע אותה 10-20 ימים אחרי היום הראשון של הווסת (המחזור החודשי). כיומיים לפני הבדיקה, מומלץ להימנע משימוש בחומרים קוטלי זרע או שטיפות נרתיקיות. אם הבדיקה “נופלת” בזמן המחזור או כאשר את סובלת מדלקת בנרתיק – דחי אותה.

 6. הבדיקה לא כואבת

  בבדיקה, הרופא או הרופאה יחדירו מרחב (ספקולום) לנרתיק, כדי לקבל גישה לצוואר הרחם. לאחר מכן יחדירו מקלון עם סיבים בקצה וייאספו תאים לבדיקה באמצעות “גירוד” עדין של השכבה החיצונית של צוואר הרחם. את משטח הפאפ ניתן לשלוח למעבדה באופן המסורתי ע”י זכוכית נושאת, או בשיטה החדשה הנקראת “פאפ-דק” בבקבוקון נוזל. במעבדה יבדקו את תקינות התאים ויוכלו לאתר שינויים טרום סרטניים, או סרטניים בצוואר הרחם. את התוצאות תקבלי בכתב, או בעל פה מהרופא או הרופאה שלך.

 7. בדיקה לא תקינה לא מעידה בהכרח על חולי

  לבדיקה שאינה תקינה יכולות להיות כל מיני סיבות, שלא מעידות על הידבקות בווירוס הפפילומה, כמו טעות במעבדה, גירוי מקומי או דלקת בצוואר הרחם. כדי לדעת בוודאות מה קורה, מומלץ להמשיך בבירור ולבקש לבדיקות קולופוסקופיה וביופסיה.

 8. HPV TYPING

  בבדיקה פשוטה ניתן לבדוק האם אישה נשאית של וירוס הפפילומה ואם כן, האם היא נושאת וירוסים משמעותיים או וירוסים שאינם מסוכנים. בדיקת סיווג תת הסוג של וירוס הפפילומה הופכת להיות בדיקת הבחירה בארה”ב לסקר ראשוני של צוואר הרחם. בדיקה זו נלקחת עם או בלי הפאפ לאחר שמחקרים הראו שבדיקת הסיווג של הוירוס מדויקת יותר מבדיקת הפאפ לבד. בארץ בדיקה זו אינה כלולה בסל הבריאות אך כדאי לשאול האם היא מתאימה גם לך.

 9. כ- 190 נשים בישראל מאובחנות כחולות בסרטן צוואר הרחם בכל שנה

  שכיחות סרטן צוואר הרחם בישראל היא בין הנמוכות בעולם, עם 4-5 מקרים חדשים על כל 100,000 נשים, לעומת 17 מקרים ויותר לכל 100,000 נשים במדינות אחרות בעולם. עם זאת, בכל שנה נפטרות מהמחלה בארץ כ- 60 נשים.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט