בדיקה אורודינמית

בדיקת אורודינמיקה היא חלק בלתי נפרד מאבחון כולל של מטופלות הסובלות מתפקוד לקוי של מערכת השתן.

בדיקת אורודינמיקה

בדיקות הדמיה שונות, כדוגמת רנטגן, CT, MRI, אולטרה סאונד וציסטוסקופיה מאפשרות לזהות שינויים מבנייםבדרכי השתן, למשל אבנים בשלפוחית השתן או גידולים. חלק ניכר מהמחלות קשורות דווקא בתפקוד מערכת השתן. בדיקת אורודינמיקה כוללת בתוכה שורה ארוכה של בדיקות שמבוצעות במהלך אותו הליך רפואי, שמטרתן לבדוק את תפקוד השלפוחית, הסוגר ודרכי השתן בעת מילוי, אגירה והתרוקנות.

כל הבדיקות יחד מספקות לרופא המומחה, תמונה כוללת על תפקוד שלפוחית השתן ודרכי השתן ומאפשרות לקבוע את תכנית הטיפול המתאימה.

לבדיקת אורודינמיקה קודמות בדיקות שתן במעבדה, לרבות בדיקת תרבית ולעיתים גם בדיקת אולטרה סאונד הכוללת מדידת כמות השתן בתוך השלפוחית לאחר ההתרוקנות.

סיבות הפניה לבדיקת אורודינמיקה:

דליפת שתן במצבים שונים

מתן שתן תכוף

קשיי התרוקנות

דלקות כרוניות בדרכי השתן

באופן כללי, כל חשד לקשיים שונים בתהליך מתן השתן מהווה סיבה לביצוע אורודינמיקה ואבחון מלא של תפקוד השלפוחית והסוגר.

תהליך ביצוע בדיקת אורודינמיקה

לפני בדיקת האורודינמיקה, מטופלות לעיתים מתבקשות לא לרוקן את שלפוחית השתן והבדיקה מתחילה ברישום אופן מתן השתן. המטופלת מתבקשת לתת שתן תוך ישיבה על כיסא דמויי אסלה, ללא צורך בכל פעולה פולשנית ותוך מתן פרטיות מלאה. בהמשך, מוחדרים לשלפוחית השתן ולפי הטבעת קטטרים דקים עם חיישנים. לאחר מכן הרופא ממלא את השלפוחית בנוזל סטרילי דרך הקטטר, וזאת במהירות מבוקרת ותוך מדידה מתמדת. בבדיקה מודדים את הלחץ בשלפוחית, בודקים את תגובת המערכת למצבי שיעול, שינוי תנוחה וכו’. לאחר מכן נבדק תהליך ההתרוקנות ונמדדת מהירות ההשתנה ונפח השתן שיצא ושנשאר בשלפוחית. אורודינמיקה, בודקת גם קיום חסימות מבניות או תפקודיות לתהליך מתן שתן תקין. לתחושות הנבדקת יש תפקיד חשוב בבדיקה: תחושת התמלאות השלפוחית, הצורך במתן השתן, יכולת לעכב את מתן השתן וכו’.

הליך הבדיקה כרוך באי נעימות קלה ובכאב קל בלבד. תהליך החדרת הקטטר לשלפוחית מבוצע תחת אלחוש מקומי באמצעות משחה. משך הבדיקה כ-20 דקות וניתן לחזור מיד לפעילות הרגילה. על מנת למנוע סיכון לזיהום בדרכי השתן ניתנת אנטיביוטיקה לפני ביצוע הבדיקה. במשך 2-3 ימים לאחר הבדיקה עלולה להופיע תחושת צריבה בעת מתן השתן ואף דימום קל. כל אלה אינם נחשבים סיבוכים וחולפים מעצמן במהירות.

בעיות דליפת השתן ובעיות נוספות הקשורות במתן השתן נפוצות מאוד בקרב נשים, אך רבות מהן דוחות את הטיפול בבעיה בשל מבוכה וחשש. מומחי אורולוגיה ואורו-גינקולוגיה של “איה מדיקל” מעניקים לכל אישה יחס אישי ואדיב, כדי לבצע את כל הבדיקות והטיפולים הנדרשים ברגישות ובמקצועיות הנחוצה לפתרון הבעיה והחזרת איכות חיים לכל מטופלת.

באיה מדיקל קיימת מערכת אורודינמיקה לביצוע הבדיקה, בנוחות המירבית ובזמינות גבוהה. הטיפול מתבצע על ידי דר’ אנה פדואה ודר’ רונן גולד.

צרי קשר ונחזור אליך בהקדם

Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
Fill out this field
תפריט