אפידורל בלידה

ד"ר קובי כהן, מומחה ברפואת נשים וכירורגיה גיניקולוגית, מנהל הרפואי של מרכז איה מדיקל

נשים רבות מתלבטות בשאלה האם ללדת לידה "טבעית" או להיעזר ברפואה על מנת להקל את החוויה המטלטלת.  שאלה נפוצה שעולה היא האם להשתמש באפשרות של הרדמה אפידורלית.

במהלך הרדמה אפידורלית מתבצעת החדרה של חומר מאלחש או נוגד כאבים לחלל האפידורלי, שהוא חלל ריק המקיף את תעלת חוט השדרה. הזריקה מתבצעת בין החוליות L4 ו-L5,מיקום בו מסתיים חוט השדרה עצמו ויש רק אלומות עצבים היורדים לכיוון הגפיים התחתונות, כך אין סכנה לפגיעה בחוט השדרה או גרימת שיתוק.
באזור הזריקה מוחדרת צינורית שדרכה ניתן להזרים עוד חומר הרדמה במידת הצורך. קיימת גם שיטת ה- PCA, בה למטופלת אפשרות לשלוט במינון החומר ולשחרר אותו בהתאם לעוצמת הכאב. חשוב להדגיש כי במהלך כל התהליך היולדת נמצאת בהכרה מלאה.

מתי ניתנת הזריקה?

הזריקה ניתנת לפי בקשת האישה. היא מומלצת בלידות של תאומים ובלידה בסיכון גבוה לניתוח קיסרי. הסיבה לכך היא שהרדמה אפידורלית מאפשרת לבצע ניתוח קיסרי ללא חשש שההרדמה תפגע בעובר, לעומת הזרקת חומר הרדמה כללית ,העובר את מחסום השלייה ועלול להגיע לדמו של התינוק.
ההרדמה ניתנת בשלב הלידה בו יש פתיחה של 3-4 ס"מ של הנרתיק, אך אפשר לתת אותה בשלב מוקדם יותר. לעומת זאת כשהפתיחה מעל 7-8 ס"מ כבר לא ניתנת הזריקה היות והוא עלול להאט את שלב יציאת העובר.

יש מקרים בהם עדיף להימנע מהזריקה?

יש מקרים בהם אין להשתמש בהרדמה אפידורלית. האיסור חל על נשים הסובלות מבעיות בקרישת הדם (בניהן מחלת ההמופיליה) או הנוטלות תרופות מונעות קרישה (אספירין, קוּמָדין, הֶפָּרין וכד'), נשים הסובלות מבעיות נוירולוגיות (טרשת נפוצה, ניוון שרירים), נשים הסובלות מזיהום באזור הגב או עיוותים בחוליות.

האם יש סיכון לסיבוכים?

ישנם מספר סיבוכים אפשריים. ב1% מהלידות עם זריקה אפידורלית עלול להתרחש ניקוב של קרום ה'דוּרָה' העוטף את תעלת חוט השדרה ודליפה של נוזל מוחי שדרתי. כתוצאה מכך ישנה ירידת לחץ במערכת העצבים המרכזית המתבטאת בכאב ראש עז. במקרה כזה ההחלמה אורכת מספר ימים. במקרים בהם יש צורך לזרז את ההחלמה מוחדר דם לחלל האפידורלי, דבר שגורם לקריש דם הסותם את הנקב.
סיכונים נוספים, נדירים יחסית, הם חדירה לכלי דם באזור עמוד השדרה, או פגיעה בעצבים או בחוט השדרה, העלולה לגרום לשיתוק של גפיים או של שרירי הנשימה. לעיתים מופיעים סימני פגיעה עצבית עד שנה או אף יותר אחרי הלידה.

קיימים מחקרים הטוענים שהשימוש באפידורל מאריך את זמן הלידה, וישנם גם מחקרים המצביעים על שימוש יתר במלקחיים למשיכת העובר, בשל אובדן השליטה על השרירים.
טענות אלה עדיין נחקרות ויש חילוקי דעות בין המומחים השונים.